SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

mObywatel w Sejmie. Adam Andruszkiewicz: Chcemy umiędzynarodowić aplikację

Wszystkie kluby i koła poselskie poza Konfederacją opowiedziały się we wtorek za dalszymi pracami w komisji cyfryzacji innowacyjności i nowoczesnych technologii nad rządowym projektem ustawy o aplikacji mObywatel. Koło poselskie Konfederacji wnioskowało o odrzucenie go w pierwszym czytaniu, jednak zdecydowana większość wniosek odrzuciła

Adam Andruszkiewicz, fot. materiały prasoweAdam Andruszkiewicz, fot. materiały prasowe

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz przedstawiając w imieniu rządu podczas pierwszego czytania w Sejmie projektu ustawy o aplikacji mObywatel podkreślił, że Polacy „czekają na moment, kiedy będą mogli zapomnieć o portfelach z dokumentami”, aby w zamian używać telefonów komórkowych. Podkreślił, że ustawa o aplikacji mObywatel właśnie to umożliwi zrównując e-dokumenty z tradycyjnymi.

Poinformował, że aplikacja będzie rozwijana. Ma ona m.in. dać możliwość, „aby studenci i uczniowie mogli korzystać z legitymacji w telefonie”. Zapowiedział ponadto, że mPrawo Jazdy będzie dostępne w telefonie tuż po zdaniu egzaminu, zanim nowy kierowca otrzyma drukowany dokument.

Podkreślił, że aplikacja mObywatel będzie bezpieczna. „Zapewnił, że do tej pory nie doszło do wycieku danych z aplikacji”.

Przekazał, że rząd będzie zabiegał o umiędzynarodowienie aplikacji. Zaznaczył, iż „dokumenty tradycyjne i gotówka będą zachowane”.

Dariusz Stefaniuk z PiS ocenił, że wprowadzenie aplikacji jest jedną z lepszych decyzji rządu. „Pozwoli to obywatelom poruszać się bez plastykowych dokumentów” – oznajmił i wyraził nadzieję, iż w przyszłości mObywatel będzie również honorowany w UE.

Konrad Frysztak występując w imieniu KO, zapowiedział, że klub „będzie popierał rozwiązania zawarte w tej ustawie”. Zwrócił uwagę, że obecnie ustawa nie daje możliwości funkcjonowania przez zbliżenie.

Poparcie dla projektu wyraził również Dariusz Kurzawa z Koalicji Polskiej. Także Lewica poparła projekt ustawy.

Przeciwny wprowadzeniu projektowanych przepisów był Grzegorz Braun przemawiający w imieniu Konfederacji. „Ratuj się, kto może” – grzmiał. Zarzucił rządowi, iż twierdzi, że mObywatel ma służyć Polakom, „w praktyce, w tym projekcie to władzy ma być łatwiej sięgnąć po obywatela, aby go zgnębić” – ocenił i złożył wniosek o odrzucenie.

Wniosek Konfederacji poddano głosowaniu. Przeciw odrzuceniu rządowego projektu w pierwszym czytaniu było 379 posłów, za odrzuceniem 8, a 3 się wstrzymało.

Projekt został skierowany do komisji cyfryzacji innowacyjności i nowoczesnych technologii. Sejm opowiedział się również za tym, aby komisja przedstawiła sprawozdanie z prac nad projektem, tak, aby można było je rozpatrzyć jeszcze podczas bieżącego posiedzenia.

Jak działa aplikacja mObywatel

Rządowy projekt ustawy o aplikacji mObywatel zakłada m.in., że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także przekraczając granicę kraju. W tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.

Dołącz do dyskusji: mObywatel w Sejmie. Adam Andruszkiewicz: Chcemy umiędzynarodowić aplikację

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl