SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paweł Reszka, Katarzyna Gandor i "Fakty TVN" z Nagrodami Radia ZET

Laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego został Paweł Reszka z "Polityki". Statuetkę w nowej kategorii "Autor internetowy" otrzymała Katarzyna Gandor, youtuberka popularnonaukowa. Nagrodę specjalną wręczono redakcji "Faktów" TVN.

W tegorocznej edycji konkursu, po raz pierwszy w historii jeden autor otrzymał aż trzy nominacje za różne materiały dziennikarskie - to Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski. Wśród nominowanych dziennikarzy znaleźli się: Karolina Baca-Pogorzelska (Wprost.pl), Dariusz Faron i Szymon Jadczak (Wirtualna Polska), Szymon Jadczak (Wirtualna Polska), Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak (Wirtualna Polska), Michał Kokot ("Gazeta Wyborcza"), Tomasz Krzyżak („Rzeczpospolita”), Mateusz Lachowski (Polsat News), Michał Przedlacki (TVN/TVN24), Paweł Reszka ("Polityka"), Joanna Solska ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz (Onet) oraz Tomasz Stawiszyński ("Tygodnik Powszechny").

Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał Paweł Reszka. Dziennikarza uhonorowano za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym tekst pt. „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”. To już jego trzecia Nagroda Woyciechowskiego. Oprócz honorowej statuetki otrzymał 50 tys. zł.

Honorowe wyróżnienia powędrowały do dwóch innych korespondentów wojennych za ich materiały z Ukrainy: Mateusza Lachowskiego z Polsat News i Michała Przedlackiego z "Superwizjera" TVN. Trzecie wyróżnienie trafiło w ręce Szymona Jadczaka i Mateusza Ratajczaka z Wirtualnej Polski, nominowanych za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu Łukasza Mejzy, które ukazywały się w listopadzie i grudniu 2021 r. w WP.

"Fakty" TVN z nagrodą specjalną

Nagrodę specjalną z okazji 25-lecia wręczono redakcji "Faktów" TVN. Wyróżnienie podczas gali odebrał Michał Samul, członek zarządu TVN Warner Bros. Discovery. redaktor naczelny "Faktów" i TVN24.

- Bardzo dziękuję w imieniu całego zespołu za tę nagrodę. Wystartowaliśmy 25 lat temu, a tworząca wtedy "Fakty" ekipa rzuciła wyzwanie konkurencji. Pokazaliśmy, że można telewizyjne programy informacyjne robić w zupełnie inny sposób, w innym tempie i w innym porządku - koncentrując się na potrzebach widza, dostrzegając to, czym żyje on na co dzień. Redakcja "Faktów
ma swoje doświadczenia i ma swój koloryt. Tworzy ją wspaniały zespół - wymagający i niezależny. Wszystko, co udało się nam osiągnąć, zawdzięczamy ciężkiej pracy. Zdobyliśmy zaufanie milionów Polaków, którzy wiedzą, że za naszym programem stoi ekipa, która wierzy w swoją misję - która niezależność, uczciwość dziennikarską, odpowiedzialność za słowo i swojego widza stawia na pierwszym miejscu. Ta nagroda jest dla wszystkich tych, którzy w Faktach byli i są. Będziemy stali na straży naszych wartości, nie przestaniemy wierzyć w naszą pracę i cieszyć się dziennikarstwem. Naszym największym i jedynym sojusznikiem jest po prostu prawda - podkreśla Michał Samul.

Katarzyna Gandor najlepszą autorką internetową

W tym roku konkurs o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego rozszerzył formułę o  kategorię "Autor internetowy". W jury przyznającym to wyróżnienie znalazł się Patryk Pallus, redaktor naczelny Wirtualnemedia.pl.

W kategorii "Autor internetowy" nominowano popularyzatorkę wiedzy o środowisku, zdrowiu i zrównoważonym rozwoju - Katarzynę Gandor, analityka wojskowego Jarosława Wolskiego, prowadzącego kanał "Wolski o wojnie" oraz Macieja Okraszewskiego, twórcę projektu "Dział Zagraniczny" .

Zwyciężczynią została Katarzyna Gandor, prowadząca na YouTube autorski kanał. Nagrodzono ją za konsekwentne promowanie wiedzy o środowisku, zdrowiu, zrównoważonym rozwoju i technologiach oraz profesjonalne wykorzystanie możliwości komunikacyjnych, które stwarza platforma YouTube. Nagrodą pieniężną w tej kategorii było 30 tys. zł.

Katarzyna Gandor odbiera nagrodę w kategorii "Autor internetowy", fot. Patryk Pallus/WM

Celem Konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Autor Internetowy” jest nagradzanie autorów treści internetowych (w tym: ekspertów, publicystów, pasjonatów, dziennikarzy) tworzących poza głównym nurtem mediów – wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających, w danym roku, istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Kandydatów do Nagrody mógł zgłosić każdy.

W tym roku, również po raz pierwszy, przed wieczorną galą odbyło się całodniowe Forum Dziennikarskie. Jego temat przewodni brzmiał: „Media i wojna. Między informacją a propagandą”. Kontekstem debaty o dziennikarstwie i mediach była wojna w Ukrainie i wpływ, jaki na jej przebieg oraz postawy obywatelskie różnych narodów wywiera przekaz medialny. W debacie wzięli udział czołowi polscy dziennikarze i eksperci, a gościem specjalnym był Szabolcs Panyi, dziennikarz węgierskiego portalu direkt36.hu.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego od 2005 roku

W ubiegłym roku Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski, za reportaż telewizyjny "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", opowiadający o przypadkach tuszowania skandali pedofilskich w Kościele i roli, jaką w tym procederze mógł odgrywać kard. Stanisław Dziwisz. Zwycięzca oprócz statuetki otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł netto.

Kapituła wyróżniła również autorów cyklu artykułów o "układzie wrocławskim" - Jacka Harłukowicza (wtedy "Gazeta Wyborcza"), Konrada Szczygła (Fundacja Reporterów) i Sebastiana Klauzińskiego (OKO.press). Honorowe wyróżnienie trafiło do Piotra Jaconia, dziennikarza TVN24, za osobisty reportaż pt. "Wszystko o moim dziecku", opowiadający o codziennym życiu osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce.

W przeszłości Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymywali m.in.  Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, Ewa Ewart, Andrzej Poczobut, Mariusz Szczygieł czy Bianka Mikołajewska.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, który był założycielem stacji, jest przyznawana od 2005 r. Trafia do autorów materiałów dziennikarskich, które zdaniem kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.

Dołącz do dyskusji: Paweł Reszka, Katarzyna Gandor i "Fakty TVN" z Nagrodami Radia ZET

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stała pozioma
Czyli w kółko na okragło, wygrywają ograne już na sto sposoby motywy, ewentualnie coś co wali w rząd (Jadczak), odtwórstwo, żadne dziennikarstwo. Co ten Reszka odkrył na tej Ukrainie?
odpowiedź
User
Przekręt
Przecież to ze nie wygral Jadczak to żart, co ten reszka przywiózł z Ukrainy?
odpowiedź
User
Micer
Jadczak najlepszy💪
odpowiedź