SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa moneta kolekcjonerska NBP wzbudza śmiech internautów. Przez Comic Sans

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii "Wielcy polscy ekonomiści". Widoczne są na nich z wizerunki Leona Biegeleisena i Jana Stanisława Lewińskiego. Internauci nie szczędzą prześmiewczych komentarzy na temat użytego na monecie z Lewińskim stylu czcionki, wyglądającego jak internetowy font Comic Sans. 

fot. NBPfot. NBP

Narodowy Bank Polski podał, że srebrne monety na cześć Leona Biegeleisena i Jana Stanisława Lewińskiego będą miały nominał 10 zł, zostaną wyemitowane w nakładzie do 10 tys. sztuk.

Zobacz: W całym kraju kolejki po banknot z Kaczyńskim

Comic Sans na monecie NBP?

Na rewersie monety poświęconej Stanisławowi Lewińskiemu umieszczone zostały wizerunek ekonomisty wraz z datą jego urodzin oraz śmierci. Na awersie widnieje cytat pochodzący z dzieła "Zasady ekonomii politycznej".

Internauci szybko zwrócili uwagę na krój pisma użytego na monecie poświęconej Lewińskiemu.

- Trochę szkoda pana Lewińskiego że będzie na takiej obśmianej monecie, ale z drugiej strony zyska ona na wartości podwójnie. Będzie chyba pierwsza na świecie moneta z Comic Sans - napisał internauta Andrzej Maliszewski na Facebooku. - To jest żart? - zapytała inna komentująca. - To wygląda okropnie - stwierdził inny użytkownik. - W piekle jest specjalny krąg, gdzie autorzy takich pomysłów stoją z opuszczonymi gaciami i diabły pakują w nich te monety, jak w automaty wrzutowe - dosadnie dodał inny komentator.

Pod postem NBP Paweł Tkaczyk, ekspert zajmujący się m.in. brandingiem stwierdził, że użyta na monetach kolekcjonerskich czcionka to nie popularny w sieci Comic Sans.

Monety można kupić w cenie 170 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Jan Stanisław Lewiński (1885–1930) - ekonomista i wykładowca akademicki. Swoje prace poświęcał w szczególności kwestiom teoretycznym, dziejom gospodarczym oraz historii myśli ekonomicznej.

Leon Biegeleisen (1885–1944) był polskim ekonomistą i nauczycielem akademickim oraz oficerem Wojska Polskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się głównie wokół zagadnień związanych ze spółdzielczością, administracją oraz gospodarką komunalną.

Zobacz: Prezes NBP: fundamenty i polityka banku centralnego będą silnie umacniać złotego

Bank Centralny poinformował także, że kolejna emisja zaplanowana jest na 11 maja 2022 r, będzie poświęcona 30. rocznicy Straży Granicznej.

W listopadzie ubiegłego roku obiektem krytyki internautów był wyemitowany przez NBP banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” o nominale 20 zł oraz powiązana z nim złota moneta o nominale 500 zł.  

Na przedniej stronie banknotu i na rewersie monety oprócz wizerunku Lecha Kaczyńskiego, są grafiki z Orderem Orła Białego oraz Pałacem Prezydenckim, a na drugiej stronie - z budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego, tłumem strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu oraz napisem „Solidarność”. W sieci nie brakowało komentarzy,, że graficznie banknot wygląda na przygotowany chaotycznie.

Dołącz do dyskusji: Nowa moneta kolekcjonerska NBP wzbudza śmiech internautów. Przez Comic Sans

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mordo Siuris
W sumie może być comic. Glapa jak robi stand upy to też z niego niezły komik.
odpowiedź
User
Pietras
Jak miałem 10 lat, czyli w 1985, zacząłem zbierać monety, bo przypadkiem znalazłem 1 fenga, ze swastyką, potem były znaczki, bo obejrzałem dekalog Kieślowskiego, a teraz to chyba, musiałbym mieć wizję utopi, dla naiwnych, albo wybranych ?!
odpowiedź
User
Pietras
Jak miałem 10 lat, czyli w 1985, zacząłem zbierać monety, bo przypadkiem znalazłem 1 fenga, ze swastyką, potem były znaczki, bo obejrzałem dekalog Kieślowskiego, a teraz to chyba, musiałbym mieć wizję utopi, dla naiwnych, albo wybranych ?!
Poprawiam się, bo miałem na myśli feniga, a nie fenga.
odpowiedź