SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Solorzowi ubyło 3,5 mld zł. Szefowa YouTube’a z większym majątkiem niż twórca InPostu (TOP najbogatszych Polaków)

Według szacunków „Forbesa” majątek Zygmunta Solorza przez rok zmalał o 3,5 mld zł i jest prawie dwa razy mniejszy od stanu posiadania twórcy Dino Polska. Odchodząca szefowa YouTube’a Susan Wójcicki ma ponad dwa razy mniej niż właściciel Techlandu Paweł Marchweka, ale dużo więcej od Rafała Brzoski z InPostu. Najbogatszym Polakiem pozostaje Michał Sołowow z ponad 25 mld zł.

W rankingu Zygmunt Solorz utrzymał czwarte miejsce, mimo że wycena jego majątku spadała przez rok z 13,94 do 10,51 mld zł.

Biznesmen powiększył stratę do drugiego na liście Tomasza Biernackiego, większościowego akcjonariusza sieci sklepów Dino, którego majątek to już 19,85 mld zł, wobec 15,75 przed rokiem. Jego wycena jest całkowicie zależna od kursu giełdowego spółki (Biernacki ma 51,2 proc. jej akcji), a ten przez ostatnie 12 miesięcy urósł o prawie 30 proc., pod koniec stycznia osiągając rekordowe 392 zł (co dawało 38,4 mld zł kapitalizacji firmy).

Cyfrowy Polsat z inflacją i energią

Zupełnie inaczej jest w przypadku Zygmunta Solorza. Stanowiący jego główne aktywo Cyfrowy Polsat (miliarder ma akcje stanowiące 48,2 proc. kapitału i 59,5 proc. głosów na walnym spółki) przez ostatni rok został przeceniony na giełdzie o 38 proc. Firma odczuwa spowolnienie wzrostu gospodarczego i inflację zarówno przy sprzedaży swojej oferty reklamowej (należą do niej Polsat i przejęte kilka lat temu Eleven Sport i Grupa Interia) i usług telekomunikacyjnych, jak też przy obsłudze zadłużenia (niedawno sprzedała obligacje za 2,67 mld zł, rolując papiery o wartości 1,5 mld zł z wcześniejszych emisji).

Od ponad roku Cyfrowy Polsat realizuje strategię, w ramach której wspólnie z innymi podmiotami kontrolowanymi przez Zygmunta Solorza wszedł w branże nieruchomości (zapowiedział zainwestowanie 880 mln zł w warszawski Port Praski, porozumiał się co do współpracy z czeskim koncernem HB Reavis) oraz energetyki zeroemisyjnej (farmy wiatrowe, fabryka autobusów zasilanych wodorem).

Projekty energetyczne są realizowane przez inną giełdową firmę Solorza - ZE PAK (ma 66 proc. jej akcji). Jej kurs przez ostatnie 12 miesięcy zyskał 82 proc. (kapitalizacja to 1,35 mld zł), a na historyczne maksima wystrzelił pod koniec października, gdy zapowiedziano, że będzie współpracowała z państwowym koncernem PGE i koreańskim KHNP przy budowie elektrowni jądrowej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zygmunt Solorz od lat nie zarządza już operacyjne swoim holdingiem, tylko kontroluje biznes z rad nadzorczych. W ostatnich latach dołączyli tam jego synowie Tobias Solorz i Piotr Żak.

Spadek właściciela TV Puls

Natomiast pod koniec rankingu „Forbesa” jest wieloletni współpracownik Solorza - Heronim Ruta, który ze stanem posiadania oszacowanym na 1,29 mld zł znalazł się na 80. pozycji. Jego majątek nie zmienił się w ciągu roku, przez co miliarder przesunął się 18. miejsc w dół. 630 mln zł zarobił w połowie 2018 roku ze sprzedaży 4,4 proc. akcji Cyfrowego Polsatu.

Branżę telewizyjną reprezentuje jeszcze Dariusz Dąbski, właściciel nadającej naziemnie dwa kanały Telewizji Puls. Jego mająrek oszacowano na 844 mln zł, o 57 mln zł mniej niż przed rokiem. W konsekwencji biznesmen spadł z 88. na 98. miejsce.

