SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na zakazie handlu w niedziele tracą najemcy sklepów, centra logistyczne i magazyny

Nawet do 10 proc. przychodów tracą na obowiązującym zakazie handlu najemcy sklepów, a negatywne ich skutki odczuwają też centra dystrybucyjne, logistyczne i magazyny – wynika z analizy PwC.

fot. Shutterstock.comArticle

Z szacunków PwC wynika, że straty małych i średnich najemców wynoszą średnio ok. 5-10 proc. - Jak wynika z rozmów z naszymi klientami, dotkliwe straty ponoszą najemcy działający w branżach m.in. odzieżowej i obuwniczej. Pomimo podejmowanych przez najemców prób renegocjacji umów najmu, wynajmujący w większości nie byli i nie są skłonni do rozmów – powiedziała cytowana w komunikacie dr Katarzyna Barańska, radca prawny w kancelarii PwC Legal.

Ponoszonych strat nie rekompensują wprowadzane przez wynajmujących rozwiązania, takie jak wydłużanie czasu otwarcia galerii handlowych lub śródtygodniowe promocje.

Jak podaje PwC, taki opór ze strony wynajmujących dotyczy nie tylko dyskusji na temat obniżenia kosztów w ramach obowiązujących umów najmu, ale także braku zgody na uwzględnianie w nowo zawieranych umowach najmu klauzul umożliwiających nieponoszenie przez najemców opłat czynszowych i eksploatacyjnych za niedziele, w które lokale są zamknięte.

"W przypadku znacznej liczby najemców, działalność e-commerce nie wyrównała strat ponoszonych w związku z ograniczeniem handlu. Rozwój sprzedaży wielokanałowej spowodował natomiast dodatkowe, poważne problemy z wyliczeniem wysokości czynszu od obrotu, który z reguły płacą najemcy w galeriach handlowych. Co do zasady, czynsz ten jest liczony jako procent od rocznego obrotu najemcy wygenerowanego w lokalu handlowym i nie powinien być liczony od sprzedaży internetowej, praktyka bywa jednak inna" – napisano w komunikacie.

W związku z wprowadzonym zakazem handlu spora część najemców musiała przeorganizować działalność swoich magazynów oraz harmonogramy dostaw.

Eksperci PwC zwracają też uwagę, że ustawa nie zawiera bezpośredniego wyłączenia spod zakazu handlu działalności prowadzonej w obrębie centrów dystrybucyjnych czy centrów logistycznych, których podstawowym celem działalności jest magazynowanie, przyjmowanie i przygotowanie towarów do wysyłki. Obiekty te nie prowadzą handlu i w większości przypadków nie są placówkami handlowymi. Innego zdania jest jednak Państwowa Inspekcja Pracy, której zdaniem nawet znaczne odległości pomiędzy sklepem a miejscem magazynowania towarów nie przeszkadzają w tym, aby oba obiekty były objęte zakazem handlu.
Taka interpretacja jest sprzeczna z literalnym brzmieniem ustawy i wzbudza poczucie niepewności prawa w branży dystrybucyjnej i logistycznej oraz wymusza kosztowne i w znacznej mierze niepotrzebne reorganizacje działalności prowadzonej przez takie obiekty – mówi cytowany w komunikacie Jacek Pawłowski, partner w kancelarii PwC Legal.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Od tego roku nie obejmuje ostatniej niedzieli w miesiącu. Od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce jedynie w 7 niedziel, a zabroniony w 45.

Dołącz do dyskusji: Na zakazie handlu w niedziele tracą najemcy sklepów, centra logistyczne i magazyny

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arturro
Ile wytrzymali Węgrzy?
Czy Polacy będą potrzebowali więcej czasu na odkręcenie tego idiotyzmu?
odpowiedź