SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

25 polskich firm technologicznych wśród najszybciej rozwijających się w regionie EMEA

W tegorocznym rankingu 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie EMEA znalazło się 25 polskich podmiotów, najwyżej uplasowały się Tooploox, Absolvent.pl i Cloud Technologies. Na liście są też m.in. The Software House, Yieldbird, Inis, Oktawave, Grupa Tense i Brand24.

fot. Shutterstock.comArticle

Na czele rankingu - opracowanego przez firmę doradczą Deloitte - jest brytyjska firma Deliveroo, zajmująca się zamówieniami posiłków przez internet. Jej przychody w ciągu czterech lat - od 2013 do 2016 roku - wzrosły aż o 107,1 tys. proc.

Niemiecka spółka Lesara zanotowała wzrost o 72 tys. proc., islandzka Guide to Iceland - o 30,3 tys. proc., izraelskie youAPPi - o 16,2 tys. proc., a brytyjski Bloom & Wild - o 13,8 tys.

Zestawienie obejmuje najszybciej rozwijające się spółki technologiczne z 18 krajów w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek z listy w latach 2013-2016 wyniosła 1 377 proc. W ubiegłorocznej edycji było to 967 proc. Aby znaleźć się na liście, trzeba było osiągnąć średni wzrost w wysokości 220 proc.

- Tegoroczne wyniki wskazują na dobrą kondycję branży technologicznej w regionie EMEA. Technologia przekształca każdy aspekt naszego życia, a innowacyjne, szybko rozwijające się firmy będą nadal w czołówce wprowadzania nowych pomysłów na rynek, co zapewnia im sukces - komentuje Agnieszka Zielińska, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte, lider programu Technology Fast 50 Central Europe.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się trzy firmy z Europy Środkowej: dwie z Czech i jedna z Litwy, w tym Kiwi.com - zwycięzca Technology Fast 50. Z kolei w pierwszej setce uplasowało się dziewięć firm z naszego regionu, w tym trzy z Polski: Tooploox (2,8 tys. proc. wzrostu), Absolvent.pl (2,4 tys. proc.) i Cloud Technologies (1,6 tys. proc.).

W całym zestawieniu jest 25 polskich firm. Siedem spółek pochodzi z Litwy, sześć z Chorwacji, pięć z Bułgarii i Czech, po cztery z Rumunii i Słowacji, trzy z Węgier oraz po jednej z Bośni i Hercegowiny, Estonii i Łotwy

Podobnie jak w poprzednich latach, najliczniej reprezentowanym państwem na liście jest Francja, mająca tam 97 spółek. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii (92 firmy), a trzecie do Holandii (50 firm).

Prawie 67 proc. spółek w zestawieniu działa w sektorze oprogramowania. 13 proc. pochodzi z branży mediów, a po 6 proc. - z sektorów komunikacji i sprzętu komputerowego.

Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” przedstawia 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA, a firmy uszeregowane są na podstawie tempa wzrostu osiąganych przychodów. Program jest globalny: oprócz rankingu EMEA są również dwa rankingi obejmujące region Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Północnej.

Firmy uwzględnione w rankingu muszą spełniać następujące kryteria: opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe; posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych; mieć siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie, działać od minimum czterech lat. Wysokość przychodów operacyjnych w każdym badanym roku to minimum 50 tys. euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 25 polskich firm technologicznych wśród najszybciej rozwijających się w regionie EMEA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl