SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niezależny fotograf z Ukrainy z Nagrodą im. Krzysztofa Millera za zdjęcia z Mariupola

W czwartek poznaliśmy laureata nagrody za najlepszy materiał fotograficzny roku oraz zwycięzcę w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" w konkursie Nagrody im. Krzysztofa Millera, organizowanym przez Agorę. Konkursowe jury doceniło główną nagrodą fotoreportaż Evgeniya Maloletki z Mariupola, a wyróżnienie Fundacji Gazety Wyborczej odebrał Jędrzej Nowicki.

Evgeniy Maloletka w Warszawie Fot. Materiały prasowe Article

Maloletka to niezależny fotograf i filmowiec mieszkający w Kijowie, pochodzący z miasta Berdiańsk w obwodzie zaporoskim we wschodniej Ukrainie. W 2015 r. został wybrany do udziału w Eddie Adams Workshop w Nowym Jorku. Większość czasu spędza we wschodniej Ukrainie, pracując nad zleceniami dla The Associated Press. Jego prace były publikowane w wielu znanych magazynach, takich jak: "Time", "The New York Times", "The Washington Post", "Der Spiegel", "Newsweek", "The Independent", "El Pais", "The Guardian" czy "The Telegraph".

I to właśnie jego fotoreportaż, zrealizowany tuż po ataku Rosji na Ukrainę, otrzymał Nagrodę im. Krzysztofa Millera za najlepszy materiał fotograficzny 2022 r.- Do Mariupola wjechaliśmy o 3:30. Wojna zaczęła się godzinę później - wspomina autor zwycięskich zdjęć, który wraz z operatorem wideo przez ponad dwa tygodnie dokumentował dla agencji Associated Press to, co działo się w mieście po atakach Rosji na Ukrainę. Jego zdjęcia trafiły na czołówki gazet i serwisów internetowych na całym świecie.

- Zwycięski materiał ma charakter ikoniczny, to esencja fotografii prasowej. Pojedyncze zdjęcia z tego cyklu na zawsze już pozostaną w pamięci milionów ludzi na całym świecie, którzy od 24 lutego 2022 r. śledzą losy wojny w Ukrainie. Autor był na miejscu godzinę przed wybuchem pierwszej rakiety skierowanej przez Rosję na Ukrainę. Przez 20 dni, niemalże bez przerwy dokumentował dramat Mariupola. Jego zdjęcia przerwały ciszę, w której trwały media i czytelnicy, nie mogąc uwierzyć w to, że wojna wybuchła naprawdę - uzasadniała w laudacji wybór jury jego przewodnicząca Beata Łyżwa-Sokół.

Nagroda Fundacji – dla Jędrzeja Nowickiego

W ramach 5. edycji konkursu organizowanego przez „Wyborczą" przyznana została również nagroda Fundacji "Gazety Wyborczej", której laureatem został Jędrzej Nowicki za zdjęcia z Podlasia, dokumentujące kryzys uchodźczy w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.

Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku - otrzymał 10 000 zł oraz statuetkę, zaprojektowaną przez Ewę Marię Śmigielską, a laureat w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" - Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej w wysokości 5000 zł.

5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera rozpoczęła się we wrześniu br. Udział w nim mogli wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej. Organizatorzy otrzymali łącznie 260 konkursowych zgłoszeń. Do finału jury wybrało 7 materiałów. Poza zwycięskimi fotoreportażami Evgeniya Maloletki i Jędrzeja Nowickiego (w finale były 2 materiały tego autora) nominowane zostały zdjęcia Alessio Mamo, Tomasza Lazara, Kacpra Pempla i Marka M. Berezowskiego.

Kto oceniał nadesłane prace

W jury konkursu zasiedli m.in. Ewa Ewart - dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, Paweł Kopczyński - szef redakcji fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures, Aneta Kowalczyk - fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, i Maciej Nabrdalik - fotograf amerykańskiej agencji VII, Joanna Krawczyk – szefowa Fundacji Gazety Wyborczej oraz Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury.

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera („za odwagę patrzenia”) w 2018 r. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe. Ubiegłorocznym jej laureatem był Alessio Paduano za fotoreportaż „Bośniackie piekło”. Natomiast laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” został w 2021 roku Maciej Grzybowski za fotoreportaż z protestów jesienią ub.r. przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ograniczającemu prawo do aborcji.

Dołącz do dyskusji: Niezależny fotograf z Ukrainy z Nagrodą im. Krzysztofa Millera za zdjęcia z Mariupola

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Brawo!
5 5
odpowiedź