SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najgorszy w historii wynik radiowej Jedynki. "Nie wyhamujemy z miesiąca na miesiąc spadków, które trwają od 15 lat"

W drugim kwartale br. udział w rynku radiowej Jedynki wyniósł 8 proc. Mimo że to najsłabszy wynik stacji w historii badań słuchalności, to jest on kontynuacją wieloletniej tendencji spadkowej. - Słuchalność jest ważna, ale w dłuższej perspektywie czasu. Nie wyhamujemy z miesiąca na miesiąc spadków, które trwają od 15 lat - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Rafał Porzeziński, szef PR I, foto: Wojciech Kusiński/Polskie RadioArticle

Według badania Radio Track, udział Programu 1 Polskiego Radia pod względem słuchania w drugim kwartale bieżącego roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 8 proc. Udział rozgłośni zmniejszył się o 1,8 pkt. proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego i jest to najniższy wynik tej stacji w historii prowadzenia badań słuchalności. W okresie kwiecień - czerwiec 2016 po raz pierwszy w historii w trzymiesięcznej fali Trójka miała wyższy wynik od Jedynki (o 0,1 pkt. proc.).

- Robimy wszystko, żeby należycie wypełniać misję radia publicznego. Słuchalność jest ważna, ale najbardziej interesuje nas w dłuższej perspektywie czasu. Nie wyhamujemy z miesiąca na miesiąc spadków, które trwają od 15 lat - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

- Ważniejsze od samych słupków słuchalności jest zmiana struktury demograficznej naszych odbiorców i otwarcie się na słuchaczy z grupy wiekowej 40-49, poszerzenie grupy odbiorców w wieku 50-59. Potrzebujemy badań fokusowych, które pomogą nam lepiej rozpoznać potrzeby i oczekiwania naszej publiczności, a także naszych potencjalnych słuchaczy. W dłuższej perspektywie potrzebna jest nam długofalowa strategia promocji Jedynki. Pracujemy nad nią. Od wielu lat Program 1 Polskiego Radia nie miał ciekawej zewnętrznej kampanii reklamowej, podczas gdy wokół reklamują się wszyscy. Chcemy dotrzeć do publiczności, która jeszcze nas nie zna i nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo atrakcyjny oferujemy program. Wiem, że w Polsce jest wielu zwolenników radia słowno-muzycznego. Naiwnością byłoby oczekiwanie, by efekty przeprowadzanych przez nas zmian pojawiły się z dnia na dzień - dodaje Porzeziński.

Z badania wynika, iż radiowa Jedynka notuje istotne spadki słuchalności już od wielu lat. Dla porównania: udział radiowej Jedynki w rynku pod względem słuchania w drugim kwartale roku 2011 wyniósł 11,5 proc., w 2012 - 11,4 proc. (spadek o 0,1 pkt. proc.), w 2013 - 10,1 proc. (spadek o 1,3 pkt. proc.), w 2014 - 9,2 proc. (spadek o 0,9 pkt. proc.), a w 2015 roku - 9,8 proc. (wzrost o 0,6 pkt. proc.). W drugim kwartale 2016 udział w rynku Jedynki wyniósł 8,0 proc. (spadek o 1,8 pkt. proc. w stosunku do 2015). Zatem łącznie w latach 2011-2016 udział Jedynki w rynku zmniejszył się o 3,5 pkt. proc.

Rafał Porzeziński, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia, w połowie czerwca br., gdy komentował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wyniki badań słuchalności fali od marca do maja br. podkreślał, że nie da się tak szybko zahamować tendencji spadkowej, która trwa już tak długo.

- W tak dużym, skomplikowanym i od 15 lat tracącym słuchaczy radiu trudno o natychmiastowe zmiany na lepsze. Mamy dobry wzrost w grupie 40-latków i spadek w najstarszych grupach wiekowych. Ważne jest dla nas, że utrzymujemy bardzo wysoki czas słuchania, znacznie wyższy niż komercyjna konkurencja, co jest dowodem jakości naszego programu - mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński.

W drugim kwartale br. najwyższy udział w rynku pod względem słuchalności zanotowało Radio RMF FM (25,4 proc.), na drugim miejscu jest Radio ZET (14 proc.), a na trzecim - Program 3 Polskiego Radia (8,1 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: Program 1 PR (8 proc.), VOX FM (4,1 proc.), TOK FM (1,8 proc.), Radio Maryja (1,3 proc.), Antyradio (1,3 proc.), RMF Classic (1,1 proc.) oraz Program 2 PR (0,6 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najgorszy w historii wynik radiowej Jedynki. "Nie wyhamujemy z miesiąca na miesiąc spadków, które trwają od 15 lat"

55 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Blanka
Byś się wstydził, takie brednie sadzić. 15 lat spadków! A spoko, ich badania to pokazują, a te które mają wszyscy, są zafałszowane. Amatorzy.
odpowiedź
User
Ck
Nie słuchałem Jedynki od wielu lat. Teraz trafiłem na tę stację i zostanę przy niej. Zmiany na zdecydowany plus! Słuchacz, lat 41
odpowiedź
User
ja
Powiedzmy sobie to szczerze i bez ogródek:tak złych wyników jedynka radiowa nie miała nawet w 1341 r...myślę,że nawet mieszek pieprzny miał za swego panowania leposze wyniki słuchalności niż obecnie jedynka,to gorzej niż za caratu,komuny,nazistów,faszystów i frankistóqw...Myślę,że jak tak dalej pójdzie będzie gorzej niż za Kaczyzmu...bo tylko za Kaczyzmu może być gorzej niż za kaczyzmu...
A wszystkim myślacym polecam by nie ustawali w myśleniu i polecam pr1 polskiego radia i dziękuję tym,którzy go wybrali,którzy gowybiorą i którzy tu i gdziebądź o tym napisali.
odpowiedź