SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Młode miasto GDAŃSK

W środe, w Gdańsku, Towarzystwo Urbanistów Polskich zorganizowało pierwsze seminarium z cyklu "Metropolia Trójmiejska w XXI wieku", którego tematem było "MŁODE MIASTO GDAŃSK - PRZYSZŁE CENTRUM METROPOLII TRÓJMIEJSKIEJ".

Projekt Młodego Miasta zakłada rewitalizację terenów postoczniowych znajdujących się w Śródmieściu Gdańska i przeprowadzenie dalszych inwestycji na tych terenach, dzięki którym Młode Miasto stałoby się nowym centrum Gdańska i całego regionu.

Projekt Młodego Miasta był omawiany w róźnych aspektach: profesor Mieczysław Kochanowski zaprezentował go w kontekscie planowania rozwoju Młodego Miasta, Janusz Lipiński z perspektywy dewelopera - właściciela terenu, natomiast Bohdan Szermer z uwzględnieniem problemów gospodarki morskiej. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Towarzystwa, przedstawiciele władz lokalnych oraz środowiska planistów i architektów, jak również dziennikarze oraz studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Z dyskusji, która wywiązała sie po prelekcjach, wynika, że Młode Miasto zyskało już bardzo wielu zwolenników, zarówno wśród specjalistów, jak i osób zainteresowanych dalszym rozwojem Gdańska.

"Idea jest wspaniała. Niewiele jest w Polsce miast, które posiadają duże, niezwykle atrakcyjne tereny nad wodą, tak blisko historycznego centrum. Możliwość wypełnienia tej przestrzeni życiem, którego to miasto potrzebuje - spotkaniami biznesowymi, konferencjami i kongresami, pamięcią ponad stu lat przemysłu stoczniowego oraz "Solidarności", rekreacją i turystyką nadwodną, atrakcyjną mieszkaniówką itd. - to niepowtarzalna szansa dla Gdańska - mówi Olga Krzyżanowska, senator RP z Województwa Pomorskiego. - Wierzę, że ten trudny i kompleksowy projekt znajdzie w Gdańsku wielu przyjaciół i sprzymierzeńców. Od władz wymagać będzie przede wszystkim odwagi i determinacji. Uważam, że mógłby to być sztandarowy, gdański projekt, budowany ponad podziałami politycznymi przez wiele kadencji i różne rządzące ekipy. Najgorszy byłby tu tzw. "grzech zaniechania". Trzeba mieć wizję rozwoju i aktywnie przyciągać inwestorów do jej realizacji. Nowe inwestycje to nie tylko nowe miejsca pracy, ale również nowe technologie, nowa jakość życia, nowa kultura. Gdańsk nie powinien żyć jedynie wspomnieniami swej bogatej, tysiącletniej historii; wielokulturowej, hanzeatyckiej, stoczniowej i solidarnościowej. Powinien pomyśleć i zdecydować co dalej."

Plan zagospodarownia przestrzennego Młodego Miasta został stworzony przy współpracy światowych i lokalnych autorytetów, m in. Sasaki Associates z Bostonu, Peter Brett Associates, WS Atkins, Politechniki Gdańskiej, Biura Rozwoju Gdańska i in. W opracowaniu położono nacisk na zachowanie i podkreślenie historii miejsca i jego tożsamości - jego stoczniowego charakteru oraz legendy "Solidarności". Obecnie plan zagospodarownia przestrzennego czeka na akceptację władz lokalnych Miasta Gdańska.

"Jest to bardzo ambitne przedsięwzięcie oparte na wizji Gdańska jako centrum aglomeracji oraz ważnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego w rejonie Morza Bałtyckiego" - mówi prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska - "Młode Miasto to duży i trudny projekt, który będzie wymagał poważnego zaangażowania sektora publicznego, w tym zwłaszcza władz Gdańska. Pamiętam jednak słynne powiedzenie, które powstało w 19 wieku, po zniszczeniu Chicago przez pożar - "Nigdy nie twórzcie małych planów. Małe plany nie mają dość siły, by porwać ludzi". Plan budowy Młodego Miasta na terenach postoczniowych z pewnością ma taką siłę i może zainspirować i porwać mieszkańców Gdańska"- dodaje.

Sama nazwa - Młode Miasto jest powrotem do historycznej nazwy tych terenów. Jej tradycja sięga roku 1380, kiedy to powstało Juvenis Civitatis Gdanczk - Młode Miasto Gdańsk. Centrum Młodego Miasta stanowią okolice pomnika Poległych Stoczniowców i placu Solidarności. Tereny te będą miały także charakter przestrzeni symbolicznej i instytucjonalnej. Wokół placu Solidarności powstanie kompleks Centrum Solidarności, z instytutem naukowym, archiwum i biblioteką, muzeum, zapleczem konferencyjnym, hotelowym oraz centrum handlowo-usługowe i kompleks biurowo-administracyjny o europejskim standardzie. W nowym centrum znajdą swoją siedzibę instytucje samorządowe i europejskie. Od Placu Solidarności do nadbrzeża prowadzić będzie Promenada Wolności. Na nadbrzeżu znajdzie się również hala widowiskowo-kongresowa, terminal żeglugi pasażerskiej oraz obiekty targów morskich. W nowym centrum przewiduje się powstanie także około 1,5 tys. mieszkań. Na wszystkich terenach postoczniowych zapewniono ochronę najwartościowszych obiektów zabytkowych oraz włączenie do programu elementów związanych z historią Stoczni Gdańskiej.

Dołącz do dyskusji: Młode miasto GDAŃSK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl