SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W RMF FM trwa dochodzenie mobbingowe po sygnałach od pracowników

Grupa RMF bada zgłoszenia pracowników o „niewłaściwych zachowaniach”, do jakich miało dochodzić w firmie - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Od kilku tygodni spływają one do zarządu za pośrednictwem służącego do tego narzędzia. Najczęściej w zgłoszeniach ma pojawiać się nazwisko wieloletniego szefa jednego z działów w RMF FM. Firma potwierdza tylko, że trwa postępowanie, nie zdradza żadnych szczegółów.

W czerwcu br. w Grupie Bauer, do której należy też RMF FM został wprowadzony wewnętrzny „Kodeks postępowania”. „Mówi naszym liderom, pracownikom, freelancerom, klientom, partnerom i dostawcom, w jaki sposób prowadzimy działalność w Bauer, do jakich zachowań zachęcamy i jakie standardy wyznaczamy sobie i ludziom, z którymi współpracujemy” – czytamy w nim. Równocześnie wydawca uruchomił także SpeakUp – usługę raportowania, za pomocą której pracownicy mogą zgłaszać zarządowi wszelkie nieprawidłowości w firmie. Można zrobić to albo pod nazwiskiem, albo anonimowo: jedne i drugie zgłoszenia firma zobowiązuje się dokładnie rozpatrzyć. 

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, za pośrednictwem tego narzędzia od kilku tygodni spływają „liczne informacje”, dotyczące wieloletniego szefa jednego z działów w radiu RMF FM.

- Pierwsze sygnały dotyczące jego mobberskich działań pojawiły się kilka miesięcy temu, ale generalnie te praktyki trwają, odkąd został szefem, czyli już ładnych parę lat. W wewnętrznym dochodzeniu zeznawało już wielu obecnych i byłych pracowników RMF - mówią nasi informatorzy z radia. 

Prezes Grupy RMF: wewnętrzna sprawa

Jak ustaliliśmy, prezes Grupy RMF, Kazimierz Gródek kilka dni temu informował pracowników na jakim etapie jest dochodzenie: „Traktujemy te zgłoszenia bardzo poważnie, dlatego obecnie przy współpracy z Grupą Bauer prowadzone jest szczegółowe dochodzenie w sprawie zarzutów, które się pojawiły. Na razie tylko tyle mogę Wam powiedzieć” – napisał do pracowników w wewnętrznym mailu, do którego dotarliśmy.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Kazimierz Gródek – pytany o szczegóły sprawy oraz o nazwisko osoby podejrzewanej o niewłaściwe zachowania – odpowiada tylko: - Nie pomogę w tym panu, to wewnętrzne sprawy firmy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Fakt prowadzenia postępowania wyjaśniającego potwierdza także w mailu do nas Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Bauera Media Group w Polsce.

- W Grupie Bauer Media, w tym w Grupie RMF działamy w sposób uczciwy i zgodnie z wysokimi standardami etycznymi. Każdą sprawę traktujemy bardzo poważnie. Obecnie prowadzone jest szczegółowe dochodzenie w sprawie zarzutów, które pojawiły się w ostatnim czasie – informuje portal Wirtualnemedia.pl Brzozowski. - Każde zgłoszenie w systemie SpeakUp jest traktowane z najwyższą uwagą. W tej chwili nie mogę nic więcej powiedzieć - dodaje.

Nasi rozmówcy z RMF FM podkreślają, iż czekają na wyniki dochodzenia z niepewnością. Obawę budzi to, czy firma nie zamiecie sprawy pod dywan.

- Tutaj chodzi o szefa ważnego działu, osobę zasłużoną dla radia i dla mediów w ogóle, ale jak wiele na to wskazuje niestety z nie najlepszym podejściem do pracowników. Boimy się więc, że zarząd weźmie go w obronę ze względu na dobre wyniki radia i sprawa się rozmyje - słyszymy.

Podejrzenie mobbingu także w publicznym radiu

Niewłaściwymi zachowaniami szefa w Radiu Rzeszów zajmują się natomiast od połowy września br. prawnicy Rady Mediów Narodowych. Chodzi o domniemany mobbing, jakiego względem pracowników dopuszczać miał się prezes rozgłośni. Na tym etapie nie wiadomo, jakie są ustalenia badających. - Zakładam, że na kolejnych posiedzeniach przewodniczący przedstawi nam jakieś wyniki tych prawniczych analiz. Ja będę w każdym razie o to pytał – mówił nam członek RMN, Robert Kwiatkowski

Od lipca ub. roku trwa także prokuratorskie śledztwo mające wyjaśnić, co działo się w redakcji tygodnika „Newsweek Polska”, kiedy redaktorem naczelnym tytułu był Tomasz Lis. To efekt zawiadomień, jakie latem wpłynęły do prokuratury, dotyczących m.in. zarzutów molestowania seksualnego i naruszania praw pracowniczych. W czerwcu ub.r. Szymon Jadczak opisał na łamach Wirtualnej Polski, że w „Newsweeku” mogło dochodzić do łamania praw pracowniczych, co podwładni Lisa zgłaszali wydawcy. Na razie efekty tego dochodzenia nie są znane, a sam Lis do lipca br. (czyli przez cały rok) nie został przesłuchany w tej sprawie.

RMF FM niezmiennie liderem w Polsce

RMF FM jest liderem rynku radiowego w Polsce. Udział stacji pod względem słuchania w okresie od lipca do września 2023 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 29,1 proc. - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl. Względem analogicznego okresu rok wcześniej udział stacji spadł o 2,2 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu. 

W ub.r. spółka Radio Muzyka Fakty Grupa RMF, nadająca RMF FM i internetowe Radio RMF24, osiągnęła wzrost przychodów o 5,8 proc. do 111,83 mln zł, a przy wyższej kwocie zapłaconego podatku dochodowego jej zysk netto zmalał z 17,88 do 14,84 mln zł.

Dołącz do dyskusji: W RMF FM trwa dochodzenie mobbingowe po sygnałach od pracowników

72 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Chyba juz bardziej ambitna jest praca na budowie, markecie, magazynie niż przykladanie reki do tworzenia czegoś takiego jak krakowski kołchoźnik...
odpowiedź
User
EREMIX
Chyba juz bardziej ambitna jest praca na budowie, markecie, magazynie niż przykladanie reki do tworzenia czegoś takiego jak krakowski kołchoźnik...

Pij tam tę darmową jeszcze kawę na Żurawiej, póki Agorka nie każe wam za nią płacić, a nie wypociny tu smarujesz od rana!
odpowiedź
User
RMF brawo !
Bardzo podoba mi się odpowiedz gościa z RMF. W mojej firmie tez czasem o coś pytają dziennikarze i ciagle naciągają rzeczywistość I tak będę odpowiadał jak ten gość z RMF FM !
odpowiedź