SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP odkupi akcje PLL LOT

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) prowadzi rozmowy na temat odkupienia 25,1% akcji Polskich Linii Lotniczych z syndykiem masy upadłościowej Swissair.

Jeśli nie osiągnie porozumienia, przygotuje w trybie pilnym nowelizację ustawy o PLL Lot, której celem będzie zwiększenie wpływu MSP na zarząd Lotu, zapowiedział resort w komunikacie.

„Skarb Państwa posiada ok. 68% akcji w kapitale spółki, a jedynie 4 czterech przedstawicieli w radzie nadzorczej. Ponadto w radzie reprezentowani są pracownicy ok. 7% - 3 miejsca oraz syndyk SairLines BV ok. 25% - 3 miejsca. Jest to paradoksalna sytuacja, w której większościowy akcjonariusz jest praktycznie ubezwłasnowolniony” - napisał resort w komunikacie.

Jak podkreśla MSP, jest to wynikiem dokapitalizowana PLL Lot w 2001 roku aktywami Skarbu Państwa (zwiększono wówczas udział SP z ok. 51% do obecnych 68%), bez jednoczesnej renegocjacji postanowień umowy z syndykiem dotyczących składu rady nadzorczej.

„Powyższa sytuacja skutkuje patem decyzyjnym w spółce - od wielu tygodni rada nadzorcza nie jest w stanie wybrać prezesa spółki” - głosi komunikat.

„MSP rozważa odkupienie akcji od syndyka, co pozwoli na usprawnienie procesu decyzyjnego. O ile rozmowy z syndykiem nie przyniosą rezultatu, MSP w trybie pilnym przygotuje ustawę zmieniająca obecną ustawę o PLL LOT. Poprawka będzie stwierdzać, że walne zgromadzenie wybiera zarząd spółki” - czytamy dalej.

MSP podtrzymało też zamiar docelowego wprowadzenia PLL LOT na giełdę i pozyskania tą drogą kapitału na inwestycje.

W środę MSP podało, że chce, aby to KGHM Polska Miedź SA zakupił pakiet 25,1% akcji PLL Lot od syndyka. Wcześniej resort informował, że rozważa kilka wariantów transakcji, ale chce to zrobić bezpośrednio.

KGHM podał wówczas, że nie otrzymał oferty zakupu 25,1% akcji Lotu od syndyka i nie chce komentować sprawy.

Według ostatnich zapowiedzi PLL Lot mają trafić na warszawską giełdę na przełomie 2007/2008 roku, oferując akcje na GPW poprzez podwyższenie kapitału o ok. 30%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP odkupi akcje PLL LOT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl