SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP może we wrześniu dać zgodę PKN Orlen na sprzedaż Możejek

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) może zgodzić się jeszcze we wrześniu, by PKN Orlen sprzedał spółkę zależną Orlen Lietuva (dawniej Możejki), dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna" z nieoficjalnych źródeł. Według informacji gazety, do sprzedaży mogłoby dojść w ciągu 6-12 miesięcy.

MSP może we wrześniu dać zgodę PKN Orlen na sprzedaż Możejek

"PKN Orlen czeka już tylko na zgodę Skarbu Państwa, głównego akcjonariusza płockiej spółki. Koncern ma kilka propozycji od potencjalnych kupców. […]Decyzja w tej sprawie prawdopodobnie zostanie podjęta przez zarząd koncernu już we wrześniu, po uzgodnieniach z rządem" - napisał "DGP".

Po uzyskaniu takiej zgody, transakcja może zostać przeprowadzona bardzo szybko. "Wystarczy nam od 6 do maksymalnie 12 miesięcy" - powiedziało źródło gazety.

Przedstawiciele Orlenu przyznawali już kilkakrotnie, że w związku z brakiem porozumienia z litewskimi władzami nie wykluczają żadnej opcji, także sprzedaży Możejek. Koncern próbuje porozumieć się z władzami Litwy w sprawie budowy 19-kilometrowego odcinka połączenia kolejowego między rafinerią a granicą z Łotwą oraz w sprawie obniżenia stawek za transport kolejowy. Litwa zaproponowała budowę tego odcinka torów dopiero w 2012 r., przy wykorzystaniu dostępnych wówczas środków unijnych.

"Nasze stanowisko jest jasne. Nie zgadzamy się na termin proponowany przez Litwinów" - powiedział wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski, cytowany przez gazetę. Dodał, że przed wrześniem MSP chce odbyć kolejną rundę rozmów z władzami litewskimi.

Według niego, priorytetem jest jednak kontynuacja działalności Orlenu na Litwie i poprawienie warunków makroekonomicznych funkcjonowania tej rafinerii. Jak podkreśla "DGP,", Budzanowski przyznaje jednak, że "kolejne punkty na tej liście dotyczą potencjalnej dezinwestycji - częściowej lub całościowej". "Nie wykluczałbym dzisiaj żadnego z tych trzech scenariuszy" - powiedział wiceminister.

Według "DGP", łączne wydatki Orlenu na Możejki sięgnęły już 3,7 mld USD, podczas gdy wartość litewskiej spółki szacowana jest obecnie na ok. 1,6 mld USD. "Analitycy uważają, że PKN mógłby sprzedać 25 proc. akcji Możejek. Transakcja byłaby dobrze odebrana przez rynek. Podobnie jak całkowite wycofanie się Orlenu z Litwy" - konkluduje gazeta

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP może we wrześniu dać zgodę PKN Orlen na sprzedaż Możejek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl