SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mrówki rozprzestrzeniły się na Ziemi wraz z kwiatami

Mrówki rozprzestrzeniły się na Ziemi wraz z roślinami okrytozalążkowymi – informują naukowcy na łamach pisma „Evolution Letters”.

fot. Shutterstock.comArticle

Dzisiaj mrówki spotkać można niemal wszędzie. Zamieszkują każdy kontynent z wyjątkiem Antarktydy. Na świecie żyje ich 14 tys. gatunków. Naukowcy obliczyli nawet, ile jest poszczególnych osobników: w przybliżeniu ponad cztery kwadryliony (czyli 4 i 15 zer).

Ciągle jednak nie jest jasne, jak to się stało, że mrówki w takim stopniu opanowały świat.

Najnowsze badania, oparte na analizach skamieniałości, DNA i wiedzy o ekologii dzisiejszych mrówek, sugerują, że w ciągu minionych 60 mln lat te owady rozprzestrzeniały się wraz z ekspansją roślin okrytozalążkowych. Kiedy więc rośliny okrytozalążkowe zaczęły żyć poza lasami, mrówki podążyły za nimi.

„Próbujemy zrozumieć, jak mrówki były w stanie tak bardzo się zróżnicować, począwszy od jednego wspólnego przodka aż po zajęcie tylu różnych obszarów” – opisuje Matthew Nelsen z Field Museum w Chicago (USA).

Zarówno mrówki, jak i rośliny okrytozalążkowe pojawiły się ok. 140 mln lat temu, po czym stopniowo opanowywały kolejne terytoria. Naukowcy postanowili dowieść, że istniało powiązanie między ekspansją roślin i mrówek.

Zespół porównał ekosystemy 1400 dzisiejszych gatunków mrówek, w tym dane o opadach i temperaturze. Następnie zestawiono te informacje z danymi o roślinach okrytozalążkowych.

Do ok. 60 mln lat temu mrówki żyły w lasach, budując gniazda pod ziemią. Rośliny okrytozalążkowe stworzyły bardziej wilgotny mikroklimat, dzięki czemu mrówki mogły zacząć funkcjonować na powierzchni, na pniach drzew i na łodygach roślin.

Jak dowodzą naukowcy, to dzięki temu mrówki uzależniły się od roślin okrytozalążkowych i wraz z nimi zaczęły podbijać świat.

Dołącz do dyskusji: Mrówki rozprzestrzeniły się na Ziemi wraz z kwiatami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl