SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Solorz-Żak z 11,5 mld zł majątku. Twórca Wish.com przed właścicielami CD Projekt, Wejchertami i Walterem

Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem wycenianym na 11,5 mld zł, jest na drugim miejscu tegorocznej listy najbogatszych Polaków według „Wprost”. Na 7. pozycji pojawił się Piotr Szulczewski, współzałożyciel serwisu Wish.com, w zestawieniu zadebiutowali też udziałowcy CD Projekt: Marcin Iwiński, Michał Kiciński i Piotr Nielubowicz.

Zygmunt SolorzArticle

„Wprost” oszacował majątek Zygmunta Solorza-Żaka na 11,5 mld zł, o 0,6 mld zł więcej niż przed rokiem. Biznesmen od paru lat jest na drugie pozycji na liście najbogatszych Polaków. Głównym elementem jego majątku jest 57,9 proc. udziałów w Grupie Cyfrowy Polsat, której kapitalizacja giełdowa wynosi obecnie 16,3 mld zł.

W tekście zaznaczono, że platforma Cyfrowy Polsat może mieć w najbliższym czasie problemy z uwagi na nowelizację ustawy abonamentowej, zgodnie z którą operatorzy płatnej tv mają przekazywać Poczcie Polskiej dane swoich klientów, żeby ci zaczęli powszechnie płacić abonament rtv. Ponadto Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy pod koniec maja zakwestionował rozliczenie firmy za 2011 rok, domagając się 40,6 mln zł zaległego podatku dochodowego.

Solorz-Żak w tegorocznym zestawieniu najbogatszych Polaków według „Forbesa” znalazł się na trzecim miejscu, z majątkiem wycenionym na 10,305 mld zł. W październiku ub.r. odszedł z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu, obecnie koncentruje się na tworzeniu strategii oraz nadzorze nad ich wdrażaniu we wszystkich firmach ze swojej grupy kapitałowej.

Na liście „Wprost” jest również Hieronim Ruta, od wielu lat bliski współpracownik Solorza-Żaka, zasiadający m.in. właściciel (poprzez cypryjską spółkę Sensor Overseas) 8,6 proc. akcji Cyfrowego Polsatu. Jego majątek jest wart 1,42 mld zł, co dało mu 25. miejsce.

Siódmą pozycję w rankingu zajął Piotr Szulczewski, współzałożyciel i współwłaściciel serwisu zakupowego Wish.com, działającego od 7 lat. We „Wprost” podkreślono, że Wish jest wyceniany nawet na 5 mld dolarów, a w dwa lata pozyskał od inwestorów miliard dolarów. Stan posiadania Szulczewskiego wyceniono na 3,4 mld zł.

W zestawieniu pierwszy raz znaleźli się udziałowcy firmy CD Projekt, co jest związane z dużym wzrostem ceny jej akcji. W czerwcu ub.r. kosztowały po ok. 26 zł, co dawało kapitalizację firmy na poziomie 2,5 mld zł. Od początku czerwca ub.r. cena akcji utrzymuje się powyżej 80 zł, a kapitalizacja spółki wzrosła do ok. 8 mld zł.

Marcin Iwiński ma 12,6 proc. akcji CD Projekt, Michał Kiciński - 10,9 proc., a Piotr Nielubowicz - 6,4 proc. Majątek Iwińskiego „Wprost” wycenił na 1 mld zł (co dało 31. miejsce na liście), Kiciński z 880 mln zł zajął 42. pozycję, a Nielubowicz - z 580 mln zł 78. miejsce. Iwiński jest prezesem, a Nielubowicz wiceprezesem CD Projekt, natomiast Michał Kiciński pięć lat temu zrezygnował z pracy w firmie.

Wśród najbogatszych Polaków od wielu lat są Mariusz Walter i spadkobiercy Jana Wejcherta, drugiego współzałożyciela i udziałowca Grupy ITI, która kilka lat temu sprzedała swoje najważniejsze firmy, m.in. Grupę TVN i Multikino. Majątek Aldony Wejchert (wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego Grupy ITI) z dziećmi oszacowano na 1,2 mln zł, dzięki czemu zajęła 27. miejsce. Mariusz Walter z 700 mln zł jest 53., Łukasz Wejchert z 400 mln zł - 83., Victoria Wejchert z 297 mln zł - 94., a Agata Wejchert-Dworniak z 270 mln zł - 100.

Na liście jest też Krzysztof Klicki, właściciel i wieloletni prezes Kolportera (z funkcji prezesa zrezygnował w lutym br., zastąpił go Grzegorz Fibakiewicz). Stan posiadania Klickiego wyceniono na 740 mln zł, co zapewniło 51. pozycję.

Na 89. miejscu z 342 mln zł uplasował się Tomasz Czechowicz, prezes i główny udziałowiec funduszu MCI Capital. Czechowicz ma 67,4 proc. udziałów swojej firmy, której kapitalizacja wynosi 490,5 mln zł.

Pierwsze miejsce listy „Wprost” kolejny raz zajęli Dominika i Sebastian Kulczykowie z majątkiem wycenionym na 15,5 mld zł. Drugi jest Zygmunt Solorz-Żak, trzeci - Michał Sołowow (8,3 mld zł), czwarty - Dariusz Miłek CCC (5,5 mld zł), piąty - Jerzy Starak (4,1 mld zł), szóści - Elżbieta i Bogdan Kaczmarkowie (3,55 mld zł), siódmy - Piotr Szulczewski, ósmy - Leszek Czarnecki (3,3 mld zł), dziewiąty - Antoni Ptak (3 mld zł), a dziesiąty - Bogusław Cupiał (2,9 mld zł).

Dołącz do dyskusji: Solorz-Żak z 11,5 mld zł majątku. Twórca Wish.com przed właścicielami CD Projekt, Wejchertami i Walterem

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Faktor
Co jest ciekawe, że Solorzowi-Żakowi przybyło majątku. Najprościej to wytłumaczyć tym, że jednak CP jest teraz zdecydowanie najpopularniejszym dostawcą tv.
odpowiedź
User
fdffd
Co jest ciekawe, że Solorzowi-Żakowi przybyło majątku. Najprościej to wytłumaczyć tym, że jednak CP jest teraz zdecydowanie najpopularniejszym dostawcą tv.

Ale nie najlepszym...
odpowiedź
User
Arkady
Zygmunt Józef Solorz-Żak (urodzony jako Zygmunt Józef Krok.
Posiada wykształcenie średnie techniczne. Nazwisko Solorz przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak przyjął po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany także jako Piotr Krok, Piotr Podgórski.

W oświadczeniu przesłanym 16 listopada 2006 do Polskiej Agencji Prasowej Solorz-Żak przyznał, że w 1983 podpisał zobowiązanie do współpracy z Departamentem I MSW; jako agent do współpracy z wywiadem został zwerbowany 18 października 1983 i do 26 czerwca 1985 był zarejestrowany pod pseudonimem TW Zeg. W latach 80 XX w. został mu wydany paszport konsularny.

odpowiedź