SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najniższa krajowa a kredyt hipoteczny?

Zakup własnego domu lub mieszkania to marzenie wielu osób. Niewiele z nich może jednak pozwolić sobie na sfinalizowanie inwestycji bez zewnętrznych źródeł finansowania. Z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne – produkty bankowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że każda instytucja finansowa weryfikuje naszą zdolność kredytową, która w dużym stopniu uzależniona jest od wysokości zarobków. Czy osoby zarabiające najniższą krajową mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny?

fot. freepik.comArticle

Płaca minimalna w 2022 roku – ile wynosi?

Wysokość płacy minimalnej, określanej również jako najniższa krajowa, jest ściśle sprecyzowana w aktualizowanym rokrocznie Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej. Według jego postanowień, każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę zarobki, które nie mogą zejść poniżej określonego poziomu.

W Polsce od kilku lat można zauważyć tendencję zwyżkową. W 2018 r. pensja minimalna wynosiła 2 100 zł brutto, co daje ok. 1530 zł netto. W 2021 roku najniższa krajowa wynosiła już 2800 zł brutto, dzięki czemu każdy pracownik otrzymywał „na rękę” ok. 2 061 zł. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe stawki – według zaktualizowanego rozporządzenia najniższe wynagrodzenie miesięczne wynosi już 3010 zł brutto, więc każdy uprawiony pracownik otrzymuje na konto ok. 2364 zł. Pozostaje jednak pytanie, czy jest to wystarczająca pensja, aby starać się o kredyt na dom lub mieszkanie?

Kredyt hipoteczny – jakie warunki należy spełnić?

Kredyty hipoteczne to produkty bankowe, które można otrzymać jedynie po spełnieniu nierzadko bardzo rygorystycznych warunków. Wynikają one z faktu, że tego rodzaju zobowiązania najczęściej opiewają na bardzo wysokie kwoty. Instytucje finansowe w celu zabezpieczenia się przed niewypłacalnością potencjalnych dłużników wprowadzają szereg wymagań, których zadaniem jest weryfikacja ich wiarygodności.

Aby starać się kredyt mieszkaniowy, należy wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Na jej wysokość składa się kilka kluczowych czynników, wśród których można wyróżnić miesięczne wynagrodzenie. Specjaliści biorą pod uwagę również rodzaj umowy zawartej z pracodawcą, a także staż pracownika. Nie bez znaczenia okazują się także koszty utrzymania gospodarstwa domowego. W najbardziej uprzywilejowanej sytuacji znajdują się bezdzietne pary.

Przed złożeniem wniosku kredytowego warto również uregulować swoją historię kredytową. Wszelkie niespłacone zobowiązania oraz opóźnienia w spłatach ratalnych działają na naszą niekorzyść, podobnie jak brak możliwości wpłaty wkładu własnego, który najczęściej przekreśla szansę na pozytywnie rozpatrzenie wniosku przez bank.

Kredyt hipoteczny i najniższa krajowa – czy to możliwe?

Wielu potencjalnych kredytobiorców zarabiających powyżej płacy minimalnej ma problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Analogicznie, jeszcze więcej trudności napotkają osoby zarabiające najniższą krajową. Nie oznacza to jednak, że znajdują się na całkowicie przegranej pozycji.

Single starający się o kredyt na mieszkanie zarabiając najniższą miesięczną pensję muszą liczyć się z tym, że najprawdopodobniej nie zostanie im on udzielony. Jedynym rozwiązaniem, który zwiększa ich szansę na poprawę wiarygodności w oczach specjalistów jest zaciągnięcie zobowiązania z drugą osobą, pod warunkiem, że jej miesięczne zarobki są wyższe niż płaca minimalna.