SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multikino mimo decyzji UOKiK-u kupuje Cinema 3D

Sieć Multikino (należąca do brytyjskiego koncernu Vue International) sfinalizowała przejęcie firmy Cinema 3D mającej 13 kin. Firma zdecydowała się na to mimo nieprawomocnej decyzji UOKiK-u zakazującej jej przejęcia jednego z kin Cinema 3D.

Article

W komunikacie prasowym Multikino zaznaczyło, że sfinansowało kupno Cinema 3D ze środków własnych. Nie podało natomiast wartości transakcji.

- To wydarzenie bezsprzecznie wyjątkowe. Jestem przekonany, że wzajemna wymiana doświadczeń zaowocuje jakością, jakiej do tej pory w Polsce jeszcze nie było. W 1998 roku otworzyliśmy pierwszy multipleks w Polsce - poznańskie Multikino, a od 2013 roku korzystamy z międzynarodowych doświadczeń Grupy Vue International i wspólnie wyznaczamy najnowsze kinowe trendy, oferując widzom rozrywkę na najwyższym - przypomina Paweł Świst, od niedawna prezes Multikina (zastąpił na tym stanowisku Piotra Zygo).

Cinema 3D z 13 kinami

Do Cinema 3D należy 13 kin z 65 ekranami. Po przejęciu tej firmy Multikino będzie mieć 45 obiektów z 322 ekranów.

Najnowsze z nich ruszyło w czwartek wraz z uruchomieniem Galerii Młociny na warszawskich Bielanach. Jest w nim 10 ekranów i 935 miejsc dla widzów. Sale są wyposażone w projektory laserowe 4K, w dwóch działa system dźwięku trójwymiarowego Dolby Atmos, dostępne są też elektrycznie rozkładane fotele SuperVIP.

Zapowiadając w lipcu ub.r. przejęcie kin Cinema 3D, Multikino zaznaczyło, że przemianuje je na swoją markę.

- Jestem szczęśliwy, mogąc ogłosić kolejny sukces na drodze międzynarodowego rozwoju naszej Grupy. Tworzymy i dostarczamy niepowtarzalne doświadczenia kinowe dla ponad 100 milionów widzów każdego roku. Nie ustajemy w dążeniach związanych z dynamiczną ekspansją. Naszym celem jest zarządzanie oraz rozwijanie kin świadczących najwyższy poziom jakości usług na całym świecie - komentuje Tim Richards, założyciel i CEO koncernu Vue International, do którego należy Mutlikino.

W okresie rozrachunkowym od czerwca 2016 do lutego 2018 roku Multikino zanotowało wzrost przychodów sprzedażowych do 652,93 mln zł oraz zysku netto do 36,4 mln zł. Wpływy z biletów i reklam wyniosły 482,83 mln zł, a ze sprzedaży przekąsek i napojów - 166,43 mln zł.

Warunkowa zgoda UOKiK-u, bez kina Cinema 3D w Gdańsku

Przejęcie Cinema 3D przez Multikino zostało w ub.r. zgłoszone do akceptacji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W lutym UOKiK wyraził zastrzeżenia do planowanej fuzji. Zaznaczył, że za rynek właściwy dla obu firm uznano nie cały sektor kinowy, ale segment kin sieciowych, który sklasyfikowano jako odrębny wobec kin niezależnych.

- Te pierwsze zlokalizowane są przeważnie w centrach handlowych, oferują bardziej zróżnicowany repertuar filmowy oraz bardziej rozbudowaną i dopasowaną do preferencji widzów ofertę specjalną biletów. Kina niesieciowe przeważnie oferują tańsze bilety filmowe w ramach oferty standardowej w porównaniu do kin sieciowych. Ponadto w odróżnieniu od kin sieciowych stosujących programy lojalnościowe, w większości przypadków w ogóle nie dysponują narzędziami mającymi na celu optymalizację prowadzonej działalności - wyliczono w komunikacie UOKiK-u.

Dodano, że kina sieciowe konkurują ze sobą również w skali całego kraju, gdzie kina nie sieciowe nie są dla nich zagrożenie UOKiK przyjął, że obszar, na którym kina sieciowe konkurują ze sobą, to 30 minut jazdy samochodem, ponieważ jest to maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni przebyć, żeby obejrzeć film. - Badanie rynku pokazało, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach, na obszarze 30 minut jazdy samochodem od kin Cinema 3D: w Gdańsku, w Galerii Atrium Reduta w Warszawie i w Galerii Młociny w Warszawie - skomentował Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

W miniony wtorek regulator poinformował, że wyraża zgodę na przejęcie Cinema 3D przez Multikino, ale bez kina w Galerii Morena w Gdańsku. - Nasze postępowanie wykazało, że zgoda na koncentrację oznaczałaby ograniczenie konkurencji. Możliwe było jednak wydanie zgody warunkowej. Stwierdziliśmy, że sprzedaż Cinema 3D w Galerii Morena spowoduje, że gdańscy konsumenci nadal będą mieli swobodę wyboru kina, w którym chcą obejrzeć film - uzasadnił Marek Niechciał.

Jeśli Multikino zdecyduje się przejąć Cinema 3D i odsprzedać kino w Gdańsku, nowy właściciel tego obiektu będzie musiał zostać zaakceptowany przez UOKiK. Regulator wymaga, żeby był to podmiot z wystarczającymi zasobami finansowymi i doświadczeniem do prowadzenia kina, ma zagwarantować, że będzie ono działać do 2026 roku. Oczywiście nie może być to firma powiązana kapitałowo z Multikinem.

Decyzja UOKiK-u nie jest prawomocna, Multikino może odwołać się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firma na razie nie komentuje stanowiska regulatora.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Multikino mimo decyzji UOKiK-u kupuje Cinema 3D

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Oddajcie kino Cinema 3D w Gdańsku Cinema City, oni tam od prawie roku nie prowadzą kina!
odpowiedź