SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NATO ma duże poparcie mieszkańców USA i Europy, największe w Polsce

Zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie, na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy poprawił się wizerunek NATO - wynika z badania Pew Research Center.

Article

Obecnie ok. 6 na 10 Amerykanów ma pozytywną opinię na temat NATO, w porównaniu do nieco ponad połowy w 2016 r. Poparcie dla organizacji umocniło się także w Kanadzie, Niemczech, Francji, Holandii i Polsce.

W dwóch ostatnich z ww. krajów Pakt Północnoatlantycki cieszy się największym wsparciem na świecie: po 79 proc. Polaków i Holendrów wyraża pozytywny pogląd o sojuszu.

W poszczególnych krajach obserwowane jest mocne zróżnicowanie poglądów na temat NATO w zależności od poglądów politycznych respondentów. Przykładowo w USA sojusz ma zdecydowanie większe poparcie wśród osób o poglądach liberalnych (81 proc.) niż u konserwatystów (48 proc.). Natomiast w Hiszpanii, Szwecji, Francji i Niemczech wyraźnie większym uznaniem NATO cieszy się u badanych popierających ugrupowania prawicowe aniżeli lewicowe.

Średnio 2/3 proc. badanych (66 proc.) wierzy, że w przypadku poważnego konfliktu zbrojnego któregoś z państw członkowskich NATO z Rosją, USA ruszyłoby mu na pomoc. W Polsce takie przekonanie ma 57 proc. respondentów, czyli o 8 pkt. proc. więcej niż dwa lata temu.

Ponadto wyraźna większość pytanych Holendrów (72 proc.), Polaków (62 proc.), Amerykanów (62 proc.), Kanadyjczyków (58 proc.) i Francuzów (53 proc.) jest zdania, że ich kraj powinien zaangażować swoje wojsko w obronę innego państwa członkowskiego NATO, gdyby wdało się ono w konflikt zbrojny z Rosją. I w tym przypadku w Polsce odnotowano znaczący wzrost zwolenników takiego poglądu, jako że jeszcze w 2015 r. było ich w naszym kraju 48 proc.


Rosję jako główne zagrożenie dla swojego kraju postrzega średnio 44 proc. badanych. Najwięcej tak myślących respondentów jest w Polsce (62 proc.).

Badanie Pew Research Center "Spring 2017 Global Attitudes Survey" zostało przeprowadzone pod kierunkiem Princeton Survey Research Associates International i Kantar Public UK w okresie od 16 lutego do 10 kwietnia 2017 r., za pośrednictwem wywiadów telefonicznych i face-to-face, wśród 9761 respondentów w 9 krajach (USA, Kanada, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania).
W Polsce udział w badaniu (face-to-face), które zostało przeprowadzone przez Kantar Public UK w dniach 4 marca - 5 kwietnia 2017 r., wzięła reprezentatywna grupa 1160 osób w wieku co najmniej 18 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NATO ma duże poparcie mieszkańców USA i Europy, największe w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl