SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Które płyty kupowano najczęściej w Polsce w 2021 roku? Dwa krążki sanah na podium

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie najchętniej kupowanych płyt fizycznych w Polsce. Listę otwiera sanah z albumem "Irenka". I to nie jest jej jedyny album na podium, bo na miejscu trzecim uplasowało się jej poprzednie wydawnictwo "Królowa dram". Drugą pozycję w tym zestawieniu zajmuje Mata z płytą "Młody Matczak".

Sanah Article

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) od wielu lat prezentuje OLiS, czyli Oficjalną Listę Sprzedaży. To cykliczne zestawienie najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w formacie fizycznym. Jak powstaje OLiS? Na podstawie danych dotyczących sprzedaży detalicznej, które raportują sieci największych sklepów muzycznych w Polsce oraz sklepy niezależne, sklepy firmowe wytwórni fonograficznych i prowadzące sprzedaż na koncertach. Lista jest kompilowana co tydzień przez firmę Kantar Polska.

ZPAV właśnie opublikował podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) za rok 2021. Po raz kolejny widać przewagę artystów polskich. - Choć na tradycyjne nośniki wydajemy coraz mniej, nadal chętniej kupujemy albumy krajowych twórców - zauważa Katarzyna Kowalewska ze ZPAV.

Poza Adele cała dwudziestka jest polska

W pierwszej dwudziestce zestawienia OLiS (chodzi o nośniki fizyczne) tylko jedna pozycja należy do artystów spoza Polski i jest to wydana po prawie sześcioletniej przerwie płyta Adele "30", która uplasowała się na miejscu 7.

Kolejny zagraniczny album pojawia się dopiero na pozycji 23. Tu dotarli zwycięzcy zeszłorocznej Eurowizji - zespół Måneskin z albumem "Teatro D'Ira Vol. 1".

Łącznie w pierwszej setce Oficjalnej Listy Sprzedaży nośników fizycznych 69 albumów należy do krajowych twórców, a 28 do artystów spoza Polski.

Na liście OLiS tradycyjnie mocną reprezentację stanowią artyści hip-hopowi. W pierwszej dziesiątce zestawienia aż sześć pozycji należy właśnie do nich, z czego tylko jedna dotarła do podium.

We wszystkich 52 notowaniach, które zostały opublikowane w ubiegłym roku, pojawiło się łącznie 419 nowości, tylko o dwie mniej niż w 2020 r.

Świetne wyniki sanah

Najczęściej na pierwszym miejscu listy OLiS w zeszłym roku gościł album "Irenka" sanah - najwyższą sprzedaż zanotował pięć razy. Drugi w zestawieniu "Młody Matczak" Maty do pierwszego miejsca dotarł cztery razy. Trzy razy na pierwszym miejscu listy OLiS zameldował się PRO8L3M z albumem "Fight Club".

sanah może pochwalić się jeszcze jednym najlepszym wynikiem: jej album "Królowa dram" był notowany na wszystkich 52 listach.

Najpopularniejszą płytą winylową ubiegłego roku był ostatni studyjny album zespołu Kult zatytułowany "Ostatnia płyta". Wydawnictwo miało swoją premierę w maju 2021 r. Miejsce drugie rocznego zestawienia OLiS Winyle zajmują Kayah i Bregović z albumem wydanym w 1999 r. i zremasterowanym w 2015 - "Kayah i Bregović". Na ostatnim miejscu na podium ponownie znalazło się ubiegłoroczne wydawnictwo - długo wyczekiwany album Adele - "30".

W 2021 r. całkowita liczba wszystkich sprzedanych płyt z pierwszej setki zestawienia rocznego OLiS przekroczyła 1,3 mln egzemplarzy, co stanowi wzrost w porównaniu z 2020 r. o 7 proc.

Radio gra zagraniczne piosenki

Kilka dni temu ZPAV zaprezentował roczne podsumowanie najpopularniejszych utworów emitowanych przez polskie rozgłośnie. W przeciwieństwie do płyt w pierwszej dwudziestce zestawienia Airplay znalazły się tylko trzy piosenki wykonywane przez rodzimych artystów.

Radiowym numerem jeden w zeszłym roku jest "Friday (Dopamine Re-Edit)", czyli nowa wersja hitu "Push The Feeling On" (z 1992 r.) szkockiego projektu muzycznego Nightcrawlers przygotowana przez brytyjskiego producenta Ritona (zyskującego popularność dzięki viralowemu wideo z udziałem Mufasa & Hypemana). Miejsce drugie na liście Airplay 2021 zajmuje remix "I Was Made", który jest odświeżoną wersją hitu "I Was Made for Lovin’ You Baby" grupy Kiss, opracowaną przez braci VINAI (Alessandra i Andreę) oraz Le Pedre. Podium zestawienia zamyka polska piosenka - singiel "Ale jazz!" przygotowany przez sanah i Vito Bambino.

ZPAV organizuje Fryderyki

Związek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90 proc. rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz rozwoju rynku muzycznego w Polsce. Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1,4 tys. firm w 66 krajach).

ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków - nagród muzycznych przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Dołącz do dyskusji: Które płyty kupowano najczęściej w Polsce w 2021 roku? Dwa krążki sanah na podium

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Brawo sanah.
Ja akurat mam jej dwa krążki jako final edition.
11 9
odpowiedź
User
riz
Ranking widzę ale kolega pyta ile płyt sprzedał każdy z tych wykonawców
12 4
odpowiedź
User
pikuś
Skoro Sanah i Mata na pudle to najwyższy czas .....odejść w zaświaty.
15 6
odpowiedź