SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najem na obrzeżach miasta o 300 zł tańszy niż w centrum

Szukasz mieszkania do wynajęcia i priorytetem jest dla Ciebie niska cena? Zacznij od ofert na obrzeżach miasta. Wynajmując lokal dwupokojowy możesz zaoszczędzić średnio 300 zł - wskazują dane Home Broker. W takich lokalizacjach problemem może być jednak ograniczona podaż.

Najem na obrzeżach miasta o 300 zł tańszy niż w centrum

Wrzesień i miesiące wakacyjne to okres wzmożonych poszukiwań mieszkań do wynajmu. Jak pokazują dane Home Broker, ponad połowa umów najmu zawieranych jest w okresie od czerwca do września. W tej chwili popyt generują przede wszystkim studenci. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tym roku naukę w wyższych szkołach publicznych i niepublicznych rozpocznie w sumie 575 tysięcy żaków. Tylko na uniwersytetach warszawskim i jagiellońskim studentów pierwszego roku będzie w sumie 78 tysięcy.

Dla nich bardzo istotne są koszty utrzymania w obcym mieście, zwłaszcza, że na początku studiów pozostają zwykle wyłącznie na utrzymaniu rodziców. Dlatego sprawdziliśmy, gdzie można znaleźć tanie mieszkania do wynajęcia. Porównaliśmy też ceny najmu w centrach miast uniwersyteckich i na obrzeżach. Pod uwagę wzięliśmy mieszkania 2-pokojowe. 

Centrum droższe o 300 zł miesięcznie

Pod uwagę wzięliśmy siedem miast akademickich. Przeciętne ofertowe opłaty za najem w dzielnicach centralnych są tu o 304 zł wyższe niż na obrzeżach. Tyle więc trzeba przeciętnie dopłacić za komfort mieszkania w centrum, blisko uczelni czy rozrywki. Rozbieżności cenowe są jednak różne w poszczególnych miastach. Zależy to m.in. od rozległości aglomeracji, gęstości komunikacji miejskiej czy usytuowania uczelni.

W Warszawie zaoszczędzisz najwięcej

Aż 532 zł miesięcznie można zaoszczędzić na wynajmie mieszkania oddalonego od centrum w stolicy. Bez wątpienia jest to związane z faktem, że Warszawa rozciąga się na około 25 – 30 km ze wschodu na zachód, jak i z południa na północ. Jeśli dodamy do tego trapiące stolicę korki, brak metra i ciągłe przebudowy ulic, rozpiętość w cenach wydaje się uzasadniona. Jednocześnie dzielnice odległe od centrum, które już doczekały się swojej linii metra, czyli Ursynów i Bielany, charakteryzują się stosunkowo wysokimi opłatami za najem.

Przeciętne ceny ofertowe mieszkań w poszczególnych rejonach dużych miast

 

Miasto / rejon miasta

Cena ofertowa najmu lokalu o powierzchni 50 m kw.

Różnica

Gdańsk

 

 

centrum

1 862 zł

210 zł

obrzeża

1 652 zł

Kraków

 

 

centrum

1 883 zł

336 zł

obrzeża

1 546 zł

Łódź

 

 

centrum

1 555 zł

298 zł

obrzeża

1 257 zł

Poznań

 

 

centrum

1 564 zł

78 zł

obrzeża

1 486 zł

Szczecin

 

 

centrum

1 545 zł

240 zł

obrzeża

1 305 zł

Warszawa

 

 

centrum

2 551 zł

532 zł

obrzeża

2 019 zł

Wrocław

 

 

centrum

2 100 zł

436 zł

obrzeża

1 664 zł

    

W Poznaniu trudno o oszczędności

W przypadku stolicy województwa wielkopolskiego, przeciętna oszczędność z tytułu wyboru mieszkania na obrzeżach miasta, zamiast w centrum jest niewielka. Rezygnując z centrum można zaoszczędzić jedynie 78 zł miesięcznie. Wynikać to może ze standardu budownictwa w Poznaniu. Na obrzeżach miasta znacznie więcej jest bowiem mieszkań wzniesionych relatywnie niedawno, a więc mających wyższy standard. W centrum do wynajmu oferowane są z kolei lokale w starych, nieodnowionych kamienicach, które można wynająć po okazyjnych cenach. 

Trudniej o droższe mieszkanie w centrum

Najemca, który skłonny jest dopłacić kilkaset złotych miesięcznie i zamieszkać w centrum musi mieć świadomość, że przeciętnie na tym obszarze ofert najmu jest o 20-30% mniej. Największe dysproporcje widoczne są we Wrocławiu i Łodzi. W miastach tych w centrum do wynajmu przeznaczonych jest o ponad połowę mniej lokali niż na obrzeżach. Na drugim biegunie znajduje się Gdańsk i Warszawa, gdzie ofert w centrum jest o 10 – 20% więcej.

Okazyjne oferty

Atrakcyjnych ofert najmu mieszkań można szukać w Warszawie, na przykład na Wawrze za nowe, umeblowane mieszkanie o powierzchni 58 m kw. właściciel oferuje w cenie 1,2 tys. zł miesięcznie. Tu jednak należy się liczyć z czasochłonną drogą do centrum. Na terenie wrocławskiej dzielnicy Fabryczna można natomiast kilkuletnie, dwupokojowe mieszkanie wynająć za 1,1 tys. zł miesięcznie. Co prawda do centrum nie jest bardzo daleko, ale budynek zlokalizowany jest w mało atrakcyjnej przemysłowej okolicy. W Krakowie jedne z najtańszych ofert są dostępne w Nowej Hucie. Za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 46 m kw. w budynku sprzed 40 lat właściciel chciałby otrzymywać miesięczny czynsz na poziomie 950zł. Lokal jest zadbany i częściowo umeblowany, ale standard budynku i prestiż okolicy powodują, że czynsz najmu jest relatywnie niski.

Ceny w najmniej prestiżowych dzielnicach, na obrzeżach miast akademickich, mogą być średnio o 26% niższe niż przeciętnie w mieście. Chcąc jednak zapłacić jak najmniej, trzeba się liczyć z koniecznością mieszkania w mniej prestiżowej lub bezpiecznej dzielnicy, z gorszą komunikacją i w gorszym standardzie.

Przykładowe oferty najmu w atrakcyjnej cenie

Miasto

Dzielnica

Czynsz najmu

Metraż

Liczba pokoi

Rok budowy

Warszawa

Wawer

1200

58

2

2009

Warszawa

Ursynów

1700

50

2

2003

Wrocław

Psie Pole

1200

49

2

2010

Wrocław

Fabryczna

1100

51

2

2007

Kraków

Nowa Huta

950

46

2

1970

Bartosz Turek
Home Broker
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najem na obrzeżach miasta o 300 zł tańszy niż w centrum

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl