SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ks. Gancarczyk, dziennikarze Polskiego Radia, TVN i TVP wśród laureatów Nagród SDP

W rozstrzygniętej właśnie 25. edycji Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ks. Marek Gancarczyk otrzymał Laur, natomiast w różnych kategoriach wyróżnieni i nagrodzeni zostali m.in. Witold Repetowicz, Tomasz Patora, Dagmara Drazga, Agnieszka Czyżewską-Jacquemet oraz Marcin Makowski. Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymali Michał Król, Maciej Grabysa i ks. Roman Sikoń za dokumenty „Prześladowani zapomniani - Uwolnić Asię Bibi” i „Modlitwa o pokój”.

Article

Laur SDP jest opisywany jako „wyraz najwyższego uznania dziennikarzy dla dziennikarzy, uznania dla autorów zawodowych, etycznych, najwyższej klasy profesjonalizmu”.

Ksiądz Marek Gancarczyk został nagrodzony za pracę w „Gościu Niedzielnym”, w którym od listopada 2003 roku do stycznia br. był redaktorem naczelnym (zastąpił go ks. dr Adam Pawlaszczyk). Ogółem ks. Gancarczyk jest związany z „Gościem Niedzielnym” od 1996 roku.

- I właśnie za stworzenie modelu pisma, który Polacy kupują najchętniej przyznajemy ks. Markowi Gancarczykowi nasz laur. Tym bardziej, że jest to model idący pod prąd najgorszym trendom niszczącym dziś rynek prasy. „Gość” udowodnił, że można nie tylko przetrwać z ambitnym tygodnikiem, szanującym w równym stopniu czytelników jak dziennikarzy, ale wysoka jakość - dosłownie - może się opłacać - stwierdził w laudacji Piotr Legutko, członek zarządu głównego SDP. - „Gość Niedzielny” Marka Gancarczyka to produkt all inclusive. To przede wszystkim pismo katolickie, ale także pełnoformatowy tygodnik zawierający w każdym wydaniu: reportaż społeczny, analizy polityczne, obszerny dział zagraniczny, świetnie redagowany dział naukowy, kulturę wysoką i popularną oraz znakomite zdjęcia prasowe - wyliczył.

Z kolei Główną Nagrodę Wolności Słowa - za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka - otrzymali Michał Król i Maciej Grabysa za dokument „Prześladowani zapomniani - Uwolnić Asię Bibi” pokazany w TVP1 i TV Trwam oraz ks. Roman Sikoń i Michał Król za „Modlitwę o pokój” w TV Trwam. Wyróżnione zostały natomiast Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i Katarzyna Michalak za materiał „Marmur i dzieci” w Polskim Radiu Lublin.

W kategorii Nagroda Watergate, obejmującej dziennikarstwo śledcze, przyznano cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Dorota Kania, Robert Krauz i Anna Zapert za reportaż „Prawdziwa historia człowieka od reprywatyzacji M. Mossakowskiego” w Telewizji Republika, Marek Pyza i Marcin Wikło za artykuł „Człowiek Moskwy w Warszawie” w tygodniku „Sieci”, Joanna Pęcherska i Tomasz Patora za reportaż „Jaja z niespodzianką” w „Uwadze!” TVN oraz Karolina Tomaszewicz za dwuczęściowy materiał „Tajemnica zabójstwa Iwony Cygan” w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w TVP1.

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego (za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie) przyznano Witoldowi Repetowiczowi za reportaż „Marazm i nadzieja” w TVP Info oraz reportaż z Syrii zamieszczony w serwisie zagranicznym PAP. Wyróżnienia otrzymały Katarzyna Michalak za reportaż „Seans po nienawiści” w Polskim Radiu Lublin oraz Izabela Kozłowska za artykuły „Postrach rodziców” i „Bo jesteś zmęczona” w „Tygodniku Solidarność”

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza (za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy) otrzymała Dagmara Drazga za pierwszy reportaż z cyklu „Wiersz jest drogą” w TVP Katowice. Wyróżnione zostały Ewelina Karpacz-Oboładze za „Taśmocioł” w radiowej Jedynce oraz Łukasz Adamski za tekst „Polska łączy Zachód ze Wschodem” w „Sieci”.

W kategorii Nagroda im. Janusza Kurtyki (za publikacje o tematyce historycznej) nagrodzono Agnieszkę Czyżewską-Jacquemet za audycję „Na kłopoty Dulęba” w Polskim Radiu Lublin. Wyróżnienia otrzymali Michał Muzyczuk i Mikołaj Nowosad za film "Sławik. Krótki film o człowieczeństwie” oraz Alicja Grembowicz za materiał „Arystokrata” w radiowej Jedynce.

Z kolei nagrodę specjalną jury głównego przyznano Magdzie Grydniewskiej za reportaż „Listy z Ravensbueck” w Polskim Radiu Lublin.

Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (za dziennikarstwo ekonomiczne) otrzymał Tomasz Patora za materiał „Spłaca nieswoje długi” w „Uwadze!” w TVN. Wyróżniono natomiast Radosława Jankiewicza za reportaż „Kulisy przetargu na śmigłowce Caracal” pokazany w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w TVP1 oraz Magdalenę Zagałę za „Cyberoko na świat” w „Uwadze!” TVN.

Nagrodę im. Aleksandra Milskiego (dla redakcji mediów lokalnych) dostała redakcja pisma „BB” z Bielska Białej, natomiast wyróżnieni zostali „Kalendarz Beskidzki” oraz Express.olsztyn.pl.

W kategorii Nagroda im. Stefana Żeromskiego (za publikacje o tematyce społecznej) laureatką została Joanna Sikora za reportaż „Majka” w Polskim Radiu Białystok. Wyróżnienia dostali natomiast Wojciech Królikowski za „Okruszki” pokazane w „Obserwatorze” w TVP1, Marcin Makowski za materiał „11 listopada przestraszył się antysemityzmu. Teraz odwiedził Kraków” w Wirtualnej Polski, Urszula Żółtowska-Tomaszewska za materiał „Siostra Anioł” w radiowej Jedynce, Daniel Liszkiewicz za materiał „Nie tak wyobrażałam sobie starość” w „Uwadze!” TVN oraz Jolanta Workowska za tekst „Krew Narcyza” w serwisie Eioba.pl.

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego - za dokonania zawodowe dla dziennikarzy w wieku do 30 lat - została przyznana Mateuszowi Tesce za reportaż „Komisja Michnika” w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w TVP1. Wyróżnienia otrzymał Miłosz Kluba za trzy artykuły w „Gościu Niedzielnym”: „Helenka poszła do nieba”, „Drink w nawie głównej” oraz „Coś zaczęło się dziać w jego oczach…”.

Dariusz Jaroń z Interii został laureatem Nagrody im. Kazimierza Wierzyńskiego przyznawanej za publikacje o tematyce sportowej. Wyróżniono go za tekst „Wierni skale. Historia ściśle tajna”.

Nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię prasową otrzymał Tadeusz Koniarz za fotoreportaż „Świat bez koloru”, a Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografie o tematyce sportowej - Piotr Tracz.

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego (przyznawana przez Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o problemach ochrony środowiska) została przyznana Marcinowi Makowskiemu za reportaż „Czarny śnieg” w „Do Rzeczy”. Wyróżnieni zostali Krzysztof Glondys za materiał „Fetor” w „Magazynie Ekspresu Reporterów” w TVP2, Kazimierz Netka za cykl „Jak podzielić nasze morze, czyli wyścig po działki na Bałtyku” w serwisie Netka.gda.pl oraz Daniel Liszkiewicz za reportaż „Nie tak wyobrażałam sobie starość” w „Uwadze!” TVN.

Do zakończonej właśnie 25. edycji Nagród Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przesłano 373  zgłoszenia, najwięcej w kategoriach Nagroda im. Stefana Żeromskiego (106), a najmniej - w kategoriach Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego (9) i Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego (10).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ks. Gancarczyk, dziennikarze Polskiego Radia, TVN i TVP wśród laureatów Nagród SDP

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
repetowicz won
Za pogardę,którą Repetowicz okazał wobec dziennikarki na twitterze powinni go zrugać,nie nagradzać.
odpowiedź
User
JL
"Gościa" jest za co chwalić. Ale czy musi robić to facet, który tam pisze?
odpowiedź
User
Krytyka
Pan REDAKTOR Repetowicz: iesprawiedliwa nagroda, a jego teksty to polplagiaty.
odpowiedź
User
jf
"Główną Nagrodę Wolności Słowa - za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy*, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka..."

*Przez ciekawość: czy którykolwiek z nagrodzonych materiałów dotyczy obecnej władzy?
odpowiedź
User
nekroprzyżyci....
Super, że Joaśka Pęcherska dostała nagrodę!!! Gratulacje (również) za lata w zawodzie i wychowanie wielu dziennikarzy!
odpowiedź