W 2021 roku Telewizja Puls przy wzroście przychodów o 8 proc. osiągnęła swój rekordowy zysk netto - 51 mln zł, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Szefowa YouTube’a z większym majątkiem niż twórcy InPostu i Grupy Pracuj

Dużo wyżej na liście „Forbesa” jest kilka osób związanych z branżą internetową. Susan Wójcicki, mająca polskie obywatelstwo wieloletnia szefowa YouTube’a według magazynu ma 3,314 mld zł, minimalnie mniej niż przed rokiem (3,325 mld zł). Dało to jej trzynaste miejsce. W zeszłym tygodniu Wójcicki poinformowała, że po 25 latach odchodzi z Google’a, zamierza skupić się na życiu prywatnym i osobistych projektach.

Ciągle aktywni w biznesie są natomiast większościowy akcjonariusz platformy inwestycyjnej XTB Jakub Zabłocki (jego majątek oszacowano na 2,756 mld zł, co dało szesnaste miejsce) oraz Rafał Brzoska (2,608 mld zł i osiemnasta pozycja), założyciel i prezes obsługującego głównie platformy e-commerce InPostu.

Stan posiadania obu zależy od kursów giełdowych ich spółek. XTB skorzystał na dużych wahaniach w gospodarce po wybuchu wojny w Ukrainie, akcje firmy zdrożały przez rok o prawie 140 proc. Notowany na amsterdamskiej giełdzie InPost osiągnął mniejszy wzrost - z ok. 5 do 8-9 euro za akcję, mierzy się z rosnącymi kosztami energii i pracy (w ciągu roku dwa razy podniósł ceny, druga podwyżka będzie obowiązywała od marca).

Wojna niekorzystnie odbiła się na biznesie Grupy Pracuj, która w 2021 roku prawie 5 proc. wpływów osiągnęła z ukraińskiego serwisu Rabota.ua. Kurs giełdowy spółki przez rok zmalał o ponad 10 proc. (we wrześniu i grudniu spadki były dużo głębsze), a stan posiadania jej założyciela i większościowego akcjonariusza Przemysława Gacka (ma 52,5 proc. walorów) - z 2,63 do 1,63 mld zł. Biznesmen spadł z 22. na 39. miejsce.

Podwojony majątek właściciela Techlandu

Z branży gamingowej od dwóch lat najwyżej w rankingu jest Paweł Marchweka, szef i właściciel Techlandu. Przez ostatni rok jego szacowany stan posiadania poszedł w górę z 4,12 do 8,34 mld zł, co pozwoliło mu przesunąć się z dziewiątej na piątą pozycję na liście.

W ub.r. firma odniosła sukces z premierą gry „Dying Light 2”, która przez pierwszy miesiąc sprzedała się w 5 mln egz., a do końca stycznia br. w kolejnych 5 mln. Latem spółka wypłaciła Marchewce 312 mln zł zaliczki na dywidenę.

Natomiast majątki głównych akcjonariuszy CD Projekt są dużo niższe od 2021 roku, bo kurs spółki załamał się po mało udanej premierze „Cyberpunk 2077”. W ub.r. firma tak jak wiele podmiotów z branży gamingu i e-commerce została mocno przeceniona w związku z wojną i inflacją, od marca do sierpnia akcje staniały z prawie 180 do ok. 80 zł, potem udało im się odbić w górę do pułapu 130-140 zł.

W efekcie majątek Marcina Iwińskiego (ma 12,78 proc. akcji CD Projekt)zmalał z 2,26 do 1,66 mld zł, Michała Kicińskiego (10,36 proc.) - z 1,94 do 1,42 mld zł, a Piotra Nielubowicza (6,81 proc.) z 1,15 do mld zł do 841 mln zł.

Za to akcje Playway nieznacznie zdrożały przez ostatnie 12 miesięcy. Krzysztof Kostowski i Michał Kojecki mają po 40,9 proc. akcji firmy, stan posiadania każdego wzrósł z 1,08 do 1,1 mld zł.

