SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Młody Piłsudski", "Polskie ślady" i "Va banque" w zimowej ramówce TVP. Jacek Kurski: trzy sezony telewizyjne w ciągu roku

Telewizja Polska w zimowej ramówce pokaże siedem nowości. W TVP1 zadebiutują seriale „Młody Piłsudski” i „Archiwista” oraz podróżniczy cykl „Polskie ślady”, a w TVP2 - talent-show „The Voice Senior”, reaktywowany teleturniej „Va banque”, serial „Lepsza połowa” i dokument „Pasjonaci”. - Doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę w ciągu roku są nie dwa a trzy sezony telewizyjne - komentuje Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski podczas konferencji ramówkowej TVP; fot. Michał KurdupskiArticle

Dwa seriale i podróżniczy cykl nowościami TVP1

Pierwszą nowością TVP1 jest nowy serial historyczny „Młody Piłsudski” opowiadający o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski, jego rodzina i najbliżsi przyjaciele - późniejsi premierzy i prezydenci. Akcja serialu toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.

W rolę Józefa Piłsudskiego wciela się Grzegorz Otrębski. Obok niego w produkcji pojawiają się m.in.: Marek Kalita (ojciec), Urszula Grabowska (matka), Ewa Wencel (ciotka Stefa), Sebastian Cybulski (brat), Jan Englert (Car Aleksander II), a także Roman Gancarczyk.

„Młody Piłsudski” to koprodukcja TVP i Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Serial dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Producentem artystycznym jest Jarosław Sokół. Razem z Ewą Wencel są współautorami scenariusza, który wyreżyserował Jarosław Marszewski.

Premierowe odcinki misyjnego projektu na antenie TVP1 będzie można oglądać w niedziele o godz. 20.15, począwszy od 8 grudnia. Będzie to regularna emisja serialu, która rozpocznie się od drugiego odcinka. Pilot historycznej produkcji został już dwukrotnie wyemitowany - 11 listopada 2018 i 2019 roku.

Drugim nowym serialem Jedynki jest kryminalna produkcja „Archiwista” w reżyserii Macieja Żaka. W tytułowej roli pracownika policyjnego archiwum, obdarzonego ponadprzeciętną pamięcią i wyjątkową inteligencją, wystąpi Henryk Talar. W rozszyfrowywaniu dawnych, nierozwiązanych spraw partnerować mu będzie młoda, ambitna policjantka Zuza (Paulina Gałązka). Każdy odcinek „Archiwisty" opowiada historię innego zabójstwa, a akcja serialu rozgrywa się w Żyrardowie i okolicach.

W stałej obsadzie są też Mirosław Zbrojewicz, Rafał Mohr, Maria Gładkowska, Sylwia Juszczak-Krawczyk, Beata Fido, Mateusz Kmiecik oraz Angelika Kurowska. Natomiast w poszczególnych odcinkach pojawią się m.in. Jan Wieczorkowski, Izabela Kuna, Rafał Maćkowiak, Jan Jankowski oraz Lech Dyblik.

Autorami pomysłu projektu są Andrzej Ciborski i Piotr Mikołajczak. Prowadzącym scenarzystą jest Dominik W. Rettinger, a za reżyserię serialu odpowiada Maciej Żak.

„Archiwista” będzie pokazywany w TVP1 od 10 stycznia. Serial będzie można oglądać w piątki o godz. 21.30.

TVP1 zimą pokaże również 8-odcinkowy podróżniczy program „Polskie ślady”. Jest to audycja relacjonująca wyprawę Krzysztofa Puternickiego, który autem przemierza Europę i Afrykę. Jego wyprawa trwająca 5 miesięcy, liczy 33 tysiące kilometrów i wiedzie przez terytoria 38 państw.

Projekt stanowi cykl spotkań z naszymi rodakami i obcokrajowcami, którzy związani są z Polską i jej kulturą. Pierwszy etap podróży trwa 6 tygodni i obejmie 16 państw europejskich. Następna część podróży będzie wiodła przez kraje Afryki Zachodniej.

Premierowe odcinki „Polskich śladów” będzie można śledzić w soboty o godz. 12.00 (od 4 stycznia).

Spośród najważniejszych kontynuacji w zimowej ramówce Jedynki znajdą się również drugi sezon hitowego programu „Sanatorium miłości” (w niedziele o godz. 21.15, począwszy od 5 stycznia) oraz ósmy sezon „Blondynki”, w której tym razem główną postać zagra Marta Żmuda Trzebiatowska (w piątki o godz. 20.30, od 27 grudnia).

- Jestem pod wrażeniem uczestników drugiego sezonu „Sanatorium miłości”, których nie da się nie pokochać od razu. To jest wspaniały program pokazujący prawdę o miłości, tęsknotach, emocjach i życiu - podczas konferencji promującej zimową ramówkę komentował Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

„The Voice Senior”, „Va banque”, „Lepsza połowa” i „Pasjonaci” w TVP2

Pierwszą z czterech nowości telewizyjnej Dwójki jest „The Voice Senior” - kolejna modyfikacja należącego do Talpa Content formatu telewizyjnego „The Voice”.

W ramach tego programu występują utalentowani wokalnie uczestnicy w wieku 60 i więcej lat. Show poprowadzą: Marta Manowska oraz Tomasz Kammel, a w jury znajdą się:  Urszula Dudziak, Andrzej Piaseczny, Alicja Majewska i Marek Piekarczyk.

Pierwsza polska edycja cyklu składa się z czterech odcinków, które będą pokazywane w soboty o godz. 20.05, począwszy od 7 grudnia.

Od stycznia (na chwilę obecną jeszcze nie jest znana dokładna data) w dni powszednie o godz. 18.30 TVP2 pokazywać będzie reaktywowany teleturniej „Va banque”, który początkowo miał trafić do ramówki wiosennej.

Formuła teleturnieju polega na tym, że uczestnicy muszą odpowiadać na zadawane hasła pytaniami w formie zdań oznajmujących. Gospodarzem audycji będzie Przemysław Babiarz.

„Va banque” polska wersja amerykańskiego formatu „Jeopardy!”, który powstał dla NBC w 1964 roku i jest nadawany do tej pory. Telewizja Polska postanowiła reaktywować teleturniej po niemal 16 latach przerwy. Dotychczas cykl na antenie Dwójki można było oglądać od 1996 roku do 2003 roku. Wówczas gospodarzem cyklu był aktor i prezenter Kazimierz Kaczor.

Kolejna nowość TVP2 to familijny serial komediowy „Lepsza połowa”, który przestawia codzienne problemy grupy przyjaciół oraz ich dzieci.

W głównych rolach w cyklu występują: Artur Żmijewski, Izabela Kuna, Tomasz Karolak, Weronika Książkiewicz, Anna Dereszowska, Wojciech Mecwaldowski i Piotr Adamczyk. Widzowie w serialu zobaczą również takich aktorów, jak: Bartosz Obuchowicz, Bartłomiej Firlet, Ignacy Liss, Karina Woźniak, Katarzyna Gałązka, Marcin Perchuć i Barbara Wypych. Produkcja składa się w szesnastu 25-minutowych odcinków.

Cykl został zrealizowany według pomysłu Krzysztofa Landsberga i Rafała Kolikowa. Scenarzystami cyklu są: Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a reżyserem - Kristoffer Rus.

Telewizyjna Dwójka „Lepszą połowę” pokaże w poniedziałki i wtorki o godz. 21.50, czyli tuż po hitowym serialu „M jak miłość”. Premierę pierwszego odcinka zaplanowano na 6 stycznia.

- Mamy bardzo bogatą ofertę, w której znajdują się aż cztery seriale. Każdy z nich reprezentuje inne gatunki filmowe. „Młody Piłsudski” to historyczno-tożsamościowa produkcja, „Archiwista” to detektywistyczno-kryminalne kino premium, „Lepsza połowa” to komedia, a „Blondynka” to typowe współczesno-obyczajowe kino - informuje Kurski.

Od 28 grudnia w soboty o 11.55 i 12.30 Dwójka emitować będzie „Pasjonatów” - 13-odcinkowy dokument fabularyzowany opowiadający historię osób niewidomych i niedowidzących - aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego Teatru (ITAN) w Krakowie.

Każdy odcinek przedstawi historię innego aktora i jego bliskich. Serię reżyseruje jej pomysłodawca Artur Dziurman - jednocześnie założyciel Teatru ITAN.

Od 21 listopada w czwartki o godz. 20.40 TVP2 emituje nowy cykl „Filmowe czwartki”, w ramach którego w najbliższych miesiącach będzie można zobaczyć takie produkcje, jak: „Przychodzi facet do lekarza”, „Manchester by the sea”, „Zakochany Szekspir”, „Wielkie oczy”, „Na karuzeli życia”, „Boska Florence”, „The walk. Sięgając chmur”, „Anna Karenina”, „Złota dama”, „Coco Chanel”, „Borg/McEnroe. Między odwagą i szaleństwem”.

- Doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę w ciągu roku są nie dwa a trzy sezony telewizyjne. Wiosna, jesień, a także zima podczas której telewizja generuje największą oglądalność. To właśnie wtedy na dworze jest zimno, a wieczory są najdłuższe. Przekłada się to na większą konsumpcję telewizji - mówi prezes TVP. - Mieliśmy znakomitą jesień, chcemy tę rozpędzoną machinę kontynuować. Dlatego zimą stawiamy na wiele różnorodnych nowości, a także kontynuacje naszych hitowych pozycji z „Sanatorium miłości 2” na czele - dodaje.

„The Voice Kids 3” najważniejszą kontynuacją

W Nowy Rok zadebiutuje trzeci sezon muzycznego show „The Voice Kids”, którego regularna emisja będzie miała miejsce w soboty o godz. 20.05. W roli mentorów, którzy pomogą rozwijać talent młodych uczestników, ponownie zobaczymy Cleo, Dawida Kwiatkowskiego oraz  Tomsona i Barona z zespołu Afromental. Gospodarzami trzeciej edycji programu będą Tomasz Kammel z Idą Nowakowską oraz Jan Dąbrowski i Antek Scardina.

31 grudnia o 20.00 Dwójka rozpocznie transmisję tegorocznego „Sylwestra Marzeń z Dwójką”. W tym roku na scenie wystąpią m.in. Roksana Węgiel, Wiktoria Gabor i Zenon Martyniuk.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 9,73 proc., a TVP2 - 8,16 proc.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Młody Piłsudski", "Polskie ślady" i "Va banque" w zimowej ramówce TVP. Jacek Kurski: trzy sezony telewizyjne w ciągu roku

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XXX
Tyle tego i nic się nie ogląda.
odpowiedź
User
Marlena
Brawo!!!! TVP rzuca rękawicę, Polsat i tefałeny, co wy na to?
odpowiedź
User
Zima
"Większa konsumpcja telewizji" i używek
odpowiedź