SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASK planuje nowe otwarcie w walce z dezinformacją. Magdalena Wilczyńska szefową pionu

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy NASK tworzy nowy zespół zajmujący się walką z dezinformacją w sieci. Na jego czele stanęła Magdalena Wilczyńska, dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK. Zespół ma być wolny od nacisków politycznych - zapowiedział podczas prezentacji nowej dyrektor wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

Krzysztof Gawkowski i Magdalena Wilczyńska, fot. NASKKrzysztof Gawkowski i Magdalena Wilczyńska, fot. NASK

Nowa Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK przedstawiła stan polskiej infosfery tuż przed wyborami samorządowymi oraz strategię działań i kluczowe punkty docelowe w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego (6-9 czerwca) i wyborów prezydenckich (wiosną 2025 roku). 

 - Walka z dezinformacją to jeden z kluczowych elementów odpowiedzialności za państwa, obywatela, za cyberprzestrzeń. Działania związane z bezpieczeństwem wyborów to tylko element nowego podejścia Ministerstwa Cyfryzacji i NASK do walki z dezinformacją. Podczas dzisiejszej konferencji ogłaszamy nową strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej i nakreślamy najważniejsze zmiany. Potrzebujemy nowego podejścia do walki z dezinformacją i chcemy być w tym zakresie liderem – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas piątkowej konferencji przed siedzibą NASK.

Zobacz: NASK ostrzega przed oszustami podającymi się jako “pomoc techniczna”

Walka z dezinformacją ważna zwłaszcza przed wyborami

Walka z dezinformacją musi być transparentna i w pełni niezależna politycznie – podkreśliła Magdalena Wilczyńska, nowa dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK. Podczas spotkania podkreślono, że NASK położy większy nacisk na szerokie działania edukacyjne - w formie szkoleń czy warsztatów.

Zobacz: Lawina oszustw internetowych. Ostrzeżenie

NASK chce też utworzenia szybkiej ścieżki kontaktu z kluczowymi platformami cyfrowymi, jak X czy Meta, w celu szybkiego neutralizowania źródeł dezinformujących przekazów czy też wsparcia osób publicznych lub polityków, kiedy ich wizerunek wykorzystywany jest przez oszustów. 

Na spotkaniu przypomniano też o narzędziu Bezpieczne Wybory, w którym każdy obywatel może zgłaszać incydenty związane z dezinformacją. 

Szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK przedstawiła jedenaście konkretów w walce z dezinformacją.

Są to:
   1. Niezależność polityczna
   2. Interdyscyplinarny zespół ekspertów
   3. Analiza wzorców zachowań
   4. Stosowanie technik białego wywiadu
   5. Utrzymanie Rapid Alert System
   6. Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej
   7. Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej
   8. Szybka i dobrowolna wymiana informacji
   9. Weryfikacja treści multimedialnych
   10. Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych
   11. Szybka ścieżka kontaktu z platformami

- Walka z dezinformacją musi być – i pod moim kierownictwem będzie niezależna od wpływów czy nacisków politycznych, choć oczywiście analiza treści o charakterze politycznym pozostanie jednym z ważnych obszarów naszych badań. Zawsze będzie jednak inicjowana przez NASK, a nie przez podmioty zewnętrzne, które chciałyby zlecić nam jakieś konkretne działania – podkreśliła Magdalena Wilczyńska.

Priorytetem w walce z dezinformacją ma być rozpracowywanie źródeł i środowisk ją rozpowszechniających, zamiast dotychczasowego skupiania się na wskazywaniu fałszywych narracji.  

Opracowywane będą też lepsze procesy weryfikowania informacji, zwłaszcza w obszarze tematyki wyborów.

Kim jest Magdalena Wilczyńska

Magdalena Wilczyńska ma ponad 10-letnie doświadczenie w badaniu dezinformacji. W Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych kierowała zespołem analityków, którzy identyfikują, analizują i systematyzują metody rosyjskiej propagandy w Polsce. W swojej karierze odpowiadała za badania nad dezinformacją Fundacji TechSoup w 14 państwach europejskich. Była także ekspertką prawną w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Tam zajmowała się obszarami wolności słowa, wolności zgromadzeń, praworządności i niezawisłości sądownictwa. 

Dołącz do dyskusji: NASK planuje nowe otwarcie w walce z dezinformacją. Magdalena Wilczyńska szefową pionu

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
man
Lewica i walka z dezinformacja=ograniczenie wolnosci słowa. Oni juz tak mają. Historia to pokazała.
odpowiedź
User
hehe
Tyle piszecie codziennie o Stanowskim, a ponad pół bańki od NASK dla Kanału Sportowego tylko w 2023 roku jakoś wam umknęło. Rozumiem, to zaledwie ułamek kasy, bo główne przelewy szły od SSP, ale wypadałoby chociaż wspomnieć.
odpowiedź
User
gracja
taki zespół powinien powstać kilkanaście tak temu
odpowiedź