SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nastroje społeczne Polaków lekko w dół

We wrześniu br. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsosu osiągnął wartość 102,22 pkt., co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem. Spadki zanotowały także pozostałe wskaźniki, z wyjątkiem skłonności do zakupów, która wzrosła w związku z początkiem nowego roku szkolnego.

fot. Shutterstock.com Article

Wskaźnik oceny klimatu gospodarczego, wskaźnik oceniający bieżącą sytuację społeczno-ekonomiczną oraz wskaźnik oczekiwań osiągnęły wartości odpowiednio 93,61 pkt., 98,07 pkt. i 104,87 pkt.

To lekkie pogorszenie się oceny klimatu gospodarczego, bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej i mniej optymistyczna prognoza rozwoju społeczno-gospodarczego Polski może być związane z zahamowaniem tempa wprowadzenia obietnic wyborczych partii rządzącej w zakresie obniżenia wieku emerytalnego i medialnymi doniesieniami o pojawiających się kłopotach w bilansowaniu budżetu. Można też zauważyć wpływ zawirowań polityczno-personalnych: odwołanie ministra skarbu Dawida Jackiewicza czy kontrowersje wokół obsady rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa związane z osobą wiceministra MON Bartłomieja Misiewicza.

Natomiast na lekki wzrost skłonności do zakupów miało wpływ rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 pkt. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego w dniach 9-13 września 2016 r. na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nastroje społeczne Polaków lekko w dół

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl