SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec zgłoszeń do konkursu KRRiT na MUX-8. „Wnioski spływają”

Do 20 maja podmioty zainteresowane nadawaniem na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, mogły złożyć stosowny wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kto wystartował w konkursie? - Na obecnym etapie takiej informacji nie możemy podać. Wnioski spływają - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)

Choć najbliższe posiedzenie regulatora odbędzie się w środę, to nie zapadnie na nim decyzja o obsadzeniu dwóch wolnych miejsc na multipleksie. – MUX-8 nie będzie rozpatrywany 22 maja. Termin składania to 20 maja, ale decyduje data stempla pocztowego, więc kilka dni trzeba poczekać, aby ustalić kto się zgłosił – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.

Nie wystartowały Telewizja Polsat i Red Carpet TV

Konkurs przewodniczącego KRRiT dotyczy dwóch kanałów wyspecjalizowanych. Kryterium te spełniają na przykład kanały informacyjno-publicystyczne. W piątek prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz, dyrektor programowy stacji Michał Rachoń i szef jej wydawców Jarosław Olechowski złożyli w siedzibie KRRiT wniosek koncesyjny. - Budujemy największą w Polsce telewizję informacyjną, jedną z najlepszych w Europie. Chcemy docierać do domu każdego Polaka i ta koncesja znacząco to ułatwi - mówił Olechowski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W poniedziałek właściciel Grupy MWE Networks zasugerował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że stacja może wziąć udział w konkursie. - Możemy zdążyć lub wycofać się w ostatniej chwili. Proszę o nic więcej nie pytać. Poczekamy na ogłoszenie listy kandydatów – stwierdził Winnicki. Grupa MWE Networks jest nadawcą kanału Antena HD, który wchodzi w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, a także kilkunastu stacji tematycznych. W ub.r. nadawca bezskutecznie ubiegał się o kolejne miejsce na MUX-1. Zaproponował wówczas kanały: edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy Nasza Opoka TV, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Rodzina TVC, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Dzisiaj TV i dziecięcy Edu Junior TV.

Wówczas miejsce na pierwszym multipleksie przypadło kanałowi W24, który później zmienił nazwę na Wydarzenia 24. Telewizja Polsat wcześniej zrezygnowała z walki o miejsce na ósmym multipleksie. Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy stacji informuje Wirtualnemedia.pl, że tym razem nadawca również nie zabiega o miejsca na MUX-8.

O kolejne miejsce w ósmym multipleksie nie ubiega się też firma Red Carpet TV, która jest nadawcą niedawno uruchomionego kanału filmowo-dokumentalnego ViDoc TV.  - Jeśli chodzi o konkurs na MUX-8, to nie składaliśmy wniosku. Chyba KRRiT czeka teraz na kanały informacyjne. To nie nasza bajka - mówi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, prezes Red Carpet TV.

Kłopotliwy MUX-8

KRRiT już od ponad roku zabiega o obsadzenie wolnych miejsc na ósmym multipleksie. Obecnie w jego skład wchodzą: Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro i ViDoc TV. W przeprowadzonych przed rokiem nieformalnych konsultacjach zaproponowano 14 kanałów telewizyjnych. Wielu nadawców finalnie nie wzięło udziału w konkursach. MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, a nie jak pozostałe w UHF, co powoduje, że wielu odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.

Ósmy multipleks jest ostatnim z ogólnopolskich nadawanym w standardzie DVB-T. Jego operator Emitel złożył wniosek o zmianę standardu MUX-8 na DVB-T2/HEVC. Jeśli to nastąpi to wszystkie kanały telewizyjne na tym multipleksie, będą mogły być nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie w standardowej (SD), jak obecnie. Emitel spodziewa się stosownej decyzji ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod koniec czerwca.

Wielu nadawców obawia się o rentowność emisji na MUX-8. Na rozdrobnionym rynku telewizyjnym przychody reklamowe mogą nie wystarczyć, aby pokryć koszty koncesji i nadawania. 10-letnia koncesja kosztuje 17,85 mln zł (płatne w dziesięciu ratach), natomiast opłata za nadawanie dla Emitela to ponad 6 mln zł rocznie.

Dołącz do dyskusji: Koniec zgłoszeń do konkursu KRRiT na MUX-8. „Wnioski spływają”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
To dla ludzi płacą za coś co nie moga oglądać słaby zasieg dodatkowe koszty anteny itp.Dla kogo to umiescic tam radio i po klopocie.Wszystkie programy tv z jadnej anteny dla ludzi a nie teorzyc takie trudnosci.Po co to komu?
odpowiedź
User
Widz
To dla ludzi płacą za coś co nie moga oglądać słaby zasieg dodatkowe koszty anteny itp.Dla kogo to umiescic tam radio i po klopocie.Wszystkie programy tv z jadnej anteny dla ludzi a nie teorzyc takie trudnosci.Po co to komu?
odpowiedź
User
Widz
To dla ludzi płacą za coś co nie moga oglądać słaby zasieg dodatkowe koszty anteny itp.Dla kogo to umiescic tam radio i po klopocie.Wszystkie programy tv z jadnej anteny dla ludzi a nie teorzyc takie trudnosci.Po co to komu?
odpowiedź