SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Antysemickie komentarze internautów cytowane w kampanii Muzeum Polin "Inne słowa, ten sam hejt"

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przygotowało kampanię "Inne słowa, ten sam hejt", która ma na celu zwrócenie uwagi na współczesne, antysemickie wypowiedzi w przestrzeni publicznej. Współczesne wpisy internautów w spocie "Złe słowa" czytają m.in Seweryn Blumsztajn i Daniel Passent. Kampanię przygotowano we współpracy z agencją Saatchi &Saatchi IS.

Article

Spot "Złe słowa", przygotowany w ramach kampanii "Inne słowa, ten sam hejt" rozpoczyna hasło "Nienawiść zaczyna się od słów". Na planszach czytamy, że w marcu 1968 roku PZPR rozpętała antysemicką nagonkę, w następstwie której z naszego kraju wyjechało bezpowrotnie 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. W filmie cytowane są fragmenty wystąpień partyjnych oficjeli z tamtego okresu.

Przemówienia zestawiono z wybranymi, nienawistnymi komentarzami na temat Żydów, które Polacy publikują obecnie w internecie. Cytowane są wpisy z Facebooka, YouTube'a, Twittera oraz portali WPolityce.pl i WRealu24.pl. Na głos czytają je i komentują uczestnicy wydarzeń marcowych - prof. Łukasz Turski, Agnieszka Arnold, Seweryn Blumsztajn, Józef Lebenbaum, Krzysztof Topolski i Daniel Passnet.

- Naszą kampanią chcemy zwrócić uwagę, że mowa nienawiści, ksenofobia i antysemityzm mogą prowadzić do dramatycznych konsekwencji i dotykają konkretnych ludzi i środowiska. Sprzeciwiamy się hejtowi w jakiekolwiek formie. Działamy, bo obojętność jest najgorszą z postaw – komentuje Tomasz Pawlikowski, chairman i CEO Publicis Communications w Polsce.

Kampania zachęca także do odwiedzenia wystawy czasowej Muzeum Polin "Obcy w domu. Wokół Marca '68", poświęconej antyżydowskiej kampanii zorganizowanej 50 lat temu przez komunistyczne władze Polski. Ekspozycja prezentuje m.in współczesne przykłady antysemickich wypowiedzi. Jako przykłady podano twitterowe wpisy Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Oboje mocno to skrytykowali, a Ogórek wniosła pozew o zniesławienie przeciwko dyrektorowi muzeum, Dariuszowi Stoli.

Publicystka TVP Info wytknęła kilka miesięcy temu senatorowi Markowi Borowskiemu, że jego ojciec zmienił nazwisko z żydowskiego na polskie, więc Borowski powinien „rozliczyć się ze stalinowskiego i KPP-go spadku”. Rafał Ziemkiewicz z kolei pod koniec stycznia, dzień po tym jak Anna Azari, ambasadorka Izraela w Polsce, skrytykowała nowelizację, napisał: „Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant”.

W ramach kampanii Muzeum Polin opublikowano także spot "Kronika hejtu", w którym w antysemicki hejt internautów przytaczano w formie wypowiedzi osób w trakcie ulicznej sondy. Wideo nawiązuje stylistyką do telewizyjnych programów z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

 

Film oraz kampania "Inne słowa, ten sam hejt" powstały we współpracy z agencją Saatchi &Saatchi IS. Agencja jest odpowiedzialna za realizację działań, na które składają się: spoty „Złe słowa” i „Kronika hejtu”, strona internetowa, kampania social mediowa, a także 3 interaktywne instalacje, które będzie można zobaczyć na wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Antysemickie komentarze internautów cytowane w kampanii Muzeum Polin "Inne słowa, ten sam hejt"

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwe
Autorzy bali się fali negatywnych ocen i nie wrzucili filmiku na YouTube? :D
50 21
odpowiedź
User
adam machałek
Przestaje mi się podobać rola, jaką muzeum zaczęło odgrywać.
To instytucja państwowa, finansowana m.in. z moich podatków.
W związku z tym wszelkie manifesty i akcje tak jak ta z popieraniem aborcji eugenicznej, kiedy to na tt wrzucono zdjęcie pracowników instytucji ubranych na czarno, nie powinny mieć miejsca.
Mam tylko nadzieje, że nie zrobiono tego w czasie pracy, bo to już byłoby ostrym przegięciem.
78 48
odpowiedź
User
szczepan marzec
Ja mam nadzieję że znajdzie się jakaś odważna instytucja i zrobi filmik z komentarzami antypolskimi :) tyle że to nie będą to komentarze internautów, tylko tzw "autorytetów".
69 24
odpowiedź
User
Tak się zapytuje
Ilu z tych 13 000 którzy wyjechali po marcu 68roku było w UB? Lekka ręką licząc na pewno spora część z nich. Niektórzy uciekli bo być może groził im procesy za bestialstwo podczas przesłuchań. Kim byli sądowi oprawcy gen. Nila, gdzie umart Salomon morel kat z obozu już po wojnie.
63 30
odpowiedź
User
Q
Prawie jak nowojorska produkcja. Brawo. W trzy miesiące pozbyliśmy się złudzeń.
40 9
odpowiedź