SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na rynku amerykańskim nastąpił spadek liczby produkowanych seriali

Jak wynika z nowego badania Ampere Analysis, liczba seriali telewizyjnych zamawianych w USA spadła prawie o połowę od 2019 r. Z badania Ampere wynika, że w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych zamówiono 418 nowych seriali, w porównaniu z 722 w 2019 r., co firma badawcza przypisuje głównie trwającym siedem miesięcy strajkom w Hollywood, ale według specjalistów w 2024 r. liczba ta prawdopodobnie nie wzrośnie.

Liczba wyemitowanych seriali również gwałtownie spadła w zeszłym roku, z 633 w 2022 roku do 481 w 2023. Hollywood praktycznie zostało zamknięte w drugiej połowie 2023 r. z powodu strajków scenarzystów i aktorów, ale badanie Ampere sugeruje, że spowolnienie jest bardziej ostateczne, czego w szczególności dowodzi spadek zamówień na nowe seriale ze strony platform streamingowych.

Netflix ograniczył liczbę amerykańskich premier serialowych ze 107 w 2022 r. do zaledwie 68 w 2023 r. Co więcej, podczas gdy inni gracze, tacy jak Amazon Prime Video, Apple i Disney+ utrzymali podobną liczbę zamówionych seriali w 2022 i 2023 r., tylko Prime Video utrzymał dokładnie tę samą liczbę, co oznacza, że rok 2024 będzie „jeszcze trudniejszy dla prawie wszystkich głównych SVoD” – twierdzi firma Ampere.

„Strajki są częściowo przyczyną spadku produkcji, ale także ukrywają szerszy problem internacjonalizacji i decentralizacji Hollywood jako rdzenia światowego przemysłu telewizyjnego” – stwierdzili badacze z Ampere Analysis.

Fred Black, główny analityk w firmie, powiedział, że boom na scenariusze w USA „w końcu się wyczerpał”.

„Chociaż w 2024 r. nastąpi pewien powrót do zamawiania większej ilości seriali, wiele z tych tytułów zostanie wyemitowanych dopiero w 2025 r., co oznacza, że ożywienie będzie następowało powoli” – wyjaśnił badacz.

Dołącz do dyskusji: Na rynku amerykańskim nastąpił spadek liczby produkowanych seriali

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
ile można oglądać politycznie poprawnych filmów i seriali? ludzie głosują pilotami
odpowiedź