SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na wakacjach najbardziej boimy się wysokich kosztów i kradzieży (infografika)

Polacy wybierający się na wakacje najczęściej martwią się, że przekroczą limit wydatków, zostaną okradzeni lub zgubią bagaż. Boją się też zachorować oraz o to, że przytrafi im się niebezpieczny wypadek. Niepokojąca jest również perspektywa zastania na miejscu złych warunków zakwaterowania - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Article

Niemal co drugi Polak obawia się, że wakacje będą go kosztowały więcej, niż to wynikało z jego wcześniejszych planów (44 proc.). Turysta może zostać też okradziony - o takiej ewentualności myśli 39 proc. wyruszających w podróż Polaków. Tyle samo niepokoi się o swoje zdrowie oraz zastane na miejscu warunki zakwaterowania i wyżywienia. Ryzyko wypadku martwi 33 proc. respondentów, a 32 proc. - z powodu słabej lub żadnej znajomości języka - przeraża perspektywa komunikacji z obcokrajowcami. Badani boją się także, że z przyczyn losowych będą zmuszeni odwołać wyjazd (24 proc.), stracą bagaż (19 proc.) albo zgubią się w obcym kraju (15 proc.).

Obawy związane z wyjazdem staramy się ograniczać rozpoczynając przygotowania na długo przed urlopem. 76 proc. Polaków planuje wakacje z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem, w tym 5 proc. aranżuje kolejne wyjazdy z rocznym, a 37 proc. - z półrocznym zapasem. Tylko 8 proc. z nas korzysta z ofert „last minute”.

Na wakacjach cenimy sobie spokojne formy wypoczynku i staramy się unikać ryzyka. Młodzi wolą spędzać wakacje nad morzem, a starsi podziwiając zabytki związane z kulturą i historią. Plażowanie i zwiedzanie to ulubione zajęcia Polaków na urlopie - wskazało je odpowiednio 68 proc. i 56 proc. respondentów. Lubimy też poznawać nowe kultury (45 proc.), wypoczywać w górach (42 proc.), na łonie natury (38 proc.), poznawać nowych ludzi (32 proc.), a także brać udział w imprezach i innych rozrywkach, takich jak koncerty czy festiwale (29 proc.). 17 proc. Polaków idealny wyjazd kojarzy z wypoczynkiem w spa.

Pomimo licznych obaw związanych z wyjazdami, podróżujemy często i chętnie. Tylko 29% Polaków wybiera się w zagraniczną podróż rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy. Największy odsetek turystów (42 proc.) wyjeżdża co rok, 21 proc. - co 6 miesięcy, a 4 proc. - co kwartał. Raz w miesiącu lub częściej podróżuje 1/100 z nas, a 4 proc. w ogóle nie opuszcza granic kraju w celach turystycznych.

Najchętniej podróżujemy po Starym Kontynencie (52 proc.) i Polsce (40 proc.). Ok. 8 proc. polskich turystów zwykle wyjeżdża na wakacje poza Europę i są to najczęściej osoby pomiędzy 25. a 34. rokiem życia.

Równocześnie w większości nie przepadamy za wczasami zorganizowanymi - wolimy planować wyjazdy we własnym zakresie (67 proc.). Tendencja ta jest najbardziej widoczna w grupie najmłodszych respondentów (75 proc. osób w wieku 18-24 lata). Najmniej chętni do podróżowania na własną rękę są badani pomiędzy 35. a 44. rokiem życia.

Badanie "Polak na wakacjach" zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Direct w marcu 2014 r. metodą ankiet internetowych CAWI na próbie 1029 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na wakacjach najbardziej boimy się wysokich kosztów i kradzieży (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl