SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MSP: kilkanaście spółek na GPW w 2007

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce wprowadzić na GPW kilkanaście spółek w 2007 roku i chce zwiększyć przychody z prywatyzacji w porównaniu z 2006 rokiem, kiedy uzyskało 622 mln zł.

Poinformował we wtorek minister skarbu Wojciech Jasiński.

"Chcielibyśmy [wprowadzić na GPW - przyp. ISB] kilka spółek chemicznych, jedną energetyczną i kilka mniejszych" - powiedział Jasiński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że MSP przygotowuje się do tego, aby przychody z prywatyzacji były na wyższym poziomie niż w ub. roku. Z danych resortu wynika, że obecnie przychody z prywatyzacji, po zamknięciu sprzedaży Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz (ZEC Bydgoszcz) wyniosą ok. 320 mln zł.

"Można powiedzieć, że tą transakcją rozpoczynamy tegoroczną prywatyzację, z której do tej pory było 74 mln zł"

W MSP sfinalizowano we wtorek transakcję sprzedaży 85% akcji ZEC Bydgoszcz na rzecz spółki Elektrownie Szczytowo-Pompowe z grupy Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) za 242,24 mln zł. Warunkową umowę w sprawie ZEC Bydgoszcz MSP podpisało ze spółką Elektrownie Szczytowo-Pompowe 22 grudnia ub. roku. W sierpniu 2006 roku parafowano projekt umowy sprzedaży.

Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz należy do grupy średniej wielkości firm z podsektora elektrociepłowniczego. W skład ZEC Bydgoszcz wchodzą trzy elektrociepłownie: Bydgoszcz I, Bydgoszcz II i Bydgoszcz III.

Osiągalna moc cieplna źródeł wytwórczych w spółce wynosi 857 MWt, a osiągalna moc elektryczna to 197 MWe, przy mocy zainstalowanej wynoszącej 262,4 MWe.

Jasiński podkreślił we wtorek, że MSP chce w tym roku rozpocząć proces wyprzedaży małych spółek, żeby same szukały środków na GPW.

"Widzimy możliwość zrealizowania tych przychodów [zaplanowanych w budżecie na 3 mld zł - przyp. ISB], jednak program jest otwarty i pewne zmiany mogą nastąpić" - powiedział minister.

Jasiński poinformował, że na giełdę ma trafić jedna z dwóch dużych spółek energetycznych - Polska Grupa Energetyczna (PGE) lub Grupa Południe. Nie podał jednak, która.

Po konferencji prezes PGE Jacek Socha poinformował dziennikarzy, że teoretycznie jest możliwe, aby PGE w 2007 roku trafiła na GPW.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP: kilkanaście spółek na GPW w 2007

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl