SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP: Inwestorzy finansowi, w tym KGHM, otrzymają po max 5 proc. akcji Taurona

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) postanowiło, że przydzieli każdemu z inwestorów, którzy zgłosili popyt na akcje spółki Tauron Polska Energia w trwającej pierwotnej ofercie publicznej, nie więcej niż 5% akcji spółki, poinformował we wtorek minister skarbu Aleksander Grad. Wśród tych inwestorów był KGHM Polska Miedź, który deklarował chęć zakupu 11,2% akcji.

"Powiem tylko, że zdecydowaliśmy, iż maksymalny przydział nie będzie większy niż 5% wszystkich akcji spółki" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie, jaki pakiet akci trafi do KGHM.

Minister poinformował wcześniej na konferencji, że cena emisyjna w ofercie 7,39 mld akcji istniejących spółki Taurona została ustalona na 0,57 zł wobec ceny maksymalnej wynoszącej 0,70 zł. Grad powiedział, że wpływy z tej transakcji, obejmującej 51,6% akcji spółki, będzie miała wartość ok. 4,2 mld zł wobec szacowanych wcześniej (na podstawie ceny maksymalnej) max. 5,17 mld zł.

Ostatecznie do inwestorów instytucjonalnych trafi 75% oferty, a indywidualni otrzymają 25% (przy czym redukcja wyniesie ok. 1/3%). Grad poinformował, że relacja polskich do zagranicznych inwestorów indywidualnych wynosi 2:1.

W połowie czerwca rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wyraziła zgodę na zakup do 1.583.830.044 akcji spółki Tauron Polska Energia w jej ofercie publicznej. MSP podało wcześniej, że nie będzie preferować KGHM w zapisach na kupno akcji Taurona. Ponadto chce aby firma jak najszybciej weszła do WIG20.

Po ofercie udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki zostanie obniżony z 87,5% do około 34%, jeśli wszystkie oferowane akcje zostaną objęte przez inwestorów. Statut spółki ogranicza prawa głosu akcjonariuszy - innych niż SP - dysponujących ponad 10% głosów na walnym zgromadzeniu.

Podtrzymał, że akcje Taurona zadebiutują na GPW w środę, 30 czerwca. GPW podawała wcześniej, że walory spółki mogą wejść w skład indeksu WIG20 5 lipca.

Dołącz do dyskusji: MSP: Inwestorzy finansowi, w tym KGHM, otrzymają po max 5 proc. akcji Taurona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl