SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nastolatki w Polsce częściej niż w innych krajach korzystają ze smartfonów

71 proc. nastolatków (14-18 lat) w Polsce korzysta ze smartfonów. To znacząco wyższy odsetek niż w takich krajach jak USA, Wielka Brytania czy Hiszpania - wynika z badania SW Research.

Fot. PixabayArticle

W zależności od kraju widoczne są znaczące różnice w podejściu młodzieży do urządzeń i technologii mobilnych. I tak nastolatki w Polsce częściej niż w innych krajach korzystają ze smartfonów (71 proc.). Na drugim miejscu są Hiszpanie (59 proc.), a podium zamykają Turcy (51 proc.). W przypadku respondentów z Wielkiej Brytanii i Brazylii został odnotowany identyczny wynik (43 proc.).

Co ciekawe, nastolatki z Polski pozytywnie wyróżnia na tle innych badanych państw również fakt, że 29 proc. ankietowanych korzysta ze Smart TV.

Ponadto sporym zainteresowaniem, w porównaniu z innymi badanymi krajami, cieszy się w Polsce komputer stacjonarny. Korzysta niego ponad połowa respondentów z naszego kraju (53 proc.), co na tle USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Brazylii daje najwyższy wynik.

W korzystaniu z laptopa polskich nastolatków wyprzedzają nastolatki z Wielkiej Brytanii (49 proc.) oraz USA (48 proc.).

Z kolei tablet jest tak samo popularny w Wielkiej Brytanii, jak w Turcji (po 20 proc.). Najmniej popularne wśród polskich reprezentantów grupy wiekowej 14-18 lat są właśnie tablety (18 proc.) oraz przenośne konsole do gier (12 proc.).

Do czego służy smartfon? Nastolatki w Polsce najczęściej w swoich urządzeniach mobilnych instalują gry, co przyznało blisko 60 proc. respondentów. Ponadto 45 proc. stawia na programy związane z muzyką, a 37 proc. korzysta z aplikacji społecznościowych. W całym zestawieniu najmniej uwagi nastolatki poświęcają aplikacjom z kategorii transport (7 proc.) i finanse (6 proc.).

Pod względem najpopularniejszych aplikacji preferencje użytkowników są bardzo podobne we wszystkich badanych krajach. Zaskakujące jest jednak, jak niewielki odsetek nastolatków z Hiszpanii (7 proc.), USA (5 proc.) i Wielkiej Brytanii (3 proc.) korzysta z aplikacji społecznościowych. Częściej wskazywali oni na programy z gatunku rozrywka – taką odpowiedź wybrał średnio co trzeci respondent z tych krajów. W Polsce sporą popularnością cieszą się aplikacje dla miłośników filmów i seriali - w swoim telefonie posiada taką co piąty użytkownik.

Badanie zostało zrealizowane w I kwartale 2019 r. przez agencję badań rynku i opinii SW Research metodą CAWI (on-line), z wykorzystaniem platformy internetowej ankieteo.pl. Za rekrutację międzynarodowej próby – kobiet i mężczyzn w wieku 14-18 lat – odpowiadał portal Gamekit.com. Dane pozyskano z 6 krajów: Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Brazylii. W ramach badania przeprowadzono 2 324 unikalne wywiady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nastolatki w Polsce częściej niż w innych krajach korzystają ze smartfonów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gramather
A nastolatkowie nie korzystają tak często?
odpowiedź
User
kolis
Skoro korzysta 71%, czyli 29% nie korzysta wcale. A ja jestem Matka Teresa z Kalkuty.

Nie wiem kto robi takie badania, że wychodzą takie bzdury. Nastolatków w tym wieku niekorzystających wcale jest może z 1%. Teraz to prawie każdy ma telefon. 71% to mogło by być w grupie dziecięcej 5-12 lat, choć i tu miałbym wątpliwości.
odpowiedź
User
najlepsze rozwiązania
Czas na zdrowy przewrót - społeczeństwa powinny pokazać, że nie chcą takiej wizji przyszłości, nie chcemy budowania między nami cyfrowego ogrodzenia, my ten mur obalić musimy zanim w pełni nas przytłoczy! #Gotówka ponad płatności bezgotówkowe, #Desmartfonizacja( wyparcie smartfonów przez zwykłe komórki sieci 2G. #Przywrócić budki telefoniczne( najlepiej w miejsce stacji rowerów miejskich, i tak ludzie korzystają z własnych rowerów chętniej niż z tych współdzielonych, a z budek telefonicznych korzystaliby na sto procent, oczywiście możliwość płatności gotówką w nich będzie) #Deinformatyzacja( tam gdzie się da przywrócić dobre, sprawdzone papierowe dokumenty, uwalniając ludzi od konieczności pamiętania haseł i loginów), #Internet głównie przewodowy - minimalizujemy rolę wi-fi w przestrzeni publicznej. #Biometrie won, #Sieć 5G i internet rzeczy - goodbye. #Jedyne social medium - życie( zdjęcia jeśli lubimy robić to róbmy aparatem a potem wywołujmy dla siebie i wybranych przyjaciół czy rodziny, filmy jeśli nagrywamy to zrzucajmy na CD - nic a nic nie będzie się błąkało w sieci - świat cyfrowy ma być nudny, nieciekawy, zimny, zaś życie ciekawe, towarzyskie, gdzie jest miejsce na szczerość, naturalność). Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, tak dłużej być nie może, z końcem 2019 roku nieudaną dekadę 2010-2019 żegnamy, zaś rozpoczynamy lata 20-ste, Ten czuje najwięcej wolności kto nie ma czasu na smartfona i zazwyczaj nie używa social mediów lub lepiej - nie posiada ich. Czas wreszcie na reformy, które wprowadzą harmonię pomiędzy światem cyfrowym a światem realnym, bo inaczej to co niebawem nadejdzie sprawi, że jeszcze bardziej narzekać będziemy i nic już nie będzie cieszyło jak dawniej.
odpowiedź