SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MSP: negocjacje równoległe z dwoma chętnymi na Eneę

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce prowadzić negocjacje równoległe najlepiej w dwoma potencjalnymi inwestorami, zainteresowanymi przejęciem 51% akcji grupy energetycznej Enea, poinformował we wtorek minister skarbu Aleksander Grad. Dzisiaj upływa termin złożenia ofert wiążących na tę spółkę.

"Chcemy uzyskać jak najlepsze wyniki w tym procesie, a nie ma nic lepszego niż konkurencja. Równoległe negocjacje dają takie efekty" - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC.

Dodał, że najlepiej byłoby prowadzić negocjacje z dwoma podmiotami, "bo wtedy tę równoległość można najłatwiej zachować".

Grad nie chciał komentować doniesień prasowych, według których inwestorzy mogliby być skłonni zaoferować nawet 25 zł za akcję Enei. We wtorek rano (ok. godz. 10-ej) na GPW za akcję Enei płacono 22,34 zł, po wzroście o 0,99%.

Minister dodał, że celem jest domknięcie całego procesu prywatyzacji Enei do końca tego roku. Wcześniej przedstawiciele resortu oczekiwali zamknięcia tej transakcji na przełomie 2010/ 2011 roku.

W końcu sierpnia MSP dopuściło do negocjacji pięciu, z sześciu inwestorów, którzy złożyli oferty wstępne na Eneę. Dotychczas złożenie ofert wstępnych potwierdziły GDF Suez i Kulczyk Investments. Ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że czeski Energetický a Průmyslový Holding (EPH) złożył 1 października wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad Eneą. Według nieoficjalnych informacji mediów, pozostali zainteresowani inwestorzy to: francuski EDF, hiszpańska Iberdrola oraz słowacki Slovenske Elektrarne.

W lutym br. MSP sprzedało 16,05% akcji Enei na giełdzie za 1,13 mld zł. Obecnie akcjonariusze spółki to: Skarb Państwa (60,43%, w tym 9,43% to akcje "pracownicze" do zbycia nieodpłatnie) i Vattenfall AB (18,67%), który ostatnio zapowiedział, że podejmie decyzję co do swoich polskich aktywów w ciągu 2-3 lat.

  • Więcej informacji:
  • Enea
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP: negocjacje równoległe z dwoma chętnymi na Eneę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl