SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASK będzie prowadzić rejestr stron wyłudzających dane. Porozumienie z operatorami

Orange Polska, Polkomtel, P4 i T-Mobile Polska podpisały porozumienie wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, ministrem cyfryzacji oraz NASK o współpracy w celu ochrony użytkowników internetu przed stronami, które wyłudzają dane. W okresie epidemii skala tego zjawiska rośnie.

Article

W okresie epidemii wirusa SARS-CoV-2 coraz częściej pojawiają się strony internetowe, które mają wprowadzić użytkowników w błąd, wyłudzić od nich pieniądze lub dane. Zachęcają do pozostawiania swoich maili, telefonów, numerów kart, popularne są też domeny, które wykorzystują wiadomości SMS-owe oraz MMS-owe jako potwierdzenie transakcji. Zjawisku kradzieży danych sprzyja nie tylko obecna sytuacja i podatność odbiorców na dezinformację, ale także więcej czasu spędzanego w internecie – nauka i praca odbywa się w wielu przypadkach online.

Porozumienie podpisane w poniedziałek przez operatorów: Orange Polska, Polkomtel, P4 i T-Mobile Polska oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ministra cyfryzacji oraz Naukową Akademicką Sieć Komputerową uprawnia te organy do prowadzenia listy ostrzeżeń dotyczących domen wyłudzających dane i środki finansowe od użytkowników.

Za rejestr będzie odpowiadać NASK, ma on stanowić uzupełnienie dotychczasowych działań UKE w tym zakresie. Będzie to dotyczyć okresu stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Lista takich domen będzie jawna i dostępna na stronie: cert.pl/ostrzezenia_phishing. Znajdą się tam osoby lub podmioty, które za cel przyjmują wprowadzenie użytkowników w błąd, wyłudzenia ich danych osobowych lub narażenie na straty finansowe.

Internauci także będą mogli zgłaszać skargi - kiedy staną się ofiarą wyłudzeń lub będą mieć ku temu podejrzenia – pod numerem 22 330 40 00.

Rolą operatorów ma być udostępnianie NASK listy ostrzeżeń dotyczących wspomnianych wyżej podmiotów, umożliwianie dostępu do ich stron internetowych w najkrótszym możliwym czasie, a w efekcie prowadzonych działań, jeśli znajdzie się ona na takiej liście – przekierowanie użytkowników do witryny z ostrzeżeniem NASK.

Operatorzy mają również m.in. przekazywać instytutowi informacje o stronach wyłudzających dane, w tym zawierające dane osobowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NASK będzie prowadzić rejestr stron wyłudzających dane. Porozumienie z operatorami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl