SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nastroje społeczne Polaków lekko w dół

W marcu 2017 r. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsosu zmalał o blisko 1 pkt. wobec poziomu z lutego. Nieznaczne zmiany odnotowano także w przypadku pozostałych wskaźników z wyjątkiem wskaźnika oczekiwań, który uległ wyraźnemu spadkowi.

fot. Shutterstock.comArticle

WOK osiągnął w marcu wartość 98,56 pkt. (-0,97 pkt. wobec lutego), wskaźnik oceny klimatu gospodarczego - 88,43 pkt. (-2,17 pkt.), wskaźnik skłonności do zakupów - 105,31 pkt. (-0,17 pkt.), wskaźnik oceny bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej - 93,43 pkt. (+0,61 pkt.), a wskaźnik oczekiwań wobec sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski w najbliższych miesiącach - 100,23 pkt. (-4,08 pkt.).

W minimalny sposób na pogorszenie się nastrojów społecznych wpłynęła sytuacja z nieudanym zabiegiem polskiego rządu na arenie Unii Europejskiej, aby na miejsce Donalda Tuska jako Przewodniczącego Rady Europy wybrać innego polskiego kandydata – Jacka Saryusza-Wolskiego. Może to świadczyć o niewielkich obawach związanych z sytuacją polityczną poza Polską. Większą niewiadomą dla Polaków staje się rozwój wydarzeń polityczno-społecznych w najbliższych miesiącach w Polsce, co wpłynęło na obniżenie wskaźnika oczekiwań.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 pkt. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego w dniach 10-14 marca 2017 r. na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nastroje społeczne Polaków lekko w dół

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl