SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Można już pobrać iOS 8. Oto lista nowości i zmian

Usprawniony system wysyłania wiadomości, wygodniejsze zarządzanie zdjęciami, monitorowanie funkcji życiowych i klawiatury zewnętrznych producentów - to niektóre nowości zastosowane w nowym systemie iOS 8 firmy Apple.

Article

Premierę iOS 8 Apple zapowiedział na tej samej konferencji, na której 9 września br. zaprezentował nowe modele iPhone’a oraz elektroniczny zegarek Apple Watch (więcej informacji tutaj). Teraz koncern z Cupertino dotrzymał słowa i udostępnił użytkownikom nową odsłonę systemu do urządzeń mobilnych.

iOS 8 został przystosowany do wszystkich modeli od iPhone’a 4s wzwyż (4s, 5, 5c oraz 5s), a także tabletów iPad2, iPad3, iPad4, iPad Air oraz obu iPadów mini - zarówno wersji zwykłej, jak i tej wyposażonej w wyświetlacz Retina.

Aby zainstalować w swoim urządzeniu nowy system od Apple’a należy najpierw wykonać kopię zapasową najważniejszych danych. Następnie w telefonie lub tablecie trzeba uruchomić opcje Ustawienia, Ogólne oraz Uaktualnienia. Instalacji systemu można także dokonać podłączając urządzenie przenośne do komputera i korzystając z konta w serwisie iTunes.

Stary nowy system
Zapowiadając system iOS 8 Apple sam wielokrotnie używał na jego określenie terminu Aktualizacja. Jego uzasadnienie można znaleźć po zainstalowaniu systemu i pobieżnym przejrzeniu jego interfejsu. Poprzedni system iOS 7 dokonał pod tym względem znaczącej rewolucji, iOS 8 idzie po prostu w jego ślady i wprowadza jedynie kosmetyczne udoskonalenia związane z wyglądem oprogramowania. Nowości pojawiają się dopiero podczas kontaktu z konkretnymi funkcjami dostępnym na nowej platformie Apple’a.

Jedną z opcji, która doczekała się poważnych zmian jest narzędzie iMessage służące do obsługi wiadomości. W nowej odsłonie pozwala ono nie tylko na tworzenie i przesyłanie tekstów, ale także przekazywanie adresatom komunikatów w postaci nagrań dźwiękowych, a także krótkich filmów. iMessage umożliwia też prowadzenie dyskusji grupowych, a także wygodne dodawanie lokalizacji użytkownika.

Lepsza edycja i udostępnianie zdjęć
Wraz z nową odsłoną iOS-a użytkownicy otrzymali bardziej rozbudowane opcje edycji cyfrowych zdjęć z poziomu telefonu. Oprócz możliwości kadrowania fotografii czy dodawania do nich konkretnych filtrów możliwa jest także poprawa kolorów i naświetlenia zdjęć.

W iOS 8 Apple wprowadził nową funkcję o nazwie Family Sharing, czyli udostępniania treści rodzinie. Obecnie dzięki niej z jednego konta w iTunes może jednocześnie korzystać do 6 osób, co w znacznej mierze ułatwia nie tylko wymianę fotografii, ale także zakupionych wcześniej utworów muzycznych czy książek. W Family Sharing dostępna jest także funkcja kontroli rodzicielskiej. Polega ona na możliwości ograniczenia użytkownikom zakupów w serwisach iTunes czy AppStore. Dzięki temu dziecko chcące nabyć w internetowym sklepie na przykład grę będzie musiało poprosić o zgodę dorosłych.

Klawiatura nie tylko od Apple
Wraz z udostępnieniem nowej odsłony systemu Apple umożliwił użytkownikom instalowanie w iPhonie klawiatur pochodzących od zewnętrznych producentów. Dzięki temu można w smartfonie wypróbować na przykład klawiaturę Swype czy SwiftKey. Pierwsza z nich potrafi uczyć się zachowań i gestów użytkownika, z których korzysta on podczas wprowadzania tekstu, dzięki czemu po pewnym czasie potrafi przewidywać kolejne słowa, które właściciel telefonu zamierza wpisać i poprawić je w wypadku popełnienia „literówki”. Z kolei klawiatura SwiftKey korzysta z połączenia z siecią i może wykorzystać słowa dodane przez użytkownika do słownika funkcjonującego w internetowej chmurze.

iPhone, iPad albo Mac
Przydatna funkcja wprowadzona przez Apple w iOS 8 nosi nazwę Handoff. Pozwala ona na pełną synchronizację systemu mobilnego z jego odpowiednikiem przeznaczonym do komputerów stacjonarnych, czyli zapowiadanym na październik br. systemem OS X Yosemite. Zastosowanie tego narzędzia polega na tym, że jeżeli użytkownik przerwie wykonywanie jakiejś czynności w jednym urządzeniu, to może ją kontynuować w innym od tego samego miejsca. Dotyczy to wybranych aplikacji, takich jak Safari czy pakiet iWork. W iOS 8 udoskonalono także narzędzie do wyszukiwania noszące nazwę Spotlight. Dzięki niemu można przeszukiwać nie tylko kontakty czy pocztę, ale także zasoby internetu w celu odnalezienia konkretnych informacji.

Ważne drobiazgi
Spośród innych nowości wprowadzonych przez Apple w nowym systemie można jeszcze wymienić aplikację Health, która pozwala na monitorowanie funkcji życiowych użytkownika, wspomaga także treningi i pomaga kontrolować dietę.
Inną przydatną funkcją są interaktywne notyfikacje pozwalające na większą niż dotąd wygodę w korzystaniu z urządzenia. Dzięki niej można na przykład z poziomu centrum powiadomień szybko odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość, przeczytanego tweeta lub umieścić konkretny wpis w kalendarzu bez konieczności odblokowywania telefonu.

Oczywiście w iOS 8 Apple umieścił o wiele więcej mniejszych i większych nowości oraz usprawnień. Specjaliści podkreślają, że użytkownicy będą poznawać je stopniowo, w miarę jak do systemu będą trafiały nowe wersje aplikacji przygotowanych przez zewnętrznych producentów. Już teraz wiadomo jednak, że koncern z Cupertino dokonał ważnej aktualizacji wcześniejszego systemu, która wprowadza niektóre sposoby korzystania z urządzeń przenośnych na nieznany wcześniej poziom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Można już pobrać iOS 8. Oto lista nowości i zmian

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ekspert
Koszmarny system

Nie polecam
odpowiedź