SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

mObywatel zamiast plastikowego dowodu coraz bliżej. Sejm przyjął ustawę

Sejm rozpatrzył w piątek poprawki Senatu do ustawy o aplikacji mObywatel, której celem jest zrównanie zawartych w aplikacji dokumentów z dokumentami tradycyjnymi. Teraz regulacja trafi do prezydenta.

Nowa wersja mObywatelaArticle

Ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili na posiedzeniu 9 marca. 30 marca Senat zaproponował do niej szereg poprawek, które w piątek rozpatrzył Sejm.

Posłowie przyjęli legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

Niektóre senackie poprawki zostały przez Sejm odrzucone, w tym ta skreślająca przepis dotyczący powoływania do ministerstwa sekretarzy stanu. Obecnie drugi i kolejny w resorcie wiceminister w tej randze musi być jednocześnie pełnomocnikiem rządu. Podtrzymany przez Sejm przepis zniesie ten wymóg, przy czym został też uchwalony w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej.

- Mamy to! Nasza ustawa o aplikacji #mObywatel wyszła dziś z Sejmu i zostaje skierowana do podpisu Pana Prezydenta. To oznacza koniec prac w parlamencie i mam nadzieję, szybkie wejście w życie przepisów, które czynią Polskę największym krajem UE z tak nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi w telefonie - podkreślił na Twitterze Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera odpowiadający za cyfryzację.

W nowym mObywatelu dokumenty, karty członkowskie i komunikaty urzędowe

Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.

Regulacja umożliwi też jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom na udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy też kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel. Jak informował sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z ustawą w życie wejdzie mObywatel 2.0. Stanie się to na przełomie czerwca i lipca. Aplikacja zyska nowe funkcje, a także nowy i bardziej przyjazny wygląd.

Pod koniec marca Janusz Cieszyński zapowiedział, że nowa wersja aplikacji mObywatel pojawi się na przełomie czerwca i lipca. Pokazał też, jak będą w niej wyglądać najważniejsze funkcjonalności.

Dołącz do dyskusji: mObywatel zamiast plastikowego dowodu coraz bliżej. Sejm przyjął ustawę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl