SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP zaprasza do negocjacji ws. sprzedaży 82,90 proc. akcji spółki Energa

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie sprzedaży co najmniej 4,12 mln, należących do Skarbu Państwa, stanowiących 82,90% kapitału zakładowego, akcji spółki Energa (d. G8), podał resort w komunikacie.

"Termin składania pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki (ofert wstępnych) przez potencjalnych inwestorów, którzy odebrali memorandum upływa w dniu 1 czerwca 2010 roku o godzinie 11:00 czasu warszawskiego" - czytamy w komunikacie. Wcześniej, do 28 maja 2010 roku, zainteresowane podmioty mogą otrzymać memorandum informacyjne o spółce.

MSP podało, że potencjalni inwestorzy, którzy złożą odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji, zostaną poinformowani w formie pisemnej do dnia 8 czerwca 2010 roku o decyzji ministra skarbu w sprawie rozpatrzenia złożonej odpowiedzi.

"Przedmiotem negocjacji będzie w szczególności cena za nabywany pakiet akcji spółki, proponowany przez Potencjalnego Inwestora program rozwoju, obejmujący m.in. zobowiązania inwestycyjne, zobowiązania w zakresie ochrony środowiska, zobowiązania w zakresie ochrony interesów pracowników Spółki i innych osób związanych ze spółką oraz sposób zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań" - czytamy dalej.

W połowie marca wiceminister skarbu Jan Bury zapowiadał, że MSP planuje zaoferować akcje grupy Energa inwestorowi branżowemu do końca II kw. br. i chce przeprowadzić transakcję na przełomie 2010 i 2011 roku.

Poinformował wtedy, że w przetargu może też startować Polska Grupa Energetyczna (PGE) i będzie to ewentualnie suwerenna decyzja tej spółki. Wcześniej pod koniec ub.r. minister skarbu Aleksander Grad informował, że PGE mogłoby wykorzystać aktywa Energi przy projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jednak ewentualnemu przejęciu Energi przez PGE sprzeciwia się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Prezes urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel mówiła ostatnio, że nie ma podstaw prawnych, by wydać zgodę na przejęcie grupy Energa przez PGE.

Zainteresowanie spółką wyrażało też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które widzi potencjalne możliwości współpracy w zakresie budowy nowych elektrowni opalanych gazem, które są w planach Energi. W maju ubr. Energa, PGNiG i Grupa Lotos, jako partnerzy utworzonego konsorcjum, podpisali umowę w sprawie opracowania studium wykonalności, budowy i eksploatacji nowoczesnej elektrociepłowni na paliwo gazowe o mocy elektrycznej 200 MW.

Ofertę na kupno Energi chce też złożyć Kulczyk Investment, który zapowiedział to w środowym "Parkiecie". Dr Jan Kulczyk starał się kilka lat temu o kupno tzw. grupy G8 (poprzedniczki Energi - bez elektrowni Ostrołęka).

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.

Grupa Energa przewiduje, że do 2012 roku sfinansuje swoje inwestycje ze środków własnych i długu, bez konieczności podnoszenia kapitału. Spółka generuje rocznie ok. 1 mld zł zysku EBITDA, z tendencją jego wzrostu w najbliższych latach.

Obecnie wciąż obowiązuje strategia przewidująca wydatkowanie ok. 20 mld zł w latach 2009-2015, co spowoduje m.in. wzrost mocy energetycznej grupy do 3 tys. MW.

W 2008 r. Grupa Energa zanotowała zysk ok. 435 mln zł przy przychodach przekraczających 8 mld zł. Zatrudnienie w grupie wynosi 12,3 tys. osób.

Dołącz do dyskusji: MSP zaprasza do negocjacji ws. sprzedaży 82,90 proc. akcji spółki Energa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl