SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Młodzi Polacy żyją w świecie aplikacji

81 proc. młody osób w Polsce deklaruje, że w ciągu ostatniego tygodnia zainstalowało nową aplikację na smartfonie - wynika z badania Świat Młodych 6 , realizowanego cyklicznie przez agencję badawczą IQS.

Fot. PixabayArticle

Głównym i najważniejszym środkiem komunikacji młodych z otoczeniem jest smartfon, który jest przedłużeniem osobowości w świecie rzeczywistym - pokazują wyniki raportu "Świat młodych" agencji IQS. 94 proc. młodych deklaruje korzystanie z internetu na smartfonie minimum kilka razy dziennie.

Zobacz: Trzy czwarte młodych Polek i Polaków martwi się sytuacją w kraju. Silna laicyzacja i zwrot w stronę progresywności

Po co młodym smartfon?

Smartfon służy im głównie do rozmów przez komunikatory (87 proc. badanych - wzrost o 24 p.p. względem poprzedniej edycji badania ), do korzystania z mediów społecznościowych (86 proc. obecnie vs 78 proc. w poprzedniej edycji), oglądania krótkich filmików (75 proc. obecnie vs 63 proc. w poprzedniej edycji) czy słuchania muzyki (56 proc. obecnie vs 33 proc. w poprzedniej edycji).

Zobacz: Ponad 80 proc. młodych ludzi nie ufa politykom

Aplikacje jako przedłużenie rzeczywistości nastolatków

Korzystanie z aplikacji na smartfonie to codzienność. Największy wzrost popularności korzystania z appek – bo niemal 9 - krotny - od czasu poprzedniej edycji badania odnotował Netflix (44 proc. obecnie vs 5 proc. ), YouTube (74 proc. obecnie vs 17 proc.), ale także Spotify  (52 proc. obecnie vs 21 proc.) czy Allegro (54 proc. obecnie vs. 30 proc.).

- Wyraźne wzrosty popularności odnotowują także serwisy VOD, a co za tym idzie, model subskrypcyjny, który oferują. „Blisko połowa Młodych jest gotowa płacić za dostępne online filmy/seriale, ale także choć w mniejszym stopniu, za muzykę i gry czy aplikacje” – komentuje Marta Rybicka z IQS.

Co druga młoda osoba zasypia i budzi się ze smartfonem

Ponad połowa Młodych w Polsce (56 proc.) sprawdza social media tuż przed snem, a co drugi (51 proc.) tuż po przebudzeniu. Niewiele mniej (47 proc.) korzysta z mediów społecznościowych przy posiłku. 45 proc. badanych Młodych uważa, że social media zabierają im zbyt dużo czasu, ale tylko nieco ponad jedna czwarta czyni jakiekolwiek wysiłki, aby to kontrolować.

Zobacz: Joe Biden: możliwe nowe rosyjskie cyberataki

Zagrożenia w sieci - hejt, kradzież dobrego nastroju, radykalizacja

Młodzi zanurzeni w digital i w media społecznościowe, coraz wyraźniej zauważają negatywne ich strony. 70 proc. z nich uważa, że w internecie jest za dużo hejtu. Coraz powszechniejszy staje się także pogląd, że media społecznościowe są złodziejem dobrego nastroju – blisko połowa badanych twierdzi, że przeglądając platformy społecznościowe często ma poczucie, że ich znajomi mają ciekawsze życie (wzrost o 10 p.p. względem poprzedniej edycji badania).

- Młodzi dostrzegają także to, co dyktuje im algorytm. Z jednej strony doceniają fakt, że za sprawą algorytmów otrzymują kontent dopasowany do swoich zainteresowań, z drugiej jednak strony coraz częściej przemawia do nich fakt, że przez to zamykają się w bańkach informacyjnych, które dopasowują się do ich przekonań i odbierając tym samym możliwość poznania innych perspektyw. 19 proc. Młodych uważa także, że algorytmy aplikacji prowadzą do radykalizacji społeczeństwa – wskazuje Marta Rybicka z IQS.

Świat Młodych 6, badanie syndykatowe zrealizowane przez agencję badawczą IQS na grupie osób bezdzietnych
w wieku 16-29 lat. Metodologia jakościowo-ilościowa: N=42 wywiady jakościowe etnograficzne oraz N=1900 CAWI. Realizacja 2021 r.  Poprzednia edycja badania Świat Młodych 5 była realizowana w 2018 r.

Dołącz do dyskusji: Młodzi Polacy żyją w świecie aplikacji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
albinos
Postępująca tumanizacja sprzyja produkcji milionów nowych konsumentów, którzy czekają aż aplikacje rozwiążą ich wszystkie problemy. Ściemnia się...
odpowiedź