SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mobilny internet w Polsce: coraz więcej użytkowników, spadają ceny, Orange z największym udziałem (raport)

Popularność internetu mobilnego w Polsce sukcesywnie rośnie. Na koniec 2013 r. korzystało z niego blisko 4,3 mln osób, czyli o ponad 8% więcej niż w 2012 r. - wynika z raportu UKE.

fot. Shutterstock.comArticle

Penetracja usługami mobilnego dostępu do internetu (uwzględniając dedykowane oferty transmisji danych dla usług sprzedawanych odrębnie i świadczonych wyłącznie za pośrednictwem kart/modemów/kluczy) wyniosła 11,11%.

Rynek internetu mobilnego zdominowało czterech operatorów, jednak znaczenie pozostałych przedsiębiorców telekomunikacyjnych z roku na rok rośnie. W 2013 r. największe grono użytkowników (27,14%) miał PTK Centertel (obecnie Orange Polska), a na drugim miejscu był T-Mobile Polska.

W ramach przeprowadzonej przez UKE analizy cen usługi mobilnego internetu w Polsce porównane zostały średnie miesięczne koszty ponoszone przez użytkownika oraz rzeczywiste stawki za 1 GB transferu danych.

Jeśli chodzi o oferty abonamentowe dla klientów indywidualnych, tylko jeden operator oferował taryfę o transferze danych poniżej 2 GB (T-Mobile). Zwiększyła się natomiast liczba usług z najwyższych przedziałów. Wszyscy analizowani operatorzy mieli w ramach swojej oferty taryfy z limitami od 20 GB do 30 GB transferu danych oraz powyżej 30 GB. W przypadku pierwszego z nich stawki wahały się od 41,24 zł (Play) do 62,44 zł (T-Mobile), a w odniesieniu do ofert powyżej 30 GB - od 66,24 zł (Play) do 91,11 zł (Orange).

Istotnym zjawiskiem na rynku było pojawienie się ofert bezlimitowych lub z limitami trudnymi do przekroczenia dla przeciętnego użytkownika internetu.

Wraz ze wzrostem limitu transferu danych widoczny jest spadek kosztu ponoszonego za 1 GB. W przypadku ograniczenia do 2 GB kształtował się on na poziomie 19,12 zł (T-Mobile). W najwyższym przedziale limitowym (ponad 30 GB) koszt za 1 GB danych znajdował się w przedziale od 0,66 zł (Play) do 2,60 zł (Orange).

Podobnie jak w przypadku ofert przeznaczonych dla klientów indywidualnych, również w odniesieniu do biznesu jest coraz mniej dostępnych taryf w przedziale do 2 GB. Tylko Orange i T-Mobile oferowali taką usługę. Wszyscy operatorzy umożliwiali swoim użytkownikom zakup taryf z limitami od 20 GB do 30 GB oraz powyżej 30 GB. Najniższą stawkę za usługę internetu mobilnego z pierwszego przedziału oferował Play (44,26 zł), a najwyższą T-Mobile (68,88 zł). W przypadku ofert z limitem ponad 30 GB ceny wahały się od 44,26 zł (Play) do 113,16 zł (T-Mobile).

Powyżsi operatorzy oferowali w najwyższych przedziałach najkorzystniejsze taryfy pod względem kosztu 1 GB. W przypadku ofert powyżej 30 GB limitu danych wyniosły one 1,26 zł (Play) oraz 1,13 zł (T-Mobile).

Z kolei w ramach ofert pre-paid różnica między najniższymi a najwyższymi minimalnymi kosztami wyniosła 10 zł. Za usługę internetu mobilnego na kartę użytkownicy musieli zapłacić miesięcznie od 18,55 zł (T-Mobile) do 28,57 zł (Plus).

Oferty były tutaj zróżnicowane pod względem wysokości stawek za 1 GB. Najniższe koszty ponosili użytkownicy Plusa (3,86 zł), a najwyższe klienci Orange (25,86 zł).

Na rynku usług internetu mobilnego widoczny jest spadek cen zarówno w przypadku ofert abonamentowych dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Tylko w dwóch przedziałach limitów danych (do 2 GB i od 10 GB do 15 GB) dla użytkowników prywatnych doszło do wzrostu stawek za internet.

Największy spadek cen dotyczył taryf z zakresu od 5 GB do 10 GB (41%) w przypadku klientów abonamentowych indywidualnych oraz ofert z limitem powyżej 30 GB (38%) w odniesieniu do użytkowników biznesowych.


Średnie koszty ponoszone przez klientów pre-paid również spadły w porównaniu z rokiem 2013. W roku ubiegłym za tę usługę trzeba było zapłacić średnio 26 zł. Obecnie cena ta jest o 2 zł niższa i wynosi 24 zł.

W analizie przeprowadzonej przez UKE pod uwagę wzięto pięciu (w przypadku ofert post-paid) oraz czterech (w odniesieniu do ofert pre-paid) przedsiębiorców oferujących internet mobilny, którzy byli największymi podmiotami działającymi na koniec 2013 r. na tym rynku. Łącznie przeanalizowanych zostało 196 taryf, które były aktualne 30 września 2014 r.

Pełny raport UKE jest dostępny tutaj - plik PDF.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mobilny internet w Polsce: coraz więcej użytkowników, spadają ceny, Orange z największym udziałem (raport)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Resound
Wniosek prosty, w Play najtaniej :) o darmowym, Nielimitowanym, bez żadnych pakietów itd. LTE do końca roku nie wspominając :D
odpowiedź
User
Resound
Wniosek prosty, w Play najtaniej :) o darmowym, Nielimitowanym, bez żadnych pakietów itd. LTE do końca roku nie wspominając :D
odpowiedź
User
Vacek
W Play może i trochę taniej, ale zasiegu przede wszystkim LTE kiepsko. Internet mobilny dzisiaj to LTE, a nie Edge lub HSPA+, a jeśli chodzi o LTE to Plus jest bezkonkurencyjny i to głownie zasługa tego, że to jako pierwszy wprowadził go do Polski i to ponad rok wcześniej od konkurencji.
odpowiedź
User
Maciek
Zgoda z Vacek. LTE w Plusie zdecydowanie najlepsze. Zresztą warto przypatrzeć się 2. wykresowi - Tylko Polkomtel zwiększył wyraźnie udział w ostatnim roku osób korzystających z netu mobilnego. I w tym czasie akurat bardzo solidnie stawiał na LTE. Widać, że to ludzi najbardziej interesuje.
odpowiedź