SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego dla dziennikarzy „Superwizjera” za reportaż o neonazistach

Tegoroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski z redakcji „Superwizjera” TVN za reportaż o grupie polskich neonazistów. Wyróżnienia honorowe przyznano Grzegorzowi Głuszakowi z TVN24 i Pawłowi Reszce z „Newsweek Polska”.

Od lewej: Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr WacowskiArticle

Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski został nagrodzeni za reportaż „Polscy neonaziści”, w którym opisali działania środowisk skupionych wokół stowarzyszenia Duma i Nowoczesność i fundacji Orle Gniazdo. Reporterom udało się przeniknąć do jednej z tych grup, z ukrytych kamer nagrali m.in. obchody rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, w czasie których eksponowano swastyki, śpiewano nazistowskie pieśni, chwalono przywódcę III Rzeszy, a niektórzy przebrali się w hitlerowskie mundury.

Materiał pokazano w „Superwizjerze” w TVN i TVN24 w styczniu br. Krótko po emisji Prokuratura Okręgowa w Gliwicach na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro podjęła śledztwo. Szybko zatrzymano Mateusza S., lidera Dumy i Nowoczesności, oraz kilku innych działaczy tej organizacji. Przedstawiono im zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie urodzin Hitlera.

W zeszły czwartek portal wPolityce.pl napisał o kulisach śledztwa. Z zeznań organizatora "urodzin" Mateusza S., do których dotarł portal, wynika, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł. Zleceniodawcy mieli mieć jednak jeden warunek, by na urodziny zaprosić Annę Sokołowską - według portalu to w rzeczywistości dziennikarka "Superwizjera" i współautorka reportażu Anna Sobolewska. Podobne zarzuty sformułował też tygodnik "Sieci".

Do zarzutów odniósł się TVN, który "stanowczo odrzuca insynuacje", że materiał o polskich nazistach był opłaconą inscenizacją. Jak zaznaczono w oświadczeniu stacji, "powielanie tych rewelacji jest skandalicznym nadużyciem". W środę TVN zapowiedział także pozew przeciwko wPolityce.pl i "Sieci" za publikacje dot. reportażu "Polscy neonaziści". "Oskarżenia te są całkowicie niezgodne z prawdą, co wykaże postępowanie przed sądem. Publikacja tej fałszywej informacji jest zniesławiająca i narusza prawa osobiste dziennikarzy oraz prawa TVN, dlatego do sądu zostanie wniesiony odpowiedni pozew" - podkreślono.

Zwycięzcy, oprócz honorowej statuetki, otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł netto.

 

Wyróżnienia w tegorocznej edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali natomiast Grzegorz Głuszak z TVN24 (za reportaż „25 lat za niewinność” o okolicznościach skazania Tomasz Komendy wyemitowany w „Superwizjerze”) oraz Paweł Reszka z „Newsweek Polska” (za książkę „Mali Bogowie 2”).

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego ma uhonorować dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.

W jej kapitule są Jerzy Baczyński („Polityka”), Katarzyna Buszkowska (Radio ZET), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Paweł Fąfara (Polska Press Grupa), Dorota Gawryluk (Polsat), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Aleksandra Krasińska („Newsweek”), Jarosław Kurski („Gazeta Wyborcza”), Paweł Lisicki („Do Rzeczy”), Tomasz Machała (Wirtualna Polska), Edward Miszczak (TVN), Małgorzata Moszczeńska (Radio ZET), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Adam Pieczyński (TVN), Jacek Pochłopień („Wprost”), Andrzej Skorz („Press”), Nina Terentiew (Polsat), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Bartosz Węglarczyk (Onet), członkowie honorowi: ks. Adam Boniecki („Tygodnik Powszechny”) i Katarzyna Radziwiłł (córka Andrzeja Woyciechowskiego) oraz sekretarz kapituły mec.Karol Kuch.

Poprzednimi laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego są:
- Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005),
- Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006),
- Adam Wajrak (2007),
- Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008),
- Ewa Ewart (2009),
- Paweł Reszka i Michał Majewski (2010),
- Jerzy Baczyński – Nagroda specjalna "Dziennikarz XX-lecia" (2010),
- Andrzej Poczobut (2011),
- Wawrzyniec Smoczyński (2012),
- Mariusz Szczygieł (2013),
- Grzegorz Sroczyński (2014),
- Bianka Mikołajewska (2015),
- Iwona Szpala i Małgorzata Zubik (2016),
- Wojciech Bojanowski (2017).

Dołącz do dyskusji: Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego dla dziennikarzy „Superwizjera” za reportaż o neonazistach

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
gratulacje!!!
odpowiedź
User
Ble
Tak się właśnie promuje i oplaca propagandę.z jednej i drugiej strony te same zastępy ochoczych kreatur zwanych dziennikarzami
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Przecież to nie był żaden reportaż, tylko ustawka z wafelkami. Nie wiem co głupsze: ten "reportaż", robiony rękami ludzi znanych z tego, że im służby przynoszą tematy w teczkach, czy ta "nagroda". Mam nadzieję, że Wojciechowski ma obszerny grób, w którym może się przewracać.
odpowiedź