SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Muzycy Budki Suflera mają pretensje, że nie wystąpią w koncercie pamięci Romualda Lipki w Opolu. Sierocki: odrzucili zaproszenie

Członkowie zespołu Budka Suflera wystosowali list otwarty do TVP - organizatora 57. KFPP w Opolu - z pytaniem, dlaczego nie wystąpią podczas koncertu poświęconego twórczości zmarłego w lutym Romualda Lipki. - Wyrażamy głębokie zdziwienie, zaskoczenie i rozgoryczenie - napisali. - Zespół został zaproszony, ale nie zgodził się na udział w koncercie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Sierocki, dyrektor artystyczny opolskiego festiwalu.

Konferencja promująca 57. KFPP; fot. Michał KurdupskiArticle

57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu zacznie się w piątek, 4 września, skończy – cztery dni później. Trzeciego dnia organizatorzy przewidzieli koncert „Cisza jak ta - muzyka Romualda Lipki”, poświęcony twórczości nieżyjącego lidera Budki Suflera. W jego trakcie wystąpią m.in. Krzysztof Cugowski, Felicjan Andrzejczak czy Izabela Trojanowska, ale także artyści młodego pokolenia.

- Będzie więc np. oryginalna interpretacja utworu „Takie tango”, w wykonaniu Marcina Wyrostka, który zaaranżował go w stylu argentyńskiego tanga - opisywał w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Marek Sierocki, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Jestem przekonany, że ta impreza przejdzie do historii - dodał.

Pretensje pod adresem organizatorów przedsięwzięcia poświęconego twórczości Lipki zgłosili dwaj członkowie grupy Budka Suflera. W mediach społecznościowych zamieścili list otwarty, którego adresatami są Anna Cyzowska-Andura z TVP i Marek Sierocki. Piszą w nim, że to z Budką Suflera Romuald Lipko przeszedł całą swoją drogę artystyczną i z nią skomponował największe swoje przeboje.

- Oświadczamy, że za swój moralny obowiązek uważamy uczczenie pamięci zmarłego Przyjaciela poprzez wystąpienie w takim koncercie. Trudno zrozumieć, dlaczego wśród licznych wykonawców koncertu ma zabraknąć Budki Suflera - czytamy w liście. - Niniejszym wyrażamy głębokie zdziwienie, zaskoczenie i rozgoryczenie faktem, że Budka Suflera nie została uwzględniona wśród występujących w tym koncercie wykonawców. Smuci to, że Telewizja Polska uniemożliwiła wypełnienie nam - najbliższym współpracownikom i przyjaciołom - moralnych zobowiązań wobec śp. Romualda Lipko i należyte Jego uczczenie - piszą Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski.

List otwarty Lublin, dnia 30 sierpnia 2020 r. Szanowna Pani Dyrektor Anna Cyzowska-Andura Telewizja Polska S.A.; ...

Opublikowany przez Budka Suflera Niedziela, 30 sierpnia 2020

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dyrektor artystyczny imprezy, Marek Sierocki mówi, że sprawy nie wyglądają tak, jak opisują je Zeliszewski z Jureckim.

– Zajmuję się opolskim festiwalem od trzech tygodni. Gdy tylko zobaczyłem spis artystów tego koncertu, zadzwoniłem do członków zespołu, zaprosiłem ich do udziału. Jednak odrzucili zaproszenie mówiąc, że to uwłacza ich honorowi – relacjonuje dziennikarz. Podkreśla też, że w koncercie występują za to inni artyści, którzy występowali z Romualdem Lipką. – Będzie Krzysztof Cugowski, z którym Romek grał przez lata, będą Felicjan Andrzejczak, Urszula, Izabela Trojanowska. Żałuję, że zespół odrzucili zaproszenie, bo – w moim przekonaniu – koncert będzie na najwyższym artystycznym poziomie.

Centrum Informacji TVP precyzuje: - Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczoru na deskach amfiteatru opolskiego - czytamy w nadesłanym komunikacie. Znalazła się w nim także informacja, że obaj członkowie zespołu mieli być "honorowymi gośćmi" koncertu.

57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu będzie można oglądać na żywo w Telewizji Polskiej - w TVP1, TVP Polonia oraz TVP Kultura. Start – w piątek, 4 września o godz. 20.05 półgodzinną galą „Opole na start”. Tego samego dnia o północy odbędzie się koncert „Debiuty”. Drugi dzień festiwalu rozpocznie się o 20.05 koncertem „Festiwal, Festiwal!! - Złote Opolskie Przeboje”. Na godz. 22.50 zaplanowano ogłoszenie wyników „Debiutów”. 25 minut później rozpocznie się „Odpowiednia pogoda na szczęście, czyli nadzieje poetów”. Trzeci dzień Festiwalu o 20.05 otworzy „Majewska & Korcz - okrągłe 45” - recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. O 20.50 rozpoczną się „Premiery”, zaś o godz. 22.30 – koncert „Cisza jak ta – muzyka Romualda Lipki”.

Trzy pierwsze dni 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki na żywo będą transmitowane w TVP1 i TVP Polonia. Zaplanowaną na czwarty dzień „Scenę alternatywną” relacjonować będzie TVP Kultura.

W ub.r. festiwal w Opolu odbył się w dniach 14-17 czerwca. Jego transmisje w TVP1 i TVP Polonia oglądało średnio 2,24 mln widzów, o 260 tys. osób więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Muzycy Budki Suflera mają pretensje, że nie wystąpią w koncercie pamięci Romualda Lipki w Opolu. Sierocki: odrzucili zaproszenie

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tommyF
Ups... no i nie wyszła prowokacja.
odpowiedź
User
Klg nie
Zajmuję się organizacją koncertu od trzech tygodni - mówi Sierocki. Jeśli to prawda, to jest to żałosne, bo takie imprezy przygotowuje się wiele miesięcy
odpowiedź
User
Gość X
Teraz z Robertem Żarczyńskim to już inna Budka, dawniej występował w zespole Budka Band.
odpowiedź