SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadzieja dla Wirtualnej Polski?

Mniejszościowi akcjonariusze WP wycofali pozew

Mniejszościowi akcjonariusze Wirtualnej Polski (WP) w poniedziałek 8 marca 2004 r. wycofali z Sądu Okręgowego w Gdańsku pozew przeciwko WP oraz zrzekli się roszczenia, a Sąd umorzył postępowanie. Powództwo dotyczyło stwierdzenia nieważności lub uchylenia uchwał Walnego Zgromadzenia Wirtualnej Polski podjętych 8 sierpnia 2003 r. Było jednym z działań akcjonariuszy mniejszościowych blokujących zaproponowane przez TP Internet podwyższenie kapitału. Do wycofania pozwu doszło podczas rozprawy, która w poniedziałek odbyła się w Sądzie Okręgowym Wydział IX Gospodarczy w Gdańsku. Uchwały, których dotyczył pozew, zostały uchylone przez Walne Zgromadzenie Spółki już w grudniu ubiegłego roku, ponieważ ich wykonanie blokowali akcjonariusze mniejszościowi.

Dla przypomnienia: 8 sierpnia 2003 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy WP, z inicjatywy TP Internet, podjęło decyzję o podwyższeniu kapitału spółki. Dzięki emisji nowych akcji Wirtualna Polska mogła uzyskać ok. 48 mln zł. Jednak mniejszościowi udziałowcy zaskarżyli uchwałę do sądu. 28 sierpnia 2003 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku zabezpieczył powództwo przez wstrzymanie wykonania uchwał. Zarząd Wirtualnej Polski złożył zażalenie na to postanowienie i Sąd Apelacyjny uznał jego argumenty i uchylił zabezpieczenie. To otworzyło drogę do wykonania uchwał WZA. TPI i Prokom Internet (ówczesny akcjonariusz WP) opłacili i objęli nowe akcje wpłacając na ten cel ponad 38 mln zł. Mniejszościowi akcjonariusze w drugim terminie przystąpili do podwyższenia, ale nie zaprzestali działań uniemożliwiających wykonanie uchwał WZA (m.in. nie wycofali pozwu). 19 grudnia 2003 r. WZA WP postanowiło uchylić w praktyce niewykonalne uchwały z 8 sierpnia 2003 r. Akcjonariusze mniejszościowi głosowali przeciwko uchyleniu tych uchwał, chociaż domagali się ich uchylenia na drodze sądowej.

Podczas poniedziałkowej rozprawy pełnomocnik akcjonariuszy mniejszościowych cofnął pozew i zrzekł się roszczenia w całości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nadzieja dla Wirtualnej Polski?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl