SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedno z najmniejszych państw świata uruchomi telewizję publiczną

1 września rozpocznie nadawanie kanał TVMonaco. Będzie to pierwsza uniwersalna telewizja publiczna w historii księstwa znajdującego się w obrębie Riwiery Francuskiej. Stacja będzie dostępna zarówno w formie linearnej, jak i wideo na żądanie w internecie.

Logo TVMonaco Article

O szczegółach odnośnie nowego kanału poinformowano podczas targów MIPTV w Cannes nad Lazurowym Wybrzeżem. Roczny budżet TVMonaco będzie wynosić 4,2 mln euro. 

Stacja będzie finansowana przez księstwo i przez TV5 Monde, francuskojęzyczną telewizję prowadzoną m.in. przez nadawców publicznych z Francji (France Télévisions), Szwajcarii (Radio Télévision Suisse), Belgii (RTBF) i Kanady (Canadian Broadcasting Corporation, Télé-Québec).

Pierwotnie TVMonaco miał nosić nazwę Monte-Carlo Riviera TV (MCR-TV), gdy w styczniu 2022 roku księstwo stało się udziałowcem TV5 Monde. - Jako nowy udziałowiec musieliśmy stworzyć specjalny kanał telewizyjny - stwierdził Zeghdar, dyrektor zarządzający struktury TVMonaco i członek zarządu TV5 Monde. Choć księstwo nie miało jeszcze uniwersalnego kanału telewizji publicznej, to w kraju tym finansuje stację informacyjną Monaco Info.

Zobacz także: Część krajów europejskich z ujednoliconym początkiem list na dekoderach

W ofercie m.in. dokumenty i programy o zmianach klimatycznych

Szef nowej stacji współpracuje z Nathalie Biancolli, która wcześniej zajmowała się pozyskiwaniem zagranicznych produkcji do oferty France Télévisions. W TVMonaco będzie ona zastępcą dyrektora zarządzającego. Ramówka kanału ma być adresowana do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. Znajdą się w niej programy informacyjne, talk-show,  dokumenty i reportaże poświęcone Monako i Riwierze Francuskiej. Mają one być adresowane zarówno dla mieszkańców tej części Europy, jak i międzynarodowej publiczności.

- Jako młody kanał nie będziemy oferować żadnych seriali, ani filmów w początkowym okresie nadawania Chcemy produkować wiele innych rodzajów treści z partnerami, takimi jak fundacje, a także międzynarodowi nadawcy telewizyjni. Pracujemy już nad 100 tego typu projektami - stwierdziła Biancolli. Nadawca współpracuje już z niemiecką Autentic Distribution, zajmującą się dystrybucją filmów dokumentalnych, Fundacją Księcia Alberta II, Muzeum Oceanograficznym w Monako. We współpracy z tą placówką powstaje dokument na temat Oceanu Indyjskiego. Sprzedaż licencji do wyprodukowanych treści, ma być dodatkowym źródłem przychodów TVMonaco.

Księstwo posiadało już udziały w telewizji

Do 2010 roku Księstwo Monako było posiadaczem 20 proc. udziałów w TMC. Stacja posługująca się pierwotnie nazwą Télé Monte-Carlo ruszyła w 1954 roku jako najstarszy prywatny kanał w Europie. Transmitowała m.in. ślub księcia Rainiera III i Grace Kelly. 13 lat temu największy komercyjny francuski nadawca TF1, odkupił od pozostałych udziałowców wszystkie akcje TMC. Obecnie stacja emituje filmy, seriale, programy rozrywkowe i dokumentalne.

Nieco większa Andora (467,6 km²)  posiada stacje ATV, ATV2, ATV3. W Watykanie działa (ok. 23 tys. m²) Centro Televisivo Vaticano (CTV). Od 2008 roku w Liechtensteinie (158 km²) działa 1FLTV. Właścicielem stacji nie jest jednak księstwo, tylko  Beatrix Schartl z Austrii. W Luksemburgu (2 586 km²) rok temu miejscowy rząd przedłużył umowę na wypełnianie przez niemiecki RTL roli nadawcy publicznego. W latach 2024-2030 księstwo wyda 97,6 mln euro za programy w języku luksemburgskim. To blisko 16 mln euro rocznie, czyli około 75 mln zł. W naziemnej telewizji cyfrowej można odbierać: RTL Télé Lëtzebuerg, RTL Zwee (Luksemburg), RTL-TVI (Belgia), Club RTL (Luksemburg/Belgia), Plug RTL (Belgia), RTL 4, RTL 5, RTL 7, RTL 8 (Holandia).

Dołącz do dyskusji: Jedno z najmniejszych państw świata uruchomi telewizję publiczną

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Bogaty Luxemburg po przeliczeniu na pln 75 milionów rocznie, biedna Polska 3 miliardy.
Tvp poeinna zostać zwinięta do jednego kanału rządowego i mogą tam sobie występować
odpowiedź
User
Kiktus
Monako dzięki tej decyzji może wrócić do Konkursu Eurowizji!
odpowiedź
User
marek
Warto dodać, że od lat w Monaco działa TV Monte Carlo o zasięgu ogólnofrancuskim i popularne Radio Monte Carlo. W obu przypadkach to jednak firmy prywatne.
odpowiedź