SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej spamu w III kw., więcej szkodliwych e-maili

Firma Kaspersky Lab opublikowała raport dotyczący spamu w III kwartale 2012 r.

W III kwartale bieżącego roku odnotowano tendencję spadkową udziału spamu w całkowitym ruchu pocztowym. W porównaniu z II kwartałem poziom spamu zmniejszył się o 2,8 pkt. proc. i wynosił średnio 71,5 proc. Jednocześnie zarejestrowano znaczny wzrost odsetka szkodliwych e-maili - z 3 proc. do 3,9 proc., co stanowi kontynuację wcześniejszego trendu.

Spadek udziału spamu analitycy z Kaspersky Lab tłumaczą tradycyjnym spowolnieniem aktywności gospodarczej w okresie letnim, a także stopniowego odchodzenia od dystrybucji reklam za pośrednictwem wiadomości e-mail na rzecz banerów (pojawiających się na portalach społecznościowych i w serwisach kuponowych) oraz reklamy kontekstowej.

Odchodzenie od spamu przez reklamodawców oferujących całkowicie legalne produkty i usługi spowodowało wzrost udziału spamu przestępczego, zawierającego szkodliwe załączniki, reklamy zakazanych towarów lub oszukańcze techniki. W III kwartale br. cyberprzestępcy po raz kolejny wykazali się pomysłowością, wysyłając wiadomości spamowe pod przykrywką oficjalnych powiadomień z rozmaitych serwisów. Fałszywe e-maile obejmowały wiadomości pochodzące rzekomo od dostawców usług hostingowych, z systemów bankowych, portali społecznościowych, sklepów internetowych oraz wielu innych serwisów.

W III kwartale spamerzy poświęcili szczególną uwagę tzw. serwisom kuponowym – były one wykorzystywane w celu rozprzestrzeniania szkodliwych odsyłaczy i załączników. Główny ciężar ataków skierowany był na serwis Groupon – wiadomości e-mail, które wyglądały jak oficjalne powiadomienia oraz nowe oferty, przekierowywały nieświadomych użytkowników do szkodliwego zasobu online zawierającego niebezpieczne aplikacje.

W III kwartale wyraźnie zmienił się regionalny rozkład źródeł spamu. Spośród państw, które mogły "poszczycić się" wysyłaniem największej ilości spamu, niechlubny wzrost odnotowały USA, zwiększając udział całego regionu Ameryki Północnej do ponad 27 proc. To wystarczyło, aby zapewnić mu drugie miejsce, tuż za tradycyjnym liderem – Azją, która odpowiada za niemal połowę wszystkich wysyłek spamowych na świecie (49,5 proc.). Europa Zachodnia (6,86 proc.) wyprzedziła Europę Wschodnią (3,64 proc.) i zajęła czwarte miejsce, niemal doganiając zajmująca trzecią pozycję Amerykę Łacińską (7,34 proc.).


 Źródła spamu według państwa, III kwartał 2012 r.


 Źródła spamu według regionu, III kwartał 2012 r.

  • Więcej informacji:
  • Spam

Dołącz do dyskusji: Mniej spamu w III kw., więcej szkodliwych e-maili

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl