SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najwięcej wydajemy w hipermarketach

Polscy konsumenci cenią sobie tradycyjne sklepy spożywcze zlokalizowane w sąsiedztwie, ale zdecydowanie najwięcej wydają w super- i hipermarketach.

Jedna trzecia polskich konsumentów wydaje większość swojego budżetu przeznaczonego na artykuły spożywcze i higieny osobistej w tradycyjnych sklepach spożywczych. Jeszcze więcej, bo aż 40% konsumentów robi zakupy w tym sklepie, do którego ma najbliżej. Jednak to handel nowoczesny jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się kanałem sprzedaży w Polsce, zarówno pod względem wzrostu udziałów wartościowych, jak i liczby placówek – tak wynika z najnowszego badania Shopper Trends przeprowadzonego przez czołową agencję badań marketingowych - ACNielsen.

Dla 60% polskich konsumentów robienie zakupów to przyjemność. Najczęściej polscy konsumenci odwiedzają tradycyjne sklepy spożywcze i piekarnie (średnio co drugi dzień).Trzy czwarte robi drobne zakupy codziennie. Jednak pytając respondentów, gdzie najczęściej kupują kluczowe kategorie spożywcze, w przypadku większości z nich wskazali oni na handel nowoczesny. Dla przykładu: 57% respondentów twierdzi, że najczęściej kupuje kawę w hiper- lub supermarkecie, natomiast po napoje gazowane do placówek handlu nowoczesnego udaje się ponad 60% klientów, z czego aż 10% nabywa je w dyskontach. Wyjątek spośród badanych kategorii spożywczych stanowi świeża żywność (owoce, warzywa, mięso), którą około połowy respondentów kupuje najczęściej w sklepach specjalistycznych (owocowo-warzywnych i mięsnych).

Świeża żywność stanowi kluczową pozycję w koszyku zakupów artykułów spożywczych polskiego konsumenta. Z przeciętnie 700 zł wydawanych miesięcznie przez gospodarstwo domowe na produkty spożywcze i higieny osobistej, prawie połowę stanowią wydatki właśnie na świeżą żywność. Co więcej, klienci handlu nowoczesnego twierdzą, że wysokiej jakości produkty świeże są jednym z najbardziej istotnych atrybutów sklepów handlu nowoczesnego.

Najważniejszą rolę przy wyborze hiper- lub supermarketu odgrywa jego korzystna lokalizacja blisko miejsca zamieszkania konsumenta. Klienci handlu nowoczesnego, (czyli ci, którzy wydają tam większość swojego budżetu) są bardziej skłonni odwiedzić sklep, jeśli oferuje on szeroki asortyment produktów, można w nim wszystko i szybko znaleźć, a relacja ceny do produktu jest korzystna. Marketingowe wsparcie sprzedaży, takie jak programy lojalnościowe, czy atrakcyjne promocje odgrywa dla polskiego konsumenta marginalną rolę przy wyborze sklepu. Również produkty marki własnej oferowane przez sieci detaliczne nie mają większego wpływu na wybór sklepu, w którym konsumenci chcą robić zakupy.
Warto zauważyć, że tylko 1/5 klientów handlu nowoczesnego nie zna żadnej marki własnej, a ponad połowa (57%) kupiła przynajmniej jeden produkt marki detalisty w ciągu ostatnich czterech tygodni.

Shopper Trends to cykliczne badanie ACNielsen przeprowadzane raz do roku w 50 krajach świata, w tym w większości krajów europejskich. W Polsce badanie zostało przeprowadzone po raz drugi. Respondentami badania były osoby odpowiedzialne za zakupy produktów spożywczych i higieny osobistej dla gospodarstwa domowego, mieszkające w 15 miastach, powyżej 100 000 mieszkańców, w wieku 18-65 lat. Badanie wykonano na próbie N=1000.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najwięcej wydajemy w hipermarketach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl