SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy kanały z MUX-8 przejdą na HD? Znamy termin decyzji

Urząd Komunikacji Elektronicznej wciąż zajmuje się wnioskiem o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8. - Otrzymaliśmy informację, że decyzja może zapaść około 28 czerwca - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa Emitela, operatora multipleksu.

Pod koniec grudnia operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel złożył do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Miałaby ona dotyczyć „zmiany warunków programowych oraz standardu emisji”.

Chodzi o emisję ósmego multipleksu w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Maksymalna liczba kanałów wchodzących w skład MUX-a nie uległaby zmianie. Nadal byłoby to siedem stacji, ale mogłyby nadawać w jakości HD, a nie jak dotychczas w SD.

UKE: Wymieniamy korespondencję

Stosowne postępowanie UKE wszczął 22 stycznia. Wtedy ruszyły też miesięczne konsultacje w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej. Zwykle po 30 dniach wyniki konsultacji są publikowane na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej i zapada decyzja. Choć minęło już parę miesięcy, to w tym przypadku tak się nie stało.

- Ze stronami postępowania jesteśmy w stałym kontakcie i wymieniamy korespondencję. Nie komentujemy trwających postępowań - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W skład MUX-8 wchodzą: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska TV), Telewizja WP (Wirtualna Polska), a od niedawna także ViDoc TV. Stacja Red Carpet TV wystartowała w połowie marca jako CTV9. Nadawca wystąpił jednak o zmianę nazwy, aby lepiej oddawała ona filmowo-dokumentalny profil.

Do 20 maja podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 mogą składać wnioski do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Regulator wybierze w konkursie dwie stacje, które zasilą ósmy multipleks. Swój udział zapowiada TV Republika. Wahają się: Grupa MWE Networks, Red Carpet TV i Telewizja Polsat. Jak dotąd, nie wpłynął żaden wniosek, ale przeważnie docierają one do KRRiT „na ostatnią chwilę”.

W zeszłym roku wielu nadawców zrezygnowało z udziału w konkursie dotyczącym ósmego multipleksu z powodu warunków technicznych. Jest on nadawany w zakresie VHF, a nie w UHF, jak pozostałe. Wielu odbiorców potrzebuje do jego odbioru bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.

Emisja w jakości HD zamiast SD może zachęcić nadawców do inwestycji. Wszystkie pozostałe ogólnopolskie multipleksu już nadają w DVB-T2/HEVC, a ich składniki są dostępne w wysokiej rozdzielczości.  Za 10-letnią koncesję na MUX-8 trzeba zapłacić 17,85 mln zł w dziesięciu ratach. Do tego dochodzi ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela. 

Dołącz do dyskusji: Kiedy kanały z MUX-8 przejdą na HD? Znamy termin decyzji

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adam
ciekawe kto ? MWE TV Republika czy polsat box te moc przynajmniej 40 kw powinny być mux 8 w dvbt2 hevc
odpowiedź
User
ciekawe
Na czym te prace polegają i dlaczego są tak długie?
odpowiedź
User
widz
Czyli odbiór tego muxa będzie jeszcze bardziej utrudniony.
odpowiedź