SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagroda Literacka Nike 2016 dla Bronki Nowickiej

Tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Nike została Bronka Nowicka - za najlepszą książkę roku jury uznało jej „Nakarmić kamień". Finałowa gala 20. edycji nagrody odbyła się w niedzielę, 2 października br. w Warszawie.

Bronka Nowicka zdobyła nagrodę Nike 2016 (MATERIALY PRASOWE)Bronka Nowicka zdobyła nagrodę Nike 2016 (MATERIALY PRASOWE)

- To książka, która po lekturze bardzo długo w nas zostaje - mówił w laudacji na cześć Bronki Nowickiej przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Tomasz Fiałkowski.

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Bronki Nowickiej „Nakarmić kamień", wydaną przez Biuro Literackie - niezwykły zbiór czterdziestu jeden krótkich poetyckich opowieści. „Nakarmić kamień” to portrety rzeczy i ludzi, wypełnione szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe, jak i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, gdzie kwestionuje się i podważa zastałe hierarchie.

- Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka - mówiła o nagrodzonym dziele autorka. Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to intermedia, język i obraz w ruchu. Jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie.

O tym, kto zostanie laureatem tegorocznej Nagrody Nike, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę, 2 października br. Zwyciężczyni otrzymała 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

W jury tegorocznej edycji Nike zasiadali: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Pozostałymi książkami-finalistkami 20. edycji Nagrody Nike były: „1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" Renaty Lis, „Którędy na zawsze" Piotra Matywieckiego, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek, „Skoruń" Macieja Płazy i „Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymała Małgorzata Grzebałkowska za reportaż „1945. Wojna i pokój”.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Konkurs organizowany jest od 1997 roku. Jego celem jest promocja literatury polskiej, a w szczególności rodzimej powieści. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nagrody Literackiej NIKE.

Dotychczasowi laureaci Nagrody:

2015  -  „Księgi Jakubowe”, Olga Tokarczuk
2014 – „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”, Karol Modzelewski
2013 – „Ciemno, prawie noc”, Joanna Bator
2012 – „Książka twarzy”, Marek Bieńczyk
2011 – „Pióropusz”, Marian Pilot
2010 - „Nasza klasa”, Tadeusz Słobodzianek
2009 - „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach", Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
2008 - „Bieguni", Olga Tokarczuk
2007 - „Traktat o łuskaniu fasoli", Wiesław Myśliwski
2006 - „Paw królowej", Dorota Masłowska
2005 - „Jadąc do Babadag", Andrzej Stasiuk
2004 - „Gnój", Wojciech Kuczok
2003 - „Zachód słońca w Milanówku", Jarosław Marek Rymkiewicz
2002 - „W ogrodzie pamięci", Joanna Olczak-Ronikier
2001 - „Pod Mocnym Aniołem", Jerzy Pilch
2000 - „Matka odchodzi", Tadeusz Różewicz
1999 - „Chirurgiczna precyzja", Stanisław Barańczak
1998 - „Piesek przydrożny", Czesław Miłosz
1997 - „Widnokrąg", Wiesław Myśliwski.

Dołącz do dyskusji: Nagroda Literacka Nike 2016 dla Bronki Nowickiej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jadek
Najlepszym komentarzem do tej ... nagrody jest brak tutaj jakichkolwiek komentarzy☺
odpowiedź
User
j
Myślałem że trzeba napisać choć odrobinę składną książkę by dostać tą nagrodę
odpowiedź
User
j
Rok temu Księgi Jakubowe, które mają około tysiąca stron a teraz książka o objętości przeciętnego komiksu, która nawet 60 nie ma. I jeszcze na jednej stronie jest chyba po jednym wierszu. Lektury na 20 minut.
odpowiedź