SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na ósmym multipleksie będą nie tylko kanały TVP

Podczas wtorkowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji analizowała rozdysponowanie ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 8). Nie doszło jednak do żadnych konkretnych ustaleń.

Article

Rzecznik prasowa KRRiT Katarzyna Twardowska potwierdza, że wydana pod koniec czerwca br. decyzja dotycząca przeznaczenia multipleksu ósmego wyłącznie Telewizji Polskiej zostanie zmieniona. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób multipleks będzie podzielony ani ile kanałów przypadnie nadawcom komercyjnym.

- Na razie nie są prowadzone rozmowy na temat konkretnego rozdysponowania ósmego multipleksu. Krajowa Rada zastanawia się nad koncepcją programową - mówi nam Katarzyna Twardowska.

Nadawcy komercyjni oprotestowali decyzję Krajowej Rady w ogłoszonych przez UKE konsultacjach społecznych. We wtorek członkowie KRRiT analizowali m.in. warunki, które zostały przez nich przedstawione, przyglądano się również sytuacji rynkowej.

Prace koncepcyjne mają być zakończone do 28 października, wtedy też KRRiT podejmie decyzję o rozdysponowaniu multipleksu.

Przypomnijmy, że w miniony czwartek członek KRRiT Krzysztof Luft zapowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji, że nowy multipleks naziemnej telewizji nie zostanie przeznaczony w całości dla TVP. Rada zweryfikowała swoje stanowisko w związku z niezadowoleniem nadawców komercyjnych (więcej na ten temat).

Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy, dwa w jakości HD. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na ósmym multipleksie będą nie tylko kanały TVP

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wielka ***nia
Zamiast TVP Film czy Sport czy Seriale w rozdzielczości HD teraz dostaniemy 5 kanałów z muzyką w jakości SD.
Dzięki KRRIT!
13 10
odpowiedź
User
Leks
MUX 8 w paśmie VHF jest szczególnie przydatny dla nowych systemów transmisji
T-2, kompresji MPEG-4/H.264 i HEVC/H265. Systemy te są szczególnie preferowane do transmisji HD oraz do prób i transmisji w formacie Ultra HD-4K
Duża gęstość energii w tych sygnałach wymaga bardzo dobrych warunków propagacji celem zapewnienia prawidłowego odbioru.
Przejście na nowe standardy jest konsekwencją pojawienia się na rynku nowoczesnych odbiorników o dużych ekranach : 50,60,80”. Dla uzyskania wysokiej jakości odbioru na tych ekranach niezbędne jest przesyłanie bardzo dużej ilości informacji o obrazachi.
Przekazanie multipleksu 8-mego stacjom komercyjnym zablokuje na kilka lat postęp w transmisji TV.
Ponieważ sprawa MUX-8 została uruchomiona przy okazji cyfryzacji radia, które również korzysta z tego multipleksu wydaje się celowym podjęcie szybkich prac przez UKE i KRRiT nad przekazaniem wolnych multipleksów MUX-5 i MUX6
Obecnie niektóre kraje jak: Włochy, Austria, Finlandia prowadzą emisje DVB-T2
w paśmie VHF.
10 9
odpowiedź
User
Leks
d.c.odbiorników o dużych ekranach : 50,60,80”. Dla uzyskania wysokiej jakości odbioru na tych ekranach niezbędne jest przesyłanie bardzo dużej ilości pikseli.
Przekazanie multipleksu 8-mego stacjom komercyjnym zablokuje na kilka lat postęp w transmisji TV.
Ponieważ sprawa MUX-8 została uruchomiona przy okazji cyfryzacji radia, które również korzysta z tego multipleksu wydaje się celowym podjęcie szybkich prac przez UKE i KRRiT nad przekazaniem wolnych multipleksów MUX-5 i MUX6 .
Obecnie niektóre kraje jak: Włochy, Austria, Finlandia prowadzą emisje DVB-T2
w paśmie VHF
9 8
odpowiedź
User
ani grosza
nic nie zablokuje, bo transmisje 4k będą realizowane najpierw przez satelitę tak jak było z HD
8 10
odpowiedź
User
od zaraz
Czerwony radiokomitet - KRRiTV - do kasacji.
12 8
odpowiedź