SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów Polonii

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze z Australii, Hiszpanii, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii. Jury wybrało zwycięzców spośród 70 zgłoszeń.

Maciej Płażyński, fot. akpaArticle

W kategorii "dziennikarz medium polonijnego" laureatką została Ilona Lewandowska z „Kuriera Wileńskiego” za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach.

W kategorii "dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii" laureatem został Ignacio Temino Martinez (Hiszpańska Agencja Prasowa EFE) za rzetelne i wyważone publikacje o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych.

W kategorii "dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne" nagrodę przyznano Agnieszce Burton za publikację „Wnuczek tylko na tablecie” w „Dużym Formacie” - opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach.

W kategorii "redakcja medium polonijnego" uhonorowano Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk) za stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało redakcji czasopisma tureckiej Polonii „Lehistan Sokağı” za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn Macieja Płażyńskiego), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas  (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach. W każdej z trzech kategorii dziennikarskich nagrodami są: statuetka i 10 tys. zł. Nagrodę w kategorii "redakcja medium polonijnego" stanowi statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów Polonii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl