SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Republika nie jest sama. Kolejny nadawca walczy o MUX-8

Tegoroczny konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący dwóch wolnych miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej cieszy się większą popularnością niż ubiegłoroczne. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, poza TV Republika, bierze w nim udział Grupa MWE Networks. 

Nadawca do ostatniej chwili wahał się czy wystartować. - Wysłaliśmy wniosek. Czekamy na potwierdzenie jego rejestracji w KRRiT - mówi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks. Nie zdradza nazwy, ani tematyki kanału, który chce nadawać na ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Listę chętnych na nadawanie w ramach ósmego multipleksu powinniśmy poznać w najbliższych dniach. - Lista wkrótce zostanie opublikowana. Czekamy jeszcze na ewentualne wnioski, które być może były wysyłane pocztą tradycyjną i mogą spłynąć do biura KRRiT w najbliższym czasie - mówi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Regulator w konkursie wyłoni dwa kanały wyspecjalizowane, które dołączą do MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP i od niedawna ViDoc TV). W konkursie nie wezmą udziału: Telewizja Polsat, Wirtualna Polska, Red Carpet TV i Grupa Kino Polska. Koncesja na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie kosztuje prawie 18 mln zł (płatne w dziesięciu ratach). Do tego trzeba doliczyć opłaty na rzecz Emitela, operatora multipleksu. To ponad 6 mln zł rocznie.

TV Republika chce być w każdym domu

W piątek w świetle kamer swój wniosek o nadawanie złożyła TV Republika. W siedzibie KRRiT pojawili się prezes stacji Tomasz Sakiewicz, jej dyrektor programowy Michał Rachoń i szef wydawców Jarosław Olechowski. - Budujemy największą w Polsce telewizję informacyjną, jedną z najlepszych w Europie. Chcemy docierać do domu każdego Polaka i ta koncesja znacząco to ułatwi - mówił Olechowski.

Z danych Nielsena wynika, że w kwietniu br. udział w TV Republika w rynku wyniósł 3,04 proc. To wzrost o 3 278 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ub.r. Duży wzrost oglądalności po zmianach w Telewizji Polskiej skłonił TV Republikę do zmiany zdania w sprawie emisji na MUX-8. - Liczyliśmy skutki medialne czy zasięgowe plus finansowe  i to nam w żaden sposób się nie skleja. W tej chwili mamy 60 proc. zasięgu technicznego kraju, bez koncesji ogólnopolskich i zasięg rośnie – twierdził przy okazji ubiegłorocznych konkursów Sakiewicz.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zamierza przedłużać zgód na emisje eksperymentalne w największych miastach Polski, co odbiłoby się negatywnie na zasięgu TV Republika.

Także Grupa MWE Networks zmieniła zdanie

KRRiT już ponad rok stara się obsadzić wolne miejsca na ósmym multipleksie. W lutym br. w nieformalnych konsultacjach zaproponowano 14 kanałów telewizyjnych. Później większość firm nie złożyła stosownych wniosków. MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, a nie UHF, jak pozostałe. Wymaga więc często bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Stacje na tym multipleksie są nadawane w jakości SD, a nie HD. Dopiero pod koniec czerwca UKE może zgodzić się na zmianę standardu na DVB-T2/HEVC, która pozwoli na nadawanie w wysokiej rozdzielczości.

W zeszłym roku Grupa MWE Networks zrezygnowała z udziału w konkursie dotyczącym MUX-8. - Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu. Poczekamy raczej na konkurs na MUX-1 - tłumaczył wtedy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki. W konkursie dotyczącym pierwszego multipleksu nadawca zaproponował kanały: edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy Nasza Opoka TV, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Rodzina TVC, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Dzisiaj TV i dziecięcy Edu Junior TV. Ostatecznie KRRiT przyznała koncesję stacji W24, która obecnie nosi nazwę Wydarzenia 24.

W skład Grupy MWE Networks wchodzi 17 kanałów telewizyjnych: Antena HD, TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV, Golf Zone, Pogoda24.TV, Junior Channel, Szlagier TV i TVC Super. Największym zasięgiem może poszczycić się Antena HD. Stacja wchodzi w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Grupa MWE Networks jest też operatorem multipleksów lokalnych: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica).

Dołącz do dyskusji: TV Republika nie jest sama. Kolejny nadawca walczy o MUX-8

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Ależ kandydaci do MUX-8. Sama śmietanka! MWE wystraszyło się likwidacji muxow testowych = koniec taniego nadawania w dużych miastach. Czyli czeka nas kolejna seria powtórek powtórek.
odpowiedź
User
Mikołaj
Akurat myślę że Republika zamiast powtórek będzie nam dostarczać świeże porcje jadu
odpowiedź
User
Kolaborant
Ciekawe jak wzrosty TV Republika przekładają się ha oglądalność TV Trwam
odpowiedź