Twórca CCC przed właścicielami RTV Euro AGD

Przez kilka lat skurczył się majątek założyciela Grupy CCC Dariusza Miłka, ponieważ jego firma najpierw zmagała się z lockdownami, a potem ze skutkami wysokiej inflacji, podwyższającej też koszty spłaty zadłużenia. Przez minione 12 miesięcy jej kurs zmalał o ponad jedną trzecią, w tegorocznym zestawieniu „Forbesa” Miłek jest na 20. miejscu z 2,53 mld zł.

Z kolei na 1,13 mld zł, tyle samo co przed rokiem, oszacowano majątek Marcina Grzymkowskiego, twórcy przejętej przez Grupę CCC sieci eobowie (dwa lata temu biznesmen uzgodnił sprzedanie CCC dalszych 20 proc. akcji za 720 mln zł).

Niżej od Miłka są właściciele innych sieci handlowych mocno obecnych w internecie. Stojący za RTV Euro AGD Iwona i Waldemar Krukowie z 2,31 mld zł zajęli 26. pozycję, a mający w firmie mniejszy pakiet Robert Kuczyński z 944 mln zł jest 84. Maciej i Marek Grzebitowie, właściciele spółki Terg zarządzającej głównie siecią Media Expert, według „Forbesa” mają po 1,62 mld zł, co dało 40. miejsce.

Na 78. z 38. pozycji spadł natomiast Michał Świerczewski, założyciel i szef x-komu. Jego szacowany majątek zmalał z 1,67 do 1,01 mld zł.

Sołowow nadal najbogatszym Polakiem

Zdecydowanym liderem rankingu najbogatszych Polaków od kilku lat pozostaje Michał Sołowow, właściciel m.in. Barlinka, Cersanitu i Synthosu. Jego stan posiadania oszacowano na 25,85 mld zł, wobec 27,31 mld zł przed rokiem.

Tomaszowi Biernackiemu dzięki wzrostowi kursu Dino Polska udało się wyprzedzić właściciela Polpharmy Jerzego Staraka, którego majątek zmniejszył się z 18,49 do 15,21 mld zł.

Natomiast łączna wartość majątków stu osób z listy „Forbesa” jest o 1,7 proc. niższa niż przed rokiem. To pierwszy spadek od 2009 roku, gdy gospodarka mierzyła się ze skutkami globalnego kryzysu finansowego. W ostatnich latach wyceny stanu posiadania polskich milionerów i miliarderów rosły o 10-20 proc. rocznie.

TOP10 najbogatszych Polaków w 2023 r. według „Forbesa”:

1. Michał Sołowow - 25,849 mld zł
2. Tomasz Biernacki - 19,847 mld zł
3. Jerzy Starak - 15,213 mld zł
4. Zygmunt Solorz - 10,51 mld zł
5. Paweł Marchweka - 8,345 mld zł
6. Dominika Kulczyk - 8,258 mld zł
7. Sebastian Kulczyk - 6,483 mld zł
8. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną - 5,648 mld zł
9. Arkadiusz Muś - 4,512 mld zł
10. Andrzej Grabowski - 3,746 mld zł

Lista „Forbesa” jest oparta przede wszystkim na wycenie udziałów w firmach (według modelu dochodowego) na podstawie ostatnich sprawozdań finansowych, parametrach przejęć, a w przypadku spółek notowanych na giełdzie - kursów z 31 stycznia br. Uwzględniono również posiadane przez miliarderów i milionerów nieruchomości oraz środki ze sprzedaży udziałów i dywidendy. Nie uwzględniono natomiast pozostałych części majątków osobistych.

Dołącz do dyskusji: Solorzowi ubyło 3,5 mld zł. Szefowa YouTube’a z większym majątkiem niż twórca InPostu (TOP najbogatszych Polaków)

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CzekamNaWojne
Ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, i Ci wielcy odkryli głupotę, jak benedykt Kopernik odkrył sam siebie.
odpowiedź
User
Adrian
Ubyłoby mu, gdyby sprzedawał po tej cenie.
odpowiedź
User
watson
no spociłem się czytając... dzieki WM za te emocje!
odpowiedź