SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Młodzi Polacy marzą o własnym mieszkaniu, ale niewielu na nie stać (infografika)

Większość młodych Polaków marzy o własnym mieszkaniu, ale stosunkowo niewielu stać na jego zakup. Co piąty młody człowiek, który nosi się z zamiarem zakupu mieszkania, liczyłby na pomoc rządu - wynika z badania Homo Homini.

Spośród osób w wieku od 20 do 35 lat, na etacie pracuje dziś mniej niż połowa z nich (40,3 proc.). Natomiast 31,3 proc. respondentów to osoby niepracujące.

Niemal 3/4 badanych (72,3 proc.) zarabia poniżej 3000 zł netto miesięcznie, a prawie 22 proc. - mniej niż 1000 zł netto miesięcznie.

Sejm uchwalił właśnie rządowy projekt ustawy gwarantującej dofinansowanie do kredytów hipotecznych zaciąganych w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych", który ma za zadanie ułatwić młodym ludziom drogę do kupna własnego lokum. Program ma ruszyć w 2014 r. Zgodnie z ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa dopłaty w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna posiada dzieci, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcie.

Tymczasem wyniki badania Homo Homini pokazują, że założenia programu nie są do końca kompatybilne z możliwościami i oczekiwaniami potencjalnych beneficjentów. Okazuje się, że 40 proc. z nich to single nieposiadający dzieci, a kolejne 19 proc. to osoby żyjące co prawda w związku, ale bezdzietne. Osoby w związku, wychowujące dwoje lub więcej dzieci, stanowią 21,4 proc. badanej grupy.

38 proc. badanych w dalszym ciągu mieszka z rodzicami lub u rodziny. Niemal co trzeci (29,1 proc.) posiada mieszkanie własne lub partnera i nie musi spłacać kredytu, natomiast 12,5 proc. posiada lokum własne (lub partnera), ale obciążone kredytem hipotecznym. Niespełna 20 proc. mieszkanie wynajmuje.

20,8 proc. badanych pracujących na etacie mieszka z rodzicami lub u rodziny. Natomiast wśród osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub o dzieło takie zjawisko występuje niemal trzy razy częściej (58,8 proc). U rodziny mieszka również ponad połowa osób niepracujących (53 proc.).

Prawie co trzeci badany deklaruje, że posiada już mieszkanie (31,6 proc.). 26,2 proc. chciałoby je kupić, lecz ich na to nie stać. Kolejne 6 proc. ankietowanych nosi się z zamiarem kupna, czekając jeszcze na spadek cen nieruchomości. Niemal tyle samo respondentów (5,8 proc.) deklaruje, że kupi mieszkanie wtedy, gdy ich przychody ustabilizują się bądź wzrosną.

Na pytanie, co mogłoby wspomóc ich w zakupie własnego "M", badani odpowiadali dość zgodnie. Dla niemal połowy (46,6 proc.) niezbędne przy kupnie mieszkania byłyby wyższe zarobki. W dalszej kolejności wskazywano rządowe dofinansowanie do kredytu (15 proc.) oraz odpowiednio atrakcyjną ofertę kredytową (10,8 proc.). Osoby wynajmujące mieszkanie do zakupu mogłyby skłonić w największym stopniu przede wszystkim atrakcyjne warunki kredytu (25,9 proc.) oraz wyższe dochody (21,7 proc.). 1/5 z nich liczy w tym względzie na rządowe dofinansowanie. Blisko 1/3 ankietowanych (29,8 proc.) noszących się z zamiarem kupna nieruchomości czeka przede wszystkim na lepsze zarobki, a więcej niż co piąty, na spadek cen lokali (22,6 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Homo Homini na zlecenie Deutsche Bank PBC w sierpniu 2013 r. na losowej próbie składającej się z osób w wieku 20-35 lat, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Dołącz do dyskusji: Młodzi Polacy marzą o własnym mieszkaniu, ale niewielu na nie stać (